Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portály FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

.kultúrne a umelecké centrá

Program EQO 2020

Miesto a termín konania: Spišský Hrhov, Slovenská republika / 30.04.2021

Cieľom projektu je pravidelná prezentačná aktivita nezávislého umenia a kultúry participujúcich profesionálnych umelcov. Zámerom je poskytnutie platformy a priestoru pre živé umenie a súčasné prejavy vizuálnej kultúry, teoretických a edukačných formátov. Poskytnutím možnosti na kreatívnu prezentáciu v priestore EQO chceme prispieť k decentralizácií umenia na Slovensku a kultúrnej inklúzií.

viac o projekte


Strategický rozvoj KC Museum, Barmuseum v Martine

Miesto a termín konania: Martin, Slovenská republika / 28.04.2021

Kultúrne centrum Museum v Martine organizuje živé vysielanie rozhovorov so zaujímavými ľuďmi, ktorých možno nepoznáte z plagátov či z televíznych obrazoviek, no ich tvorbu môžete postrehnúť všade navôkol nás.

viac o projekte


Wave 2021

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 21.04.2021

“Najviac strachu som si v živote prežil kvôli veciam, ktoré sa nakoniec nikdy nestali.” Mark Twain Čo je to úzkosť a ako sa prejavuje? Kedy je úzkosť v rámci normy a kedy je už potrebné vyhľadať odborníka? Dozviete sa v ateliéri duševnej pohody.

viac o projekte


Wave 2021

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 20.04.2021

RECY-KECY je nový online formát o zelených témach, vďaka ktorému sa môžete dozvedieť viac o ekologických témach, ktoré hýbu svetom. Aktuálne, odborne a vecne. Hosťom Soni Hatokovej bude Doc. RNDr. Gabriela Barančíková, ktorá v rozhovore priblíži stav pôdy v dnešných časoch, potrebu umelých hnojív a ochranu pred nadmerným používaním týchto prostriedkov.

viac o projekte


Diera do sveta 2021

Miesto a termín konania: Liptovský Mikuláš, Slovenská republika / 15.04.2021

Hermetechnics Inc. v tejto prednáške predstavia veštectvo, mágiu a iné okultné tradície - nie ako kuriozity z New Age festivalov, ale ako živé, hlboko zakorené systémy poznania, komunikácie a politického boja. Na fenomén veštectva sa pozrieme cez objektív feministického a dekolonizovaného chápania sveta.

viac o projekte


Wave 2021

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 13.04.2021

RECY-KECY je nový online formát o zelených témach, vďaka ktorému sa môžete dozvedieť viac o ekologických témach, ktoré hýbu svetom. Aktuálne, odborne a vecne. Druhé vydanie o vegánstve už tento utorok. Hosťom Soni Hatokovej bude Nikoleta Kováč - autorka knihy Slovegán.

viac o projekte


Diera do sveta 2021

Miesto a termín konania: Liptovský Mikuláš, Slovenská republika / 12.04.2021

Čo má spoločné koronavírus, renesančné zobrazenie Chiméry od Jacopa Ligozzi a ôsme DLC Rainboow Six Siege? Prednáška sa zameria na populárne naratívy o pôvode pandémie a na obrazy, ktoré populárna kultúra prostredníctvom filmov, seriálov a hier ponúka k pochopeniu súčasného sveta. Zároveň si položí otázku, prečo je tak ťažké v súčasnej situácii vytvárať obrazy budúcnosti a čo sú možné dopady ich absencie.

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 11.04.2021

Dve hodiny hudby z Jamajky, alebo o Jamajke, vyberá Rude Boy. Videoprojekciu zabezpečuje Betakaroten z Nano VJs. Vysielame z priestoru Wave centrum nezávislej kultúry o 20:00. Východisco svetom: na gramofónoch do Francúzska, Indie, Blízkeho východu a ďalej. twitch.tv/vychodisco Zakúpením dobrovoľného vstupného podporíš kultúru vo Wave: https://tootoot.fm/sk/events/602e4d48a9cdd30fc068fd28 Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 10.04.2021

Wave~centum nezávislej kultúry v Prešove uvádza nový hudobný online projekt HOMETOWN, formát o hudbe, ktorá formuje lokálnu scénu, aká sa v meste tvorí, počúva, organizuje... Posledný diel ukončíme hip hopom.

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 07.04.2021

Stanislav Bilý: L.A.P.A.J (Touch reality) Presklená virtuálna tragifraška izolovanej duše.

viac o projekte


Wave 2021

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 07.04.2021

Stanislav Bilý: L.A.P.A.J (Touch reality). Presklená virtuálna tragifraška izolovanej duše.

viac o projekte


Wave 2021

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 06.04.2021

Recy-kecy o cirkulárnej ekonomike. Hosť: Petra Csefalvayova - spoluzakladateľka neziskovej organizácie INCIEN, ktorej úlohou je implementovať koncept Cirkulárnej ekonomiky v podmienkach SR. Petra sa špecializuje na oblasti ako je ekodizajn, materiály a technológie. Koncept CE predstavuje nový model fungovania našej spoločnosti, kde odpad sa stáva zdrojom.

viac o projekte


HÁJOVŇA sezóna 2021

Miesto a termín konania: Banská Štiavnica, Slovenská republika / 03.04.2021 - 30.09.2021

Boris Németh / COVID 19

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 03.04.2021

Wave~centum nezávislej kultúry v Prešove uvádza nový hudobný online projekt HOMETOWN, formát o hudbe, ktorá formuje lokálnu scénu, aká sa v meste tvorí, počúva, organizuje...

viac o projekte


Diera do sveta 2021

Miesto a termín konania: Liptovský Mikuláš, Slovenská republika / 30.03.2021

Čoho sa týka performačné umenie, performačné štúdiá, či performatívna filozofia? V prednáške Alice Koubovej sa budeme venovať jednak koreňom pojmov performance a performativta a tiež príkladom, na ktorých ukážeme, čo tieto pojmy konkrétne ukazujú. FB event: https://www.facebook.com/events/774486643504954

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 30.03.2021

Virtuálna vernisáž kresleného humoru pre online divákov. Obrázky z Turecka, ktoré s Vami hovoria aj bez slov.

viac o projekte


Kultúra v Župnom dome 2021

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 30.03.2021

Stretli ste sa už v živote s prejavmi diskriminácie? Cítili ste sa dotknutí?

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 23.03.2021

Virtuálna vernisáž kresleného humoru pre online divákov. Obrázky zo Slovenska, ktoré s Vami hovoria aj bez slov.

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 21.03.2021

Príbeh o troch prasiatkach v rôznych variantoch poznáme asi všetci a preto sme si túto vtipnú rozprávku vybrali ako náš prvý divadelný počin. Nielen kvôli humoru, ale aj pre jej poučné pointy, ktorých je v hre hneď niekoľko: lenivosť sa nevypláca, nemáš dôverovať každému, kto ti sľúbi večeru a priateľov si nevyberaj na základe výzoru, lebo aj „tŕňové prasiatko“ ti môže zachrániť život.

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 13.03.2021

Wave~centum nezávislej kultúry v Prešove uvádza hudobný online projekt s názvom HOMETOWN, formát o hudbe, ktorá formuje lokálnu scénu, aká sa v meste tvorí, počúva, organizuje…Ďalším milým hosťom bude jeden z najznámejších prešovských hudobníkov. Privítame Ľuboslava Petrušku, ktorého všetci poznáte z kapiel Chiki liki tu-a, Korben Dallas a Satin Lead. Čaká Vás už tradične pár otázok a prešovská, svetová hudba.

viac o projekte


Diera do sveta 2021

Miesto a termín konania: Liptovský Mikuláš, Slovenská republika / 18.02.2021

V období, keď sme zavretí doma, si možno niektorí pripadáme izolovaní ako kozmonauti na vesmírnej stanici. V prednáške si povieme, ako vplývajú rastliny na psychiku kozmonautov, ale aj našu, ako sa pestujú na vesmírnych staniciach a ako na nich vplýva stav beztiaže.

viac o projekte


Diera do sveta 2020

Miesto a termín konania: Liptovský Mikuláš, Slovenská republika / 17.02.2021

Ján Mikuš rozposlal svojim štyrom priateľom svoju poslednú rozsiahlu výtvarnú tvorbu a vyzval ich, aby obrazy vystavili u seba doma. Vernisáž je konceptuálnou hrou, kde autor vystavuje aj svojich priateľov a začleňuje ich do svojej tvorby, nabáda ich k spoluúčasti vo svojich konceptuálnych hrách. Vernisáž online je opäť pre J. Mikuša výzvou, ktorú spracúva objavnou a neotrelou formou.

viac o projekte


Kultúrne centrum Museum v Martine 2021

Miesto a termín konania: Martin, Slovenská republika / 12.02.2021 - 20.02.2021

Celomesačný program Kc Museum v Martine

viac o projekte


Diera do sveta 2021

Miesto a termín konania: Liptovský Mikuláš, Slovenská republika / 09.02.2021

Dospievanie nie je žiadna bezstarostná jazda. Michael Papcun vás prevedie filmami a médiami, ktoré ho nezachytili len ako ľahkovážne randenie, nekonečné párty a happyendy. Nebáli sa ukázať krízy osobnosti, načínať kontroverzné dobové témy, prinášať emancipačné posolstvá a búrať stereotypy. Zoznámte sa s obrazmi dospievania, ktoré nie sú „ako z filmu“.

viac o projekte


Kultúra v Župnom dome 2020

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 31.01.2021

Pozývame vás do virtuálneho sveta Podivného baróna! V nedeľu popoludní, milí rodičia, posaďte deti k obrazovkám kde sa odohrá bábkové predstavenie "Dve rozprávky na brušku" v podaní Bábkového divadla Na rázcestí z Banskej Bystrice.

viac o projekte


Kultúra v Župnom dome 2020

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 31.01.2021

Pozývame vás do nášho online sveta

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 31.01.2021

Dve hodiny live stream hudby z Brazílie, alebo o Brazílii, vyberá Pilier. Videoprojekciu zabezpečuje Betakaroten z Nano VJs. Vysielame z priestoru Wave centrum nezávislej kultúry o 20:00.

viac o projekte


Kultúra v Župnom dome 2020

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 30.01.2021

Pozývame vás na koncert vážnej hudby Dua bicie (Kiril Stoyanov) a husle (Lucia Harvanová), ktoré zahrá známe i menej známe klasické skladby svetových skladateľov vážnej hudby.

viac o projekte


Kultúra v Župnom dome 2020

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 27.01.2021

Prečo turisti navštevujú Veľkonočný ostrov? Ako sa dostanete, čo tam môžete vidieť a ako sa tam žije? Aj o tom vám bude rozprávať Roman, ktorý na ostrove strávil 2 týždne ako dobrovoľník v rodine pôvodných obyvateľov Rapa Nui.

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 27.01.2021

Vzťahy sa už rozvíjajú iba na sieťach. V Dunaji ožívajú vyzy. V alternatívnych dejinách nás obsadia Američania. S Michalom Hvoreckým budeme ONLINE hovoriť o jeho novej zbierke poviedok.

viac o projekte


Kultúra v Župnom dome 2020

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 20.12.2020

Pozývame vás do podkrovia Župného domu na milé detské bábkové predstavenie v podaní Bábkového divadla Morgonrock - Peter Gärtner.

viac o projekte


Kultúra v Župnom dome 2020

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 19.12.2020

Pozývame vás na slávnostný predvianočný koncert Sláčikového kvarteta ART, ktoré zahrá známe klasické skladby svetových skladateľov vážnej hudby.

viac o projekte


Kultúra v Župnom dome 2020

Miesto a termín konania: Púchov, Slovenská republika / 16.12.2020

Pozývame vás na online prednášku historika Jakuba Drábika zo Slovenskej akadémie vied.

viac o projekte


Kultúrne centrum Museum v Martine 2020

Miesto a termín konania: Martin, Slovenská republika / 12.12.2020

Manažment umenia – celoročný cyklus workshopov zameraný na zlepšenie orientácie v rôznych témach spojených s manažmentom umenia s cieľom rozšírenia teoreticko-praktického záberu smerom k väčšej miere slobody pri realizácii vlastných projektov. Lektorka Mgr. art. Adriána Cieślaková, Ph.D je členkou KC Museum a externou pedagogičkou Katedry produkcie na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe. Workshop bude prebiehať online.

viac o projekte


Kultúrne centrum Cooltajner 2020

Miesto a termín konania: Považská Bystrica, Slovenská republika / 12.12.2020

Pozývame vás na predvianočné detské bábkové divadlo Čert slúži, ktoré sa uskutoční 12. decembra 2020 o 16:00 v KC Cooltajner.

viac o projekte


Kultúrne centrum Cooltajner 2020

Miesto a termín konania: Považská Bystrica, Slovenská republika / 03.12.2020

Pozývame vás na divadelné predstavenie trnavského divadelného súboru DEMOscéna, ktoré sa vo štvrtok 3.12.2020 o 18:30 predstaví s hrou Zlá čiara.

viac o projekte


DIERA DO SVETA 2020

Miesto a termín konania: Liptovský Mikuláš, Slovenská republika / 12.11.2020

Aká je súčasná podoba architektúry a výstavby v Tatrách? Súkromní developeri n avrhujú infraštruktúru ciest, vlekov, služieb a hál, ktorá je devastačná. Čo takáto zmena prístupu k vysokohorskej architektúre hovorí o našom vzťahu ku krajine? Ako sa Tatry zmenili a aké ich vlastne chceme mať? S Henrietou Moravčíkovou a Petrom Moravčíkom diskutuje Martin Zaiček.

viac o projekte


Wave 2020

Miesto a termín konania: Prešov, Slovenská republika / 11.11.2020

Ak ste natrafili na soirée prvýkrát a radi by ste zistili o čo ide - nech sa páči (ak nie, pokračujte pod odsekom, máme novinky :): Literárne soirée je umelecko - zábavná platforma, ktorá ponúka priestor predovšetkým na prezentáciu literárnej tvorby obyvateľov daného mesta, ktorí majú možnosť si text odprezentovať sami alebo požiadať o jeho interpretáciu hercom. Takže ak ukrývate v šuflíku nejaké texty, vyplňte náš super cool dotazník a staňte sa súčasťou Literárneho soirée.

viac o projekte


Kultúrne centrum Museum v Martine 2020

Miesto a termín konania: Martin, Slovenská republika / 07.11.2020 - 08.11.2020

Manažment umenia – celoročný cyklus workshopov zameraný na zlepšenie orientácie v rôznych témach spojených s manažmentom umenia s cieľom rozšírenia teoreticko-praktického záberu smerom k väčšej miere slobody pri realizácii vlastných projektov. Lektorka Mgr. art. Adriána Cieślaková, Ph.D je členkou KC Museum a externou pedagogičkou Katedry produkcie na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe. Workshop bude prebiehať online. Registrácia na workshop: https://www.barmuseum.eu/rezervac

viac o projekte


DIERA DO SVETA 2020

Miesto a termín konania: Liptovský Mikuláš, Slovenská republika / 01.11.2020 - 30.11.2020

Novembrové hmly, korona, neistá budúcnosť - nič z toho nám nebráni v tom, aby sme robili to, čo vieme najlepšie

viac o projekte