Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

.ľudová kultúra / neprofesionálne umenie

DEŇ TANCA Trenčianskeho kraja 2024

Miesto a termín konania: Dolná Súča, Slovenská republika / 20.04.2024

Pozývame Vás na krajskú súťažnú prehliadku moderného tanca DEŇ TANCA 2024, ktorá sa uskutoční 20. 4. 2024 v kultúrnom dome v Dolnej Súči. Súťažiť sa bude v rôznych vekových kategóriách a štýloch: Disco, Hip hop, open a show choreografie, scénické tance, tance iných národov, roztlieskavačky. V rámci podujatia sa uskutoční rozborový seminár. Najlepší tanečníci získajú postup na celoslovenskú súťaž.

viac o projekte


Kumštopisy

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 13.04.2024

Tanečná skupina Kumšt, pri príležitosti 10. výročia, uvádza celovečerný program Kumštopisy. Objavte miesto, kde sa stretávajú priateľstvo, vášeň, talenty a nekonvenčné metódy spolu s lajdáctvom, lenivosťou, nútenými prácami a anarchiou.

viac o projekte


Večer tanca

Miesto a termín konania: Lučenec, Slovenská republika / 24.03.2024

Večer tanca - súťažná prehliadka moderného tanca.

viac o projekte


Gajdošské fašiangy - Medzinárodné stretnutie gajdošov a gajdošských hudieb, 37.ročník

Miesto a termín konania: Malá Lehota, Slovenská republika / 09.02.2024 - 11.02.2024

Jedinečný festival s pravou fašiangovou atmosférou a gajdošským kumštom v trojlístku Gajdošských obcí Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany.

viac o projekte


Umenie v kocke

Miesto a termín konania: Zvolen, Slovenská republika / 08.02.2024 - 09.02.2024

Srdečne pozývame širokú verejnosť na FAŠANGE - tvorivý workshop zameraný na výrobu tradičných fašiangových masiek, výučbu fašiangových obchôdzkových piesní z okolia Zvolena v priestoroch POS, ako aj ukážku tradičných tancov a zvykov na Nám. SNP vo Zvolene. 8.-9. 2. 2024, Zvolen

viac o projekte


Deťom

Miesto a termín konania: Zvolen, Slovenská republika / 05.02.2024 - 28.02.2024

Srdečne pozývame žiakov a pedagógov ZŠ a SŠ na interaktívnu výstavu s názvom Z mamičkinej truhlice. Prostredníctvom vystavovaných predmetov - krojov a odevných súčiastok zo zbierky Anny Halajovej sa spolu pozrieme na radikálne zmeny v odievaní, na premenu tradičného odevu na odev súčasný a zmenu odevných príležitostí v priebehu len jediného storočia. V závere výstavy si vyrobíme jednoduchý funkčný odevný doplnok. 5.-28.2.2024, Stará radnica, Zvolen; organizátor - Podpolianske osvetové stredisko

viac o projekte


Oravské Vianoce - 33. festival vianočných zvykov, výstava betehemov a prehliadka betlehemských skupín

Miesto a termín konania: Babín, Slovenská republika / 10.12.2023

Vianočné koledy, vinše, zvyky, výstava betlehemov, detská výtvarná súťaž či remeselný jarmok. To všetko je v ponuke 33. Oravských Vianoc - festivalu vianočných zvykov, ktorý sa uskutoční 10. decembra v Babíne

viac o projekte


Daxnerov Tisovec - prehliadka speváckych zborov dospelých

Miesto a termín konania: Tisovec, Slovenská republika / 08.12.2023

Daxnerov Tisovec je prehliadka speváckych zborov dospelých, ktorá má v našom regióne dlhoročnú tradíciu ( 41 rokov). Poslaním projektu je prostredníctvom spoločného koncertu aktivizovať činnosť speváckych zborov pôsobiacich v našom regióne a vzájomná pomoc a konfrontácia kvality a rozsahu činnosti kolektívov interpretujúcich svetskú aj sakrálnu zborovú tvorbu, často s prvkami folklorizmu.

viac o projekte


Čarovná studnička

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 02.12.2023

Prezentácia vianočného zvykoslovia a zvykov zimného slnovratu, spojené s prezentáciou remeselných majstrov a výstavou artefaktov. Podujatie sa koná v rámci projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

viac o projekte


Návraty ku koreňom, 3. ročník

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 25.11.2023

Na ďalšom tvorivom stretnutí v rámci 3. ročníka projektu Návraty ku koreňom si vytvoríme originálnu zimnú dekoráciu. Počas sobotného dopoludnia, 25. 11. 2023 v čase od 9.00 - 12.00 hod. nás lektorka, šikovná kvetinárka Eva Koudelková priučí ako použiť a vhodne a nakombinovať rôzne rastliny typické pre zimné obdobie, šišky, halúzky a iné prírodniny.

viac o projekte


XVII. Gorazdove dni chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej tvorby

Miesto a termín konania: Krupina, Slovenská republika / 15.11.2023 - 20.11.2023

Nesúťažná prehliadka chrámových speváckych zborov, ako i neprofesionálnych výtvarníkov z viacerých regiónov Slovenska má za cieľ vytvárať priestor pre vzájomné stretnutia, výmenu skúseností a prezentáciu zborov i výtvarných umelcov so zameraním na sakrálne umenie. Konfrontovať výkony zborov i z pohľadu odborníkov, usmerniť ich ďalší umelecký rast, ako i motivovať k ďalšej činnosti.

viac o projekte


Význam terchovskej muziky v kontexte pastierskej kultúry na severe Slovenska

Miesto a termín konania: Terchová, Slovenská republika / 10.11.2023

Cieľom projektu odborného vzdelávacieho podujatia je komplexnejšie ozrejmiť postavenie, funkciu a význam terchovskej muziky v kontexte pastierskej kultúry na severe Slovenska. Zároveň pôjde aj o prezentáciu záverov výskumu zameraného na reflexiu a uchovávanie tradičnej kultúry vidieckeho prostredia – v tomto konkrétnom prípade terchovskej muziky. Ťažisková tematická línia bude formou prednášok doplnená o všetky relevantnejšie zretele a súvislosti, ktoré korešpondujú s terchovskou muzikou.

viac o projekte


Gemerská podkovička

Miesto a termín konania: Revúca, Slovenská republika / 10.11.2023

Gemerská podkovička - detský folklórny festival sa už po 12. krát bude konať v meste Revúca, na počesť osobnosti, zakladateľku DFS Lykovček a ĽH Lykovček, Mgr. Evy Skalskej. Cieľom projektu je prezentácia detských folklórnych súborov z regiónu Gemer - Malohont, okresov Rimavská Sobota a Revúca. Hosťom tohto ročníka bude DFS Hviezdička z Hriňovej. V piatok 10. novembra 2023 tak Kultúrny dom v Revúcej rozozvučia detské folklórne súbory.

viac o projekte


Návraty ku koreňom, 3. ročník

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 21.10.2023

V sobotu, 21. 10. 2023 si na šiestom tvorivom stretnutí v rámci 3. ročníka projektu Návraty ku koreňom, vyrobíme originálny obraz z ovčej vlny. Počas dopoludnia, v čase 9.00 – 12.00 hod. nás lektorka Linda Kováčová z Veľkého Krtíša zoznámi s technikou arttex - tzv. „maľba vlnou“.

viac o projekte


Príbehom na stope / 3. ročník medzinárodného festivalu storytellingu

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 20.10.2023 - 22.10.2023

Ak máte radi príbehy, ak ich radi počúvate, neváhajte si rezervovať spomínaný víkend a zavítajte do Pistoriho paláca na Štefánikovej 25 v Bratislave. Budete sa môcť zoznámiť s touto, na prvý pohľad samozrejmou, formou umenia. Všetci sme rozprávači. Hostia festivalu Príbehom na stope trávia veľa hodín opracúvaním príbehov.

viac o projekte


Mitrovanie 2023

Miesto a termín konania: Veľké Teriakovce, Slovenská republika / 14.10.2023

Na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach symbolicky ukončíme pastiersku sezónu v regióne Gemer-Malohont. Starý zvyk, ktorý sa viaže na svätého Demetera alebo Mitra, si pripomenieme v sobotu 14. októbra 2023 už po desiatykrát. Návštevníkov podujatia čakajú ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, trh regionálnych produktov, aktivity pre deti a nebudú chýbať ani najznámejší valasi Maťko a Kubko.

viac o projekte


Divadelná jeseň

Miesto a termín konania: Kokava nad Rimavicou, Slovenská republika / 06.10.2023

Festival Divadelná jeseň vznikol ako prehliadka neprofesionálnych divadiel zo Slovenska, neskôr sme festival rozšírili aj o divadelné súbory zo zahraničia. Zámerom festivalu je pokračovať v obnove a oživovaní neprofesionálneho divadla v obciach s dlhoročnou ochotníckou tradíciou a motivovať mladých ľudí k zmysluplnému tráveniu voľného času prostredníctvom umeleckých aktivít v ochotníckom divadle.

viac o projekte


Tanečný seminár - metodika ľudového tanca 8

Miesto a termín konania: Rudník, Slovenská republika / 02.10.2023 - 08.10.2023

TANEČNÝ SEMINÁR – METODIKA ĽUDOVÉHO TANCA 8 je určený pre všetkých vedúcich, tanečných pedagógov a tanečníkov vyučujúcich ľudový tanec vo folklórnych kolektívoch či tanečných krúžkoch.

viac o projekte


Festival fotografie v Detve 2023

Miesto a termín konania: Detva, Slovenská republika / 01.10.2023 - 31.12.2023

Štvrtý ročník Festivalu fotografie v Detve sa bude tento rok niesť v znamení súčasného experimentu, ale aj historickej fotografie a autentického dokumentu. 4. ročník sme venovali spomienke na nášho priateľa Milana Malčeka, ktorý patril medzi významné osobnosti v umeleckom živote Detvy.

viac o projekte


Bitka o Bratislavu, historicko-kultúrny festival a rekonštrukcia obliehania mesta zo 17. storočia / 8. ročník

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 29.09.2023 - 01.10.2023

V dňoch od 29.9. do 1.10. 2023 sa uskutoční ôsmy ročník projektu Bitka o Bratislavu. Toto podujatie je historicko-kultúrnym festivalom, ktorého hlavnou časťou programu je rekonštrukcia reálneho vojenského obliehania mesta Bratislava/ Prešporok zo 17. storočia. Naším cieľom je preto toto originálne a atraktívne oživenie histórie v rámci hlavného mesta ďalej udržiavať v pravidelnej realizácii a v povedomí verejnosti i celkov oživenej histórie.

viac o projekte


POD SOBOTSKOU BRÁNOU, 6. ročník

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 23.09.2023

Folkloristi i milovníci folklóru sa majú na čo tešiť. Hosťom bude úspešný mládežnícky folklórny súbor MLADOSŤ z Banskej Bystrice, ktorý prinesie do RS celovečerný program MIESTO NA ZEMI - OBRAZY Z DOLNEJ ZEME. Okrem tradičného pásma miestnych folklórnych skupín, trhu remeselníkov či tvorivých dielní, vystúpi v samostatnom pásme ĽH POKOŠOVCI z Horehronia. Úplnou novinkou je módna prehliadka FOLKLÓRNE PARÁDNICE. Podujatie sa uskutoční v sobotu, 23. 9. od 13.00 hod. na nádvorí Čierny orol.

viac o projekte


POD SOBOTSKOU BRÁNOU, 6. ročník

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 23.09.2023

Všetkých folkloristov a milovníkov folklóru pozývame v sobotu, 23. 9. o 18.00 hod. do divadelnej sály Domu kultúry na vystúpenie úspešného mládežníckeho folklórneho súboru MLADOSŤ z Banskej Bystrice, ktorý prinesie do Rimavskej Soboty celovečerný program MIESTO NA ZEMI - OBRAZY Z DOLNEJ ZEME. Vystúpenie je záverom folklórneho festivalu Pod sobotskou bránou. Vstupné: 10€, predaj vstupeniek v DK a online na www.kulturars.sk

viac o projekte


Čaro slova - 56. ročník krajského festivalu umeleckého prednesu žien v Galante

Miesto a termín konania: Galanta, Slovenská republika / 21.09.2023

Podporovať rozvoj umeleckého prednesu žien je hlavným zámerom krajského festivalu pod názvom Čaro slova, ktorý sa uskutoční dňa 21. septembra 2023. Realizátorom 56. ročníka festivalu umeleckého prednesu žien je Galantské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Tento jedinečný festival umeleckého slova, sa teší obľube žien niekoľkých generácii. Krajský festival umeleckého prednesu žien má v Trnavskom kraji punc významného kultúrno-spoločenského podujatia.

viac o projekte


XXVIII. Gorazdove organové dni

Miesto a termín konania: Sielnica, Slovenská republika / 21.09.2023 - 23.09.2023

Celoslovenská prehliadka neprofesionálnych organistov má za cieľ zvyšovať umeleckú, interpretačnú úroveň organistov, vytvárať priestor pre ich vzájomné stretnutia, výmenu skúseností a prezentáciu. Konfrontovať výkony organistov i z pohľadu odborníkov, usmerniť ich činnosť, umelecký rast.

viac o projekte


Divadelné podzámčie - XVII. ročník medzinárodného festivalu divadla a hudby

Miesto a termín konania: Zvolen, Slovenská republika / 20.09.2023 - 22.09.2023

Divadelné podzámčie - XVII. ročník medzinárodného festivalu divadla a hudby. Divadelné podzámčie je festival amatérskeho divadla detí, mládeže, dospelých, divadelných súborov a čiastočne hudobných zoskupení, prináša divadlo a hudbu k ľuďom do verejného priestoru (napr. námestie, ulica, dvor, záhrada, park) a tým - zaisťuje možnosť vidieť väčšiemu počtu divákov jednotlivé predstavenia ako v divadelnej alebo koncertnej sále.

viac o projekte


Prepni na Revúcu

Miesto a termín konania: Revúca, Slovenská republika / 13.09.2023 - 17.09.2023

Premiéra novej folklórnej inscenácie o putovaní obločkárov z Muránskej Huty

viac o projekte


Návraty ku koreňom, 3. ročník

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 09.09.2023

V sobotu, 9. 9. 2023 si na piatom tvorivom stretnutí v rámci 3. ročníka projektu Návraty ku koreňom, vyrobíme originálny cínový šperk. Počas dopoludnia, v čase 9.00 – 12.00 hod. sa v Dome kultúry zoznámime s technológiou rezby a vylievania cínu do plochy. Lektor: dizajnér Mgr. art. Michal Hanula. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

viac o projekte


Dni sliviek a varenie slivkového lekváru 2023

Miesto a termín konania: Myjava, Slovenská republika / 09.09.2023 - 14.09.2023

Dňa 9. septembra sa bude konať podujatie Dni sliviek a varenie slivkového lekváru v Gazdovskom dvore Turá Lúka, ktoré pripravilo Centrum tradičnej kultúry v Myjave v spolupráci s neziskovou organizáciou Rozvoj cestovného ruchu myjavských kopaníc.

viac o projekte


Salamandrové dni 2023

Miesto a termín konania: Banská Štiavnica, Slovenská republika / 07.09.2023 - 09.09.2023

Tradičné banícke slávnosti, ktorých vrcholom je jedinečný Salamandrový sprievod, zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Salamandrové dni sú pripomienkou zašlej baníckej a akademickej slávy mesta, oslavami baníckeho a hutníckeho stavu, ale aj oslavami mesta, ktoré si v tomto roku pripomína 30. výročie zápisu do Zoznamu svetového a prírodného dedičstva UNESCO.

viac o projekte


Marusel - rodinný festival

Miesto a termín konania: Vranov nad Topľou, Slovenská republika / 02.09.2023

Jednou z nosných myšlienok festivalu je poukázať na kontrasty prežívanie detstva v minulosti a súčasnosti. Primárnym cieľom je vytvoriť priestor na kvalitne strávený čas pre rodiny s deťmi, ktorý bude naplnený zaujímavými a interaktívnymi aktivitami odkazujúcimi na TĽK. Program festivalu odkazuje na kontrast trávenia detstva v minulosti a v súčasnej dobe. Zámerom je iniciovať rodiny k aktivite a ponúknuť alternatívne formy trávenia času prostredníctvom kreatívnych foriem prameniacich z TĽK.

viac o projekte


Rejdová 2023 - 49. ročník Gemerského folklórneho festivalu

Miesto a termín konania: Rejdová, Slovenská republika / 24.08.2023 - 26.08.2023

Gemerský folklórny festival Rejdová 2023 v rodinnej atmosfére, okorenený zahraničným temperamentom. Tri festivalové dni ponúkajú možnosť vidieť, zažiť, ochutnať, či dotknúť sa tradície.

viac o projekte


Návrat tradícii II.

Miesto a termín konania: Žakarovce, Slovenská republika / 19.08.2023

Predstavíme si druhy vĺn, ktoré budeme rozvlňovať a česať. Povieme si ako ju farbiť a nakoniec priasť na kolovrátku a na vretenách.

viac o projekte


Stre3t PD 2023

Miesto a termín konania: Prievidza, Slovenská republika / 18.08.2023

Multižánrový festival „Stre3t PD“ na Námestí Slobody v Prievidzi

viac o projekte


Za vôňou dreva - 3. cyklus medzinárodných tvorivých kurzov a plenérov v oblasti rezbárstva.

Miesto a termín konania: Babín, Slovenská republika / 16.08.2023 - 20.08.2023

Tvorivý kurz – plenér je podujatím zameraným na reflexiu a uchovávanie podôb tradičného rezbárstva ako jedného z jedinečných prejavov tradičnej kultúry na severnom Slovensku s presahom do prihraničných oblastí PL a CZ. Cieľom je naviazať na tvorbu významných ľudových rezbárov, tvorivo ju konfrontovať, prezentovať a popularizovať. Podujatie sa bude realizovať v obci so silnou rezbárskou tradíciou – v Babíne (tradícia rodu Siváňovcov, galéria ľudového rezbárstva).

viac o projekte


DIGITFOTO GALANTA – XXI. ročník celoslovenskej súťaže a prehliadky neprofesionálnej fotografickej tvorby s medzinárodnou účasťou

Miesto a termín konania: Galanta, Slovenská republika / 12.08.2023

Digitfoto Galanta je názov celoslovenskej súťaže a prehliadky neprofesionálnej fotografickej tvorby s medzinárodnou účasťou, ktorej XXI. ročník vyhlasuje a realizuje Galantské osvetové stredisko. K súťaži a prehliadke Digitfoto Galanta 2023 bude vydaný originálny katalóg v elektronickom formáte na USB nosiči. Katalóg je zostavený z ocenených diel a ďalších vybraných súťažných fotografií a je cenným artefaktom poskytujúcim inšpiráciu i umelecký zážitok.

viac o projekte


DIGITFOTO GALANTA – XXI. ročník celoslovenskej súťaže a prehliadky neprofesionálnej fotografickej tvorby s medzinárodnou účasťou

Miesto a termín konania: Galanta, Slovenská republika / 12.08.2023

K XXI. ročníku celoslovenskej súťaže a prehliadky neprofesionálnej fotografickej tvorby s medzinárodnou účasťou Digitfoto Galanta 2023, bude vydaný originálny katalóg v elektronickom formáte na USB nosiči s jedinečnou potlačou. Katalóg je zostavený z ocenených diel a ďalších vybraných súťažných fotografií a je cenným artefaktom poskytujúcim inšpiráciu i umelecký zážitok.

viac o projekte


Poďakovanie za úrodu - Dožinky v Turej Lúke

Miesto a termín konania: Myjava, Slovenská republika / 12.08.2023 - 13.08.2023

Rozvoj cestovného ruchu Myjavských kopaníc,n.o. organizuje podujatie Dožinky v Turej Lúke – Poďakovanie za úrodu v dňoch 12.-13.8.2023 v areáli Padelky a v Gazdovskom dvore v Turej Lúke.Podujatie svojím zameraním prezentuje agrárnu kultúru najmä myjavského regiónu.Touto prezentáciou sa snažíme o zachovanie nielen pracovných postupov, nástrojov a prístrojov, ale aj zvykov a obyčajov v živej forme počas dvojdňového podujatia,ktoré je vrcholom našej celoročnej činnosti.Všetkých srdečne pozývame!

viac o projekte


Nezabudnuté remeslá 2023

Miesto a termín konania: Banská Štiavnica, Slovenská republika / 05.08.2023

5. august v B. Štiavnici bude patriť 23. ročníku podujatia Nezabudnuté remeslá. Pripravené máme rozprávania o témach medárstvo, včelárstvo, medovníkarstvo. S etnologičkou si povieme čosi o histórii týchto remesiel v regióne. Samozrejmosťou budú aj skvelí hostia - FS Liptov, FS Rozmarín či ľudová hudba Paprčkovci. Nezabudli sme ani na deti, pre ktoré máme nachystané dve rozprávky či tvorivé dielne. A k tomu Forgi a tradičný jarmok so skvelými výrobkami či chutným jedlom a iný skvelý program.

viac o projekte


57. ročník Slávnosti spevu, hudby a tanca Červeník 2023

Miesto a termín konania: Červeník, Slovenská republika / 04.08.2023 - 06.08.2023

Slávnosti spevu, hudby a tanca v Červeníku sa uskutočnia už 57. krát. Trojdňový bohatý program zameraný na tradičnú ľudovú kultúru regiónu Dolného Považia i širokého okolia. Podujatie ponúka program pre všetky vekové kategórie, súčasťou je množstvo sprievodných podujatí.

viac o projekte


47. Podroháčske folklórne slávnosti

Miesto a termín konania: Zuberec, Slovenská republika / 04.08.2023 - 06.08.2023

Sviatok folklóru po Roháčmi Amfiteáter v Zuberci Brestovej ožije tisíckou účinkujúcich na Podroháčskych folklórnych slávnostiach. Leto na Orave je pestré ponukou podujatí, v ktorých sa uplatňujú prvky tradičnej ľudovej kultúry. Najvýznamnejším z nich sú Podroháčske folklórne slávnosti, ktoré každý rok začiatkom augusta prilákajú do amfiteátra v Zuberci Brestovej, do Múzea oravskej dediny či do Oravského Bieleho Potoka, kde sa prezentuje časť programu, viac ako tisíc účinkujúcich.

viac o projekte