Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

.ľudová kultúra / neprofesionálne umenie

Za vôňou dreva - 4. cyklus medzinárodných tvorivých kurzov a plenérov v oblasti rezbárstva.

Miesto a termín konania: Babín, Slovenská republika / 14.08.2024 - 18.08.2024

Tvorivý kurz – plenér je podujatím zameraným na reflexiu a uchovávanie podôb tradičného rezbárstva na Slovensku. Cieľom je naviazať na tvorbu významných ľudových rezbárov, tvorivo ju konfrontovať, prezentovať a popularizovať. Podujatie sa bude realizovať v obci so silnou rezbárskou tradíciou – v Babíne (tradícia rodu Siváňovcov, galéria ľudového rezbárstva), súčasťou bude výstava.

viac o projekte


48. Podroháčske folklórne slávnosti

Miesto a termín konania: Zuberec, Slovenská republika / 02.08.2024 - 04.08.2024

Podroháčske folklórne slávnosti sú ako sviatok tradičnej a ľudovej kultúry jedným z najvýznamnejších folklórnych festivalov na Slovensku,. V trojdňovom programe v Zuberci, amfiteátri na Brestovej, Múzeu oravskej dediny i v Oravskom Bielom Potoku sa predstaví viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska i zahraničia. Pripravený je i bohatý sprievodný program.

viac o projekte


XXVIII. Medzinárodný novohradský folklórny festival

Miesto a termín konania: Lučenec, Slovenská republika / 24.07.2024 - 28.07.2024

Festival už vyše štvrťstoročia udržiava živý záujem obyvateľov i návštevníkov o históriu a ľudové tradície regiónu Novohrad a zároveň láka aj ponukou vystúpení zahraničných, v minulosti neraz až exotických, súborov. V programe sa kladie dôraz na priestor k prezentácii domácich folklórnych telies, ale predstavia sa aj hosťujúci účinkujúci z iných regiónov Slovenska. Návštevníci majú príležitosť oboznámiť sa s tradičnými remeslami a gastronómiou Novohradu.

viac o projekte


31. Podbielanské folklórne slávnosti na Bobrovej rali

Miesto a termín konania: Podbiel, Slovenská republika / 07.07.2024

Regionálny folklórny festival so sprievodnými aktivitami realizovaný v areáli najväčšej pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry v strednej Európe - na Bobrovej rali v Podbieli.

viac o projekte


Folklórne slávnosti Krakovany 2024 - 56. ročník

Miesto a termín konania: Krakovany, Slovenská republika / 29.06.2024 - 30.06.2024

Folklórne slávnosti v Krakovanoch píšu v tomto roku už 56 ročnú históriu. Dvojdňový bohatý program je zameraný na prejavy tradičnej ľudovej kultúry nielen piešťanského regiónu, ale i širokého okolia. Podujatie ponúka program pre všetky vekové kategórie, súčasťou je množstvo sprievodných podujatí, výstavy, tvorivé dielne, tradičná kuchyňa a množstvo ďalších.

viac o projekte


Medzinárodný folklórny festival Myjava 2024

Miesto a termín konania: Myjava, Slovenská republika / 19.06.2024 - 23.06.2024

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA je festival plný tanca, hudby, spevu a ľudových tradícií. Ponúka desiatky scénických a nescénických programov v amfiteátri Trnovce a mestečku MY-A-VY, ochutnávky regionálnych špecialít, výstavy, divadelné predstavenia pre malých i veľkých, ľudové rozprávania, zábavy či Jarmek pot myjafskú vežu. Festival má otvorené brány pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Všetci ste srdečne vítaní na Myjave!

viac o projekte


Nacvičenie a uvedenie divadelnej inscenácie Fyzici (Friedrich Dürrenmatt)

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 15.06.2024

Po roku sme tu opäť s novou divadelnou hrou, novou výzvou a novými skúsenosťami! Pozývame Vás na dramatickú grotesku o svete, v ktorom nič nie je také, ako sa na začiatku zdá.

viac o projekte


38. Hornonitrianske folklórne slávnosti

Miesto a termín konania: Prievidza, Slovenská republika / 11.06.2024 - 15.06.2024

Vrcholné podujatie, na ktorom sa stretávajú folklórne kolektívy pôsobiace na území hornej Nitry s cieľom predstaviť výsledky svojej práce. Dramaturgia bude pozostávať zo scénických programových blokov miestnych folklórnych zoskupení a hostí, koncertu pozvanej kapely, speváckej skupiny, školy spevu a rôznorodých sprievodných podujatí. Zámerom projektu je obohatenie kultúrneho života regiónu a prezentácia tradičnej kultúry.

viac o projekte


Umenie v kocke

Miesto a termín konania: Sebechleby, Slovenská republika / 09.06.2024

Podpolianske osvetové stredisko srdečne pozýva na podujatie z cyklu Chlieb zo Sebechlieb dňa 9. júna o 15:00 hod. v KD Sebechleby. V programe s názvom Radosňík – svadobný dar vystúpi FSk Geľovianka, Detský folklórny súbor Vienok, speváčka Danka Cútová a ĽH Podjavorská muzika. Hosťkou programu je historička a etnologička Katarína Nádaská. Návštevníci sa môžu tešiť aj na výstavu dobových svadobných fotografií zo zbierok Sebechlebanov.

viac o projekte


TRENČIANSKE FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI – 42. ročník

Miesto a termín konania: Mníchova Lehota, Slovenská republika / 07.06.2024 - 08.06.2024

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a obec Mníchova Lehota Vás srdečne pozývajú na 42. ročník TRENČIANSKYCH FOLKLÓRNYCH SLÁVNOSTÍ, ktorý sa uskutoční 7. - 8. júna 2024 v Mníchovej Lehote. Sviatok tradičnej ľudovej kultúry ponúka vystúpenia vynikajúcich folklórnych kolektívov trenčianskeho regiónu, tanečnú školu ľudových tancov, prezentáciu remeselníkov s ukážkami a výsledkami tvorby a výstavu o živote na dedine v minulosti.

viac o projekte


PRAKUFRÍKY

Miesto a termín konania: Raslavice, Slovenská republika / 29.05.2024

Folklórna skupina RASLAVIČAN vo svojom novom programe “PRAKUFRÍKY” prináša pohľad na svet tradičnej kultúry očami detí. Svojím novým programom sa snaží spojiť niekoľko generácií interpretov v posolstve hľadania i nachádzania medzigeneračných mostov. “PRAKUFRÍKY” sú tak symbolom známej i neznámej studnice predkov, z ktorej načrieť dokáže len citlivá a zvedavá duša.

viac o projekte


Vzdelávacie aktivity v Galantskom regióne

Miesto a termín konania: Galanta, Slovenská republika / 28.05.2024 - 04.06.2024

Tvorivé dielne realizované pod názvom Čaro hliny – kultúrne dedičstvo našich predkov poskytnú širokému spektru záujemcov nové podnetné námety a kreatívne impulzy k aktívnej činnosti. Hlavným organizátorom tvorivých podujatí venovaných práci s hlinou je Galantské osvetové stredisko. Tvorivé dielne sa budú konať v rámci projektu Vzdelávacie aktivity v Galantskom regióne.

viac o projekte


Festival detských folklórnych súborov Zvolen

Miesto a termín konania: Krupina, Slovenská republika / 24.05.2024

Podpolianske osvetové stredisko Zvolen srdečne pozýva na 17. ročník Festivalu detských folklórnych súborov Zvolen. 24.5.2024 /18:00 hod./Amfiteáter V. Polónyiho, Krupina, účinkujúci: DFS Vartášik, DFS Krtíšanček, DFSk Ragačinka, DFS Podpoľanček 25.5.2024/15:00 hod./Nám. SNP, Zvolen, účinkujúci: DFSž Zornička, DFS Malý Vtáčnik, DFS Borostyán, DFS Matičiarik

viac o projekte


Z lásky k tradíciám

Miesto a termín konania: Vranov nad Topľou, Slovenská republika / 17.05.2024

Talkshow s osobnosťami z regiónu Horného Zemplína o ich živote, aktivitách a význame folklóru v ich životoch, sú doplnené o kultúrno – umelecké vstupy hostí a ich rodinných príslušníkov 1.Folklór v hlave roku 2024 s rodinou Kocákovcov .

viac o projekte


Gemersko - malohontské folklórne slávnosti - Klenovská rontouka, 45. ročník

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 17.05.2024

Propagácia projektu Gemersko - malohontské folklórne slávnosti - Klenovská rontouka - 45. ročník. Komorný program regionálnych folklórnych kolektívov, prezentácia remeselných majstrov. Podujatie sa koná 17. mája 2024 od 17:00 v Dome osvety v Rimavskej Sobote.

viac o projekte


Vzdelávacie aktivity v Galantskom regióne

Miesto a termín konania: Galanta, Slovenská republika / 16.05.2024 - 23.05.2024

Galantské osvetové stredisko pripravilo pre záujemcov o tradičné remeslá aktivitu pod názvom Malebnosť paličkovanej čipky, v rámci ktorej sa predstaví verejnosti technika ručných prác -paličkovanie, a to formou tvorivých dielní, v ktorých chceme prezentovať nápaditosť, šikovnosť a zručnosť žien, ale zároveň prilákať k tomuto druhu kultúrneho dedičstva aj mladšiu generáciu, ktorá by sa mohla naučiť tvoriť paličkovanú čipku a tak prevziať štafetu od staršej generácie.

viac o projekte


SaxoKlarinetiáda Bojnice 2024

Miesto a termín konania: Bojnice, Slovenská republika / 14.05.2024

3.ročník Celoslovenskej klarinetovej a saxofónovej súťaže

viac o projekte


DEŇ TANCA Trenčianskeho kraja 2024

Miesto a termín konania: Dolná Súča, Slovenská republika / 20.04.2024

Pozývame Vás na krajskú súťažnú prehliadku moderného tanca DEŇ TANCA 2024, ktorá sa uskutoční 20. 4. 2024 v kultúrnom dome v Dolnej Súči. Súťažiť sa bude v rôznych vekových kategóriách a štýloch: Disco, Hip hop, open a show choreografie, scénické tance, tance iných národov, roztlieskavačky. V rámci podujatia sa uskutoční rozborový seminár. Najlepší tanečníci získajú postup na celoslovenskú súťaž.

viac o projekte


Kumštopisy

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 13.04.2024

Tanečná skupina Kumšt, pri príležitosti 10. výročia, uvádza celovečerný program Kumštopisy. Objavte miesto, kde sa stretávajú priateľstvo, vášeň, talenty a nekonvenčné metódy spolu s lajdáctvom, lenivosťou, nútenými prácami a anarchiou.

viac o projekte


FRAŠTACKÝ TŔŇ 2021 - 15. ročník bienále medzinárodnej súťaže kresleného humoru

Miesto a termín konania: Hlohovec, Slovenská republika / 01.04.2024 - 30.11.2024

Quo vadis, homine? Kam sa pozrieme, všade nás obklopujú plasty. Preto sa rozhodli organizátori 15. ročník medzinárodnej súťaže kresleného humoru FRAŠTACKÝ TŔŇ vyhlásiť na tému "PLASTY". Súťaž bola vyhlásená 1. apríla, uzávierka bude 13. augusta. Slávnostné vyhlásenie výsledkov 15. ročníka a vernisáž výstavy súťažných prác sa bude konať 04.10.2024. Sprievodným podujatím budú výstavy chorvátskeho karikaturistu Damira Novaka a slovenského karikaturistu Petra Sedláka.

viac o projekte


Večer tanca

Miesto a termín konania: Lučenec, Slovenská republika / 24.03.2024

Večer tanca - súťažná prehliadka moderného tanca.

viac o projekte


Tradície a súčasnosť

Miesto a termín konania: Svidník, Slovenská republika / 22.03.2024

Prvá časť vzdelávacieho cyklu pre vedúcich folklórnych súborov, skupín a krojarky

viac o projekte


TVORÍM, TVORÍŠ, TVORÍME

Miesto a termín konania: Nové Mesto nad Váhom, Slovenská republika / 21.03.2024

7. ročník divadelnej prehliadky ponúka priestor na nesúťažnú prezentáciu, teoretickú a umeleckú konfrontáciu amatérskych divadelníkov. Súčasťou podujatia je odborný divadelný seminár po prehliadke s lektorkami Mgr. art. Soňou Kočanovou, ArtD. a Mgr. art. Luciou Katreniak Rakúsovou.

viac o projekte


7. ročník COM-DANCE

Miesto a termín konania: Komárno, Slovenská republika / 16.03.2024

Okresná súťaž moderného a módneho tanca 7. ročník COM-DANCE

viac o projekte


Nevšedné podoby prútia 2023

Miesto a termín konania: Rudník, Slovenská republika / 09.03.2024

Podujatie Nevšedné podoby prútia je medzinárodné podujatie venované tradičnému košikárskemu remeslu a jeho podobám v súčasnosti. Jeho súčasťou sú výstavy, súťaže, tvorivé remeselné dielne, prednášky, prezentácie filmovej tvorby s tematikou košikárstva a umelecké prezentácie folklórnych zoskupení.

viac o projekte


Návraty ľanu

Miesto a termín konania: Ružomberok, Slovenská republika / 06.03.2024

Prednáška na pôde Školy umeleckého priemyslu v Ružomberku

viac o projekte


Gajdošské fašiangy - Medzinárodné stretnutie gajdošov a gajdošských hudieb, 37.ročník

Miesto a termín konania: Malá Lehota, Slovenská republika / 09.02.2024 - 11.02.2024

Jedinečný festival s pravou fašiangovou atmosférou a gajdošským kumštom v trojlístku Gajdošských obcí Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany.

viac o projekte


Umenie v kocke

Miesto a termín konania: Zvolen, Slovenská republika / 08.02.2024 - 09.02.2024

Srdečne pozývame širokú verejnosť na FAŠANGE - tvorivý workshop zameraný na výrobu tradičných fašiangových masiek, výučbu fašiangových obchôdzkových piesní z okolia Zvolena v priestoroch POS, ako aj ukážku tradičných tancov a zvykov na Nám. SNP vo Zvolene. 8.-9. 2. 2024, Zvolen

viac o projekte


Deťom

Miesto a termín konania: Zvolen, Slovenská republika / 05.02.2024 - 28.02.2024

Srdečne pozývame žiakov a pedagógov ZŠ a SŠ na interaktívnu výstavu s názvom Z mamičkinej truhlice. Prostredníctvom vystavovaných predmetov - krojov a odevných súčiastok zo zbierky Anny Halajovej sa spolu pozrieme na radikálne zmeny v odievaní, na premenu tradičného odevu na odev súčasný a zmenu odevných príležitostí v priebehu len jediného storočia. V závere výstavy si vyrobíme jednoduchý funkčný odevný doplnok. 5.-28.2.2024, Stará radnica, Zvolen; organizátor - Podpolianske osvetové stredisko

viac o projekte


Detský literárny Zvolen 2024

Miesto a termín konania: Zvolen, Slovenská republika / 01.02.2024 - 17.06.2024

Detský literárny Zvolen je regionálna súťaž žiakov základných škôl v literárnej tvorbe. Každoročne sa do nej zapájaná množstvo žiakov s talentov v písaní poézie a prózy. Hlavným podujatím je slávnostné vyhodnotenie súťažných prác a oceňovanie žiakov, ktoré sa bude konať v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

viac o projekte


Oravské Vianoce - 33. festival vianočných zvykov, výstava betehemov a prehliadka betlehemských skupín

Miesto a termín konania: Babín, Slovenská republika / 10.12.2023

Vianočné koledy, vinše, zvyky, výstava betlehemov, detská výtvarná súťaž či remeselný jarmok. To všetko je v ponuke 33. Oravských Vianoc - festivalu vianočných zvykov, ktorý sa uskutoční 10. decembra v Babíne

viac o projekte


Daxnerov Tisovec - prehliadka speváckych zborov dospelých

Miesto a termín konania: Tisovec, Slovenská republika / 08.12.2023

Daxnerov Tisovec je prehliadka speváckych zborov dospelých, ktorá má v našom regióne dlhoročnú tradíciu ( 41 rokov). Poslaním projektu je prostredníctvom spoločného koncertu aktivizovať činnosť speváckych zborov pôsobiacich v našom regióne a vzájomná pomoc a konfrontácia kvality a rozsahu činnosti kolektívov interpretujúcich svetskú aj sakrálnu zborovú tvorbu, často s prvkami folklorizmu.

viac o projekte


Čarovná studnička

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 02.12.2023

Prezentácia vianočného zvykoslovia a zvykov zimného slnovratu, spojené s prezentáciou remeselných majstrov a výstavou artefaktov. Podujatie sa koná v rámci projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

viac o projekte


Návraty ku koreňom, 3. ročník

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 25.11.2023

Na ďalšom tvorivom stretnutí v rámci 3. ročníka projektu Návraty ku koreňom si vytvoríme originálnu zimnú dekoráciu. Počas sobotného dopoludnia, 25. 11. 2023 v čase od 9.00 - 12.00 hod. nás lektorka, šikovná kvetinárka Eva Koudelková priučí ako použiť a vhodne a nakombinovať rôzne rastliny typické pre zimné obdobie, šišky, halúzky a iné prírodniny.

viac o projekte


XVII. Gorazdove dni chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej tvorby

Miesto a termín konania: Krupina, Slovenská republika / 15.11.2023 - 20.11.2023

Nesúťažná prehliadka chrámových speváckych zborov, ako i neprofesionálnych výtvarníkov z viacerých regiónov Slovenska má za cieľ vytvárať priestor pre vzájomné stretnutia, výmenu skúseností a prezentáciu zborov i výtvarných umelcov so zameraním na sakrálne umenie. Konfrontovať výkony zborov i z pohľadu odborníkov, usmerniť ich ďalší umelecký rast, ako i motivovať k ďalšej činnosti.

viac o projekte


Význam terchovskej muziky v kontexte pastierskej kultúry na severe Slovenska

Miesto a termín konania: Terchová, Slovenská republika / 10.11.2023

Cieľom projektu odborného vzdelávacieho podujatia je komplexnejšie ozrejmiť postavenie, funkciu a význam terchovskej muziky v kontexte pastierskej kultúry na severe Slovenska. Zároveň pôjde aj o prezentáciu záverov výskumu zameraného na reflexiu a uchovávanie tradičnej kultúry vidieckeho prostredia – v tomto konkrétnom prípade terchovskej muziky. Ťažisková tematická línia bude formou prednášok doplnená o všetky relevantnejšie zretele a súvislosti, ktoré korešpondujú s terchovskou muzikou.

viac o projekte


Gemerská podkovička

Miesto a termín konania: Revúca, Slovenská republika / 10.11.2023

Gemerská podkovička - detský folklórny festival sa už po 12. krát bude konať v meste Revúca, na počesť osobnosti, zakladateľku DFS Lykovček a ĽH Lykovček, Mgr. Evy Skalskej. Cieľom projektu je prezentácia detských folklórnych súborov z regiónu Gemer - Malohont, okresov Rimavská Sobota a Revúca. Hosťom tohto ročníka bude DFS Hviezdička z Hriňovej. V piatok 10. novembra 2023 tak Kultúrny dom v Revúcej rozozvučia detské folklórne súbory.

viac o projekte


Návraty ku koreňom, 3. ročník

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 21.10.2023

V sobotu, 21. 10. 2023 si na šiestom tvorivom stretnutí v rámci 3. ročníka projektu Návraty ku koreňom, vyrobíme originálny obraz z ovčej vlny. Počas dopoludnia, v čase 9.00 – 12.00 hod. nás lektorka Linda Kováčová z Veľkého Krtíša zoznámi s technikou arttex - tzv. „maľba vlnou“.

viac o projekte


Príbehom na stope / 3. ročník medzinárodného festivalu storytellingu

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 20.10.2023 - 22.10.2023

Ak máte radi príbehy, ak ich radi počúvate, neváhajte si rezervovať spomínaný víkend a zavítajte do Pistoriho paláca na Štefánikovej 25 v Bratislave. Budete sa môcť zoznámiť s touto, na prvý pohľad samozrejmou, formou umenia. Všetci sme rozprávači. Hostia festivalu Príbehom na stope trávia veľa hodín opracúvaním príbehov.

viac o projekte


Mitrovanie 2023

Miesto a termín konania: Veľké Teriakovce, Slovenská republika / 14.10.2023

Na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach symbolicky ukončíme pastiersku sezónu v regióne Gemer-Malohont. Starý zvyk, ktorý sa viaže na svätého Demetera alebo Mitra, si pripomenieme v sobotu 14. októbra 2023 už po desiatykrát. Návštevníkov podujatia čakajú ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, trh regionálnych produktov, aktivity pre deti a nebudú chýbať ani najznámejší valasi Maťko a Kubko.

viac o projekte