Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

.hudba

hudobné aktivity OZ Musica perpetua v roku 2024

Miesto a termín konania: Nitra, Slovenská republika / 17.05.2024

WORKSHOP GREGORIÁNSKY CHORÁL hudobno-historický kontext, hudobná prax, interpretácia a pramene NITRA / SÚKROMNÉ KONZERVATÓRIUM 17. 5. 2024 / 10:30 hod. workshop vedú: SYLVIA URDOVÁ ZUZANA BADÁROVÁ JÚLIA URDOVÁ

viac o projekte


Premiéry - Sound and Word

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 15.05.2024

Záverečný koncert podujatia PREMIÉRY • Sound & Word #3 z jarného cyklu nsh.komorne.2024.

viac o projekte


Premiéry - Sound and Word

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 30.04.2024

Druhý koncert podujatia PREMIÉRY • Sound & Word #2 z jarného cyklu nsh.komorne.2024.

viac o projekte


Piano Days - 3. ročník

Miesto a termín konania: Modrý Kameň, Slovenská republika / 27.04.2024

Festival PIANO DAYS 2024 ukončí klavirista, dirigent a organizátor hudobných a edukačných projektov Ivan Šiller. Ivanov klavírny recitál sa uskutoční 27. apríla o 17:00 vo Veľkej palote kaštieľa na hrade Modrý Kameň.

viac o projekte


Piano Days - 3. ročník

Miesto a termín konania: Nitra, Slovenská republika / 26.04.2024

4. ročník PIANO DAYS 2024 prichádza do Nitry aj s novým formátom - workshopom. Na nádvorí pred budovou Nitrianskej galérie si pre nás pripraví workshop Martina Janegová.

viac o projekte


Piano Days - 3. ročník

Miesto a termín konania: Nitra, Slovenská republika / 26.04.2024

V Nitrianskej galérii sa uskutoční druhý koncert v rámci festivalu PIANO DAYS 2024, na ktorom vystúpi česká klaviristka Sára Medková. Sára so svojím jedinečným programom vystúpi 26. apríla o 19:00.

viac o projekte


Premiéry - Sound and Word

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 24.04.2024 - 15.05.2024

Spolok slovenských skladateľov predstavuje PREMIÉRY • Sound & Word ‒ sériu troch komorných koncertov v rámci svojho nového jarného cyklu nsh.komorne (nová slovenská hudba komorne), na ktorých zaznejú premiérové uvedenia najmä vokálno-inštrumentálnych kompozícií slovenských skladateliek a skladateľov, ale aj rad noviniek z oblasti inštrumentálnej hudby.

viac o projekte


Premiéry - Sound and Word

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 24.04.2024

Otvárací koncert podujatia PREMIÉRY • Sound & Word #1 z jarného cyklu nsh.komorne

viac o projekte


Con spirito 2024 - 44.ročník Hudobnej jari a Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 23.04.2024

Cieľom projektu je udržať kontinuity koncertného života, prezentácia pôvodnej a svetovej hudobnej tvorby a umeleckých výsledkov dosiahnutých v oblasti profesionálneho hudobného umenia milovníkom vážnej hudby v regióne. Pri zostavení dramaturgického plánu sme sa snažili o druhovú a žánrovú pestrosť koncertného cyklu. Cieľovou skupinou projektu sú členovia KPH, milovníci vážnej hudby, pedagógovia a žiaci ZUŠ a konzervatórií. Na druhom koncerte vystúpi trio R.Kopelman – D.Zemskaia - M.Arendárik.

viac o projekte


festHUDOBNE

Miesto a termín konania: Martin, Slovenská republika / 13.04.2024

festHUDOBNE!!! Slovenský producent, dídžej, multiinštrumentalista a spevák FVLCRVM, aktuálny držiteľ ceny “Nahrávka roka” za EP Attentioncore v žánrovej kategórii Elektronická hudba v rámci Radio_Head Awards. FVLCRVM našiel formu v nekonzistentnosti, niekde na hrane medzi mainstreamom a undergroundom. Skreslenú a nepravidelnú ADHD produkciu okrajových klubových žánrov preplieta popovými linkami, v ktorej počuť silnú inšpiráciu zvukov 90-tych rokov.

viac o projekte


Piano Days - 3. ročník

Miesto a termín konania: Žilina, Slovenská republika / 11.04.2024

Ani tento ročník festivalu PIANO DAYS 2024 nebude bez PIANO TALKS. Pred otváracím koncertom sa klaviristky Kristína Smetanová a Júlia Novosedlíková budú rozprávať s etablovaným klaviristom Ivanom Šillerom a Kamilom Mihalovom. Nielen na tému klavíra sa budú všetci spoločne rozprávať o 16:30 v kníhkupectve ArtForum.

viac o projekte


Piano Days - 3. ročník

Miesto a termín konania: Žilina, Slovenská republika / 11.04.2024

Kristína Smetanová a Júlia Novosedlíková otvoria 4. ročník festivalu PIANO DAYS 2024. V priestoroch Domu umenia v Žiline sa môžete tešiť na klavírny recitál s nabitým programom už 11. apríla 2024 o 19:00.

viac o projekte


Podujatia a aktivity OZ QUASARS

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 08.04.2024

Projekt Podujatia a aktivity OZ QUASARS zahŕňa viacero podujatí a aktivít OZ QUASARS v roku 2024: „2x2“, „Quasars Ensemble & Shakuhachi“, „Trio AR“, 3 skladateľské workshopy a 5 zahraničných pracovných stretnutí s množstvom konzultácií za účelom prípravy koncertných a edukačných podujatí na roky 2025 až 2026. Ďalšia činnosť súvisí s logistickou koordináciou komplexných domácich aj zahraničných aktivít Quasars Ensemble ako dlhodobo a celoročne fungujúceho väčšieho slovenského komorného súboru.

viac o projekte


Tvorba hudobných diel

Miesto a termín konania: Taliansko / 04.04.2024 - 05.04.2024

OPERA - radioartová kompozícia

viac o projekte


festHUDOBNE

Miesto a termín konania: Martin, Slovenská republika / 31.03.2024

Vážení priatelia hudby, je nám potešením oznamovať vám, že projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú sme pre vás pripravili, sú nezameniteľní Modré hory. Možno si ich pamätáte z premiéry na Pohode 2019, kde spolu s kapelou odštartovali nezabudnuteľnú show. A teraz sa k vám vracajú, aby predstavili svoj nový program.

viac o projekte


Suchoň 115

Miesto a termín konania: Piešťany, Slovenská republika / 23.03.2024

Koncert Slovenského kvarteta z cyklu Suchoň 115, ktorý sa uskutoční 23.03.2024 o 19:00 hod. v Piešťanoch. Elektrárňa Piešťany sa naplní hudbou Mozarta, Suchoňa A Dvořáka.

viac o projekte


Con spirito 2024 - 44.ročník Hudobnej jari a Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 19.03.2024

Cieľom projektu je udržať kontinuity koncertného života, prezentácia pôvodnej a svetovej hudobnej tvorby a umeleckých výsledkov dosiahnutých v oblasti profesionálneho hudobného umenia milovníkom vážnej hudby v regióne. Pri zostavení dramaturgického plánu sme sa snažili o druhovú a žánrovú pestrosť koncertného cyklu. Cieľovou skupinou projektu sú členovia KPH, milovníci vážnej hudby, pedagógovia a žiaci ZUŠ a konzervatórií v regióne. Na prvom koncerte vystúpi AlisAdam PianoDuo.

viac o projekte


Domus Artis 2024 - Festival komornej hudby v Dome Albrechtovcov

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 17.03.2024 - 16.06.2024

Nový festival komornej hudby Domus Artis v Dome Albrechtovcov rozširuje jarnú ponuku klasickej hudby v Bratislave-Starom Meste o sedem koncertov. Na rozdiel od letného open-air festivalu v priľahlej záhrade prináša Domus Artis najmä komorné diela s klavírom, uvádza diela autorov, ktorých život bol či je spojený s Bratislavou a stredoeurópskym kultúrnym priestorom a zostáva verný idei predstavovať komornú hudbu s vysokými umeleckými ašpiráciami.

viac o projekte


Komorné koncerty v slovenských mestách

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 05.03.2024

Viedenské noviny Zeitung označili Rascher Saxophone Quartet za „nekorunovaných kráľov saxofónu“ a v Die Welt vyšla nasledovná kritika: „Keby existovala olympijská disciplína pre virtuóznu hru na dychových nástrojoch, Raschèrovo kvarteto by určite získalo zlatú medailu." Kvarteto odohrá na Slovensku dva exkluzívne koncerty spolu s našim elitným klaviristom Ladislavom Fančovičom.

viac o projekte


NuJazzDayz 2023

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 22.02.2024 - 23.02.2024

V zimných mesiacoch na prelome rokov 2023/2024 prinesie koncertná séria NuJazzDayz do Bratislavy viacero zaujímavých vystúpení : z britských ostrovov Hidden Orchestra, zo Spojených štátov Arms and Sleepers a z Nemecka techno projekt Brandt Brauer Frick. V tomto roku ste už vďaka NuJazzDayz mali možnosť vidieť švédskeho hudobníka Jay-Jaya Johansona. V minulom roku v rámci NuJazzDayz vystúpili Kings of Convenience, Jose Gonzalez, Portico Quartet.

viac o projekte


Hudobné kleNoty IV

Miesto a termín konania: Spišská Stará Ves, Slovenská republika / 13.02.2024

Nádhernú hudbu tzv. viedenskej lutnovej školy budeme tiež hrať v Spišskej Novej Vsi! Pozvite svoju milovanú či milovaného na jedinečný valentínsky zážitok!

viac o projekte


Podujatia a aktivity OZ QUASARS

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 13.02.2024

Projekt Podujatia a aktivity OZ QUASARS zahŕňa viacero podujatí a aktivít OZ QUASARS v roku 2023: Quasars Ensemble & MIKAMO, SYNCHRONOS, Komorný koncert, 2 skladateľské workshopy a 4 zahraničné pracovné stretnutia s množstvom konzultácií za účelom prípravy koncertných a edukačných podujatí na roky 2023 až 2024. Ďalšia činnosť súvisí s logistickou koordináciou komplexných domácich aj zahraničných aktivít Quasars Ensemble ako dlhodobo a celoročne fungujúceho väčšieho slovenského komorného súboru.

viac o projekte


Hudobné kleNoty IV

Miesto a termín konania: Budmerice, Slovenská republika / 11.02.2024

Termín nášho najbližšieho koncertu sa nezadržateľne blíži! Krásna hudba, poézia a pohár dobrého vína vytvorí krásnu atmosféru valentínskeho koncertu! Urobte niekomu radosť!

viac o projekte


ooo_2023

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 24.12.2023

EVA A ADAM – 12 prelúdií pre začiatok, je spoločné dielo mladého skladateľa Adama Baranca a hudobníka a pedagóga Fera Királya, ktorí spolu pripravili príručku – manuál pre dospelých začiatočníkov a začiatočníčky, ktorí*é sa neboja to s klavírom vyskúšať po svojom.

viac o projekte


Súčasne i vážne

Miesto a termín konania: Bojnice, Slovenská republika / 21.12.2023

Posledný koncert projektu Súčasne i vážne, zameraného na súčasnú vážnu hudbu predstaví projekt speváčky Ivany Ecetovej s názvom Piazzotango. Uskutoční sa 21. decembra 2023 o 18:00 h v Panskom pivovare Bojnice.

viac o projekte


Nová hudba v Tatranskej galérii, 4. ročník

Miesto a termín konania: Poprad, Slovenská republika / 20.12.2023

Posledný tohtoročný koncert cyklu Nová hudba v Tatranskej galérii s názvom Fantasias & Abstractions. V priestoroch Tatranskej galérie vystúpi Dorota Matejová s traverso flautovým sólom.

viac o projekte


lamenco abstracto

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 16.12.2023

Vezmi kúsok ornamentu, ponor ho pod morskú hladinu, nech to pení a lúče svetla nech sa lámu na vlnách mora, nechaj v diaľke hrať viac či menej známu melódiu, ktorá sa s prílivom rozkladá na najmenšie molekuly… „Flamenco je pomerne ťaživé,” vravia miestni, „mne sa nepáči.” Citácie, klišé, ktoré plynú jedno za druhým, strata štruktúry a improvizácia. Príbeh sa odohráva niekde na juhu Španielska. Live hoboj, nahraté nástroje, zvuky, hlas – koláž, elektronika, projekcia: Paulína Rónaiová/papu ra

viac o projekte


VENI ensemble - 35. ročník

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 16.12.2023

Na koncerte sa predstaví 21-členný súbor VENI ensemble pod vedením dirigentov Mariána Lejavu a Daniela Mateja. Na programe budú 2 svetové premiéry - dielo holandského skladateľa Piet-Jan van Rossuma s názvom AVONDBOEK – NACHTBOEK, QUOTATIONS · ROTATIONS · VARIATIONS Daniela Mateja a reprízovo uvedená skladba JMF for DM. Sólový part klavíra zaznie v podaní Ivana Šillera.

viac o projekte


Kormorán

Miesto a termín konania: Považská Bystrica, Slovenská republika / 16.12.2023 - 18.11.2023

CZ-SK Baig Band Matúša Jakabćica s novými autorskými kompozíciami

viac o projekte


Con spirito 2023 - 43.ročník Hudobnej jari a Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote

Miesto a termín konania: Rimavská Sobota, Slovenská republika / 12.12.2023

Cieľom projektu je udržať kontinuity koncertného života, prezentácia pôvodnej a svetovej hudobnej tvorby a umeleckých výsledkov dosiahnutých v oblasti profesionálneho hudobného umenia. Hudobnú jeseň ukončí koncertom Komorný orchester Beliczay a jeho hostia Zuzana Rzounková (lesný roh), Martin Sokol (lesný roh) a Boris Bohó (violončelo).

viac o projekte


Gregoriánsky chorál a Hildegarda von Bingen

Miesto a termín konania: Beckov, Slovenská republika / 10.12.2023

Gregoriánsky chorál a Hildegarda von Bingen / koncert koncert s repertoárom stredovekej hudby: kompozícií gregoriánskeho chorálu a skladateľky Hildegardy von Bingen

viac o projekte


Tvorba hudobných diel

Miesto a termín konania: Ružomberok, Slovenská republika / 07.12.2023

Premiéra skladby NA TENKOM ĽADE pre akordeón a klavír

viac o projekte


Komorné stretnutia s Rachmaninovom

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 04.12.2023

Koncert Slovenské kvarteto a Pavol Mucha - tenor sa uskutoční v pondelok 4.12.2023 o 19:30 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Umelci Lukáš Szentkereszty, Eduard Pingitzer, Martin Mierny a Martin Ťažký zahrajú radostné Nemecké tance L. v. Beethovena, ľudovými piesňami inšpirované Piesne z hôr od E. Suchoňa. Na koncert si Slovenské kvarteto prizvalo hosťa - Pavol Mucha, tenor - s ktorým zahrajú v slovenskej premiére známe piesne od S. Rachmaninova.

viac o projekte


NuJazzDayz 2023

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 30.11.2023 - 23.02.2024

V zimných mesiacoch na prelome rokov 2023/2024 prinesie koncertná séria NuJazzDayz do Bratislavy viacero zaujímavých vystúpení : z britských ostrovov Hidden Orchestra, zo Spojených štátov Arms and Sleepers a z Nemecka techno projekt Brandt Brauer Frick. V tomto roku ste už vďaka NuJazzDayz mali možnosť vidieť švédskeho hudobníka Jay-Jaya Johansona. V minulom roku v rámci NuJazzDayz vystúpili Kings of Convenience, Jose Gonzalez, Portico Quartet.

viac o projekte


DUO SLAVONIC - NEPOZNANÉ PREMIÉRY

Miesto a termín konania: Handlová, Slovenská republika / 27.11.2023

Projekt z idey predstaviť publiku diela skomponované pre husľovo-gitarové duo, uviesť na koncertné pódiá nový koncertný repertoár Dua Slavonic a premiérovu diela slovenského hudobného skladateľa. Veríme, že tento projekt pomôže zviditeľniť doposiaľ nepoznané a koncertne neuvádzané diela a poskytne hlbší pohľad do slovenskej tvorby pre husle a gitaru, ako aj na tvorbu významných zahraničných skladateľov, ktorých diela sú na Slovensku interpretované ojedinele.

viac o projekte


Tvorba hudobných diel

Miesto a termín konania: Ružomberok, Slovenská republika / 26.11.2023

Premiéra skladby TOTO BOLO MODRÉ pre sláčikové kvarteto

viac o projekte


Komorné stretnutia s Rachmaninovom

Miesto a termín konania: Hlohovec, Slovenská republika / 26.11.2023

Slovenské kvarteto si v rámci cyklu koncertov "Komorné stretnutia s Rachmaninovom" pripomína 150 výročie narodenia a 80. výročie úmrtia tohto hudobného génia. Na koncerte si budete môcť vypočuť skladby E. Suchoňa, S. Rachmaninova a A. Dvořáka.

viac o projekte


Hudba dneška v SNG - 12. ročník

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 23.11.2023

Berlínske duo “Organza Ray” v Slovenskej národnej galérii vystúpi v cykle Hudba dneška! Jeden z interpretov novembrového koncertu, Hilary Jeffery, mal svojou návštevou poctiť SNG ešte v období pandémie v roku 2020, kedy pôsobil ako sólista. Tento rok však prichádza spolu s Eleni Poulou, s ktorou vytvorili duo Organza Ray.

viac o projekte


SANCTA CAECILIA VIII

Miesto a termín konania: Bratislava, Slovenská republika / 22.11.2023

Už ôsmy rok oživujeme tradíciu koncertu vďakyvzdania patrónke hudby a hudobníkov sv. Cecílii súborom starej hudby MUSICA AETERNA pod umeleckým vedením Petra Zajíčka, zboru VOX AETERNA so zbormajsterkou Zuzanou Buchovou Holičkovou a sólistami Lenkou Máčikovou, soprán a Matúšom Šimkom, tenor v Katedrále sv. Martina o 18:00. V tomto roku zaznie oslavná kantáta Georga Friedricha Händla Óda na deň sv. Cecílie, HWV 76.

viac o projekte


SANCTA CAECILIA VIII

Miesto a termín konania: Nitra, Slovenská republika / 21.11.2023

Už ôsmy rok oživujeme tradíciu koncertu vďakyvzdania patrónke hudby a hudobníkov sv. Cecílii súborom starej hudby MUSICA AETERNA pod umeleckým vedením Petra Zajíčka, zboru VOX AETERNA so zbormajsterkou Zuzanou Buchovou Holičkovou a sólistami Lenkou Máčikovou, soprán a Matúšom Šimkom, tenor v Piaristickom kostole v. Ladislava v Nitre o 19:00. V tomto roku zaznie oslavná kantáta Georga Friedricha Händla Óda na deň sv. Cecílie, HWV 76.

viac o projekte