Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
DS DIVOSUD: Panny v oblakoch
Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote a divadelný ochotnícky súbor DIVOSUD Vás pozývajú 27. 11. 2024 o 19.00 hod. na premiéru hry Miklós Gyárfás: PANNY V OBLAKOCH. Premiéra sa uskutoční v Divadle Havran pri ZUŠ, Svätoplukova 20, v Rimavskej Sobote. V komédii účinkujú: Naďa Garayová, Lyda Balcárová, Hela Chrenková a mužský element vyvážia Roman Čarnoký a Miro Kopec. Hru pre potreby súboru dramaturgicky a réžijne upravil Ľubo Šárik. Vstupné dobrovoľné. Naštudovanie hry z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Príbeh hry Panny v oblakoch bol preložený do slovenčiny z rukopisu v roku 1963 Ladislavom Jánskym. V tichom dome v jednej z malebných uličiek Budínského hradu žijú štyri slečny. Mladé dámy sa živia opravovaním hodín, remeslom po rodičoch. Muži sem nemôžu vkročiť. Až raz usporiadaný svet dominantnej Žofie rozloží príchod Dr. Kováča ... Hra bola v r. 1970 sfilmovaná.
Dej hry sa odohráva počas divadelnej skúšky na ochotníckom javisku. Hra sa zaoberá rozkladom medziľudských vzťahov, ale aj nádejou na ich prekonanie. Úsmevná hra náhod a protirečení neopisuje príbeh, ale rozchádza sa všetkými smermi. Herci nevedia v akom žánri hru momentálne interpretujú lebo im chýba na skúške režisér. A tak k realistickej interpretácii pribúda interpretácia možná, ale neskutočná. Hra sa vyjadruje komediálnym jazykom a a odkrýva herecké možnosti súboru sprítomňovať a pretlmočiť svojským jazykom škodlivosť autoritárskeho postoja v rodine. Inscenácia komediálnym jazykom divadla vyjadruje našu súčasnosť.
Miklós Gyárfás. Spisovateľ, básnik, scenárista a najmä dramatik sa narodil 6. 12. 1915 v Rakúsko-Uhorsku. Bol dramaturgom divadla Belvárosi a neskôr Vigszínház. Bol redaktorom časopisu Divadlo a filmové umenie.
Jeho literárna kariéra začala koncom 30-tich rokov 20. storočia. Bol aktívny v mnohých žánroch – satiry, básne, príbehy, vtipy, romány, hry a štúdie. Bol jedným z najplodnejších javiskových autorov. Jeho hry sa často hrávali takmer dvadsať rokov. Neskôr už menej. Zomrel 4. 12. 1992 v Budapešti.
DS Divosud vznikol v roku 1986 a jeho prvou inscenáciou bola hra Ľudovíta Filana Ja, Adam, volám Zem v réžii Dana Brezinu. Od deväťdesiatych rokov minulého storočia po súčasnosť sa programovo orientuje na slovenskú klasickú dramatickú spisbu a odkazy klasikov divadelnej scény z celého sveta. Súbor vedie, dramaturgicky i režijne predlohy upravuje Ľubo Šárik. V súčasnosti má kolektív súboru šesť stálych členov.
Medzi najúspešnejšie inscenácie patrila hra Kauza Ťapákovci, podľa B.S. Timravy v úprave Ľuba Šárik, s ktorou súbor získal v roku 1992 hlavnú cenu Zlatú plaketu na Plárikovej Rakovej. Inscenáciu mal súbor v repertoári takmer dvanásť rokov.
Úspešné boli inscenácie: Július Barč-Ivan: Dvaja, I. Stodola: Náš pán minister, Tajovský: Jej prvý román, hra podľa predlohy Martina Kukučína: Neprebudený (problém iného), Janko Jesenský v úprave Michala Babiaka: Pani Rafiková a tí druhí, J. Barč-Ivan: Matka.
Okrem slovenskej klasiky súbor inscenoval aj autorov svetovej dramatiky: A. P. Čechova: Pytačky a Jubileum, Turgenevovu Noc v hostinci U veľkého diviaka, N.V. Gogoľ – F. Illenčík: Nos, ale aj súčasných slovenských autorov D. Dušeka, M. Šulíka a F. Liptáka: Zabíjačka, Marta Hlušíková: Výklad. V roku 2021 naštudovali hru nemeckého autora Rodericha Benedixa s názvom Nežné príbuzenstvona a uviedli ju pri príležitosti 100. výročia od jej uvedenia v slovenskom jazyku miestnymi ochotníkmi. Poslednou inscenáciou bola hra maďarského autora Ákosa Kertésza VDOVY.
Na celoštátnych súťažiach súbor získal mnoho najvyšších ocenení a pravidelne sa zúčastňoval Scénickej žatvy v Martine, naposledy v roku 2021 s inscenáciou Matka. Vo svojich radoch mal a má veľa individuálne ocenených členov za hereckú prácu: Pavel Belán, Marian Lacko, Lýdia Balcárová, Nadežda Garayová, Roman Čarnoký a ďalší. Súbor získal ocenenia za réžiu, dramaturgiu i scénografiu.
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota
Celkový rozpočet:
4 700,00 €
Výška podpory:
3 900,00 €