Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Charon

Krátky opis
Tanečno-vizuálna performancia CHARON je inšpirovaná mytologickou postavou Charona – prievozníka duší a tézou Josepha Campbella, ktorá hovorí o mytológii ako o sile schopnej tvoriť morálne systémy. Postava Charona bola zvolená ako zosobnenie ľudských vlastností v ich sebareflexii. Zobrazuje kontrast v charakteroch reflektujúcich postoj k starovekému príbehu.
Fotogaléria
Názov podujatia
Tanečno-vizuálna performancia CHARON (premiéra)

Miesto konania / kraj
Bátovce / Levice

Termín konania
01.02.2021 - 13.04.2021

Popis projektu

Tanečno-vizuálna performancia CHARON je inšpirovaná mytologickou postavou Charona – prievozníka duší a tézou Josepha Campbella, ktorá hovorí o mytológii ako o sile schopnej tvoriť morálne systémy. Postava Charona bola zvolená ako zosobnenie ľudských vlastností v ich sebareflexii. Zobrazuje kontrast v charakteroch reflektujúcich postoj k starovekému príbehu. Téma rezonujúca už v starovekom Grécku poukazuje aj na to, ako veľmi je hodnota peňazí zakorenená do ľudského podvedomia. Inšpiráciu nachádzame vo viacerých bájach, obrazoch slávnych maliarov, starovekých piesňach a textoch. Práve prednes zvukovo-malebných starovekých textov a ich prekomponovanie do pohybu, performancie a hudobnej kompozície sú základným kameňom tvorivého procesu. Príbehy našich mýtov z aktuálneho bytia prekračujú hranice svetov a posúvajú pohyb a hudbu do intenzívnejšieho vzťahu. Počas tvorivého procesu vznikne aj séria videoartov. 

tvorivý tím / autori:

Radoslav Piovarči – koncept, choreografia, réžia, interpret

Paulína Šmatláková – spolutvorca, interpret

Michal Paľko – hudba, interpret

Lukáš Matejka – videoart, videodokumentácia

Alexandra Rychtarčíková – dramaturgia, texty

Martin Kotúček – kostýmy

Jan Čief – svetelný dizajn

BIO

TRAKT:

Občianske združenie TRAKT je organizovanou formáciou zameranou na aktivity spojené s umením a kultúrou. Tradíciu veľkých organizácií nahrádza mladým duchom, inovatívnosťou a aktivitou členov, ktorí v ňom pôsobia. Trakt verí v prienik súčasného umenia, tanca, divadla cez interaktívne formy, inštalácie, digitálne eventy, vjingové projekcie a enviromenty do verejného priestoru. Radoslav Piovarči je dlhoročným členom Traktu a v spolupráci s organizáciou Trakt o.z. realizuje na Slovensku viaceré tanečné, divadelné a multižánrové projekty.

RADOSLAV PIOVARČI:

Tanečník, performer, choreograf. Aktívne pôsobí na medzinárodnej scéne súčasného tanca a fyzického divadla od roku 2009. Počas tohto obdobia spolupracoval s tvorcami, divadlami a súbormi ako napr. Lenka Vágnerová & company, Staatstheatre Kassel, Štúdio tanca, Total Brutal company,  Verte dance, Veronika Riz, Viirus theatre, Artyci dance company, En Knap group (co-produkcia Nature Theatre of Oklahoma), a i. Okrem pôsobenia ako interpret na zahraničnej scéne sa venuje aj autorskej multižánrovej tvorbe. Od roku 2009 vytvoril ako autor alebo spolu-autor inscenácie: MUNNIE, TAJ DYCH, SET UP, PRA(C)H, MIMO, SONETY 2016, 100 SUOMI FINLAND, ROZPRÁVKY…, DOBRÝ DEŇ PANE, POMÔŽEM?, a i. Podieľal sa na viac ako 50-tich projektoch rôznou formou participácie, či už ako interpret, tvorca alebo produkčný.

PAULÍNA ŠMATLÁKOVÁ:

Aktívne pôsobí na medzinárodnej scéne súčasného tanca. Vyštudovala odbor Contemporary Dance na Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance v Londýne. Počas pôsobenia vo Veľkej Británii sa ako choreograf a performer stala súčasťou interdisciplinárnej skupiny fyzického divadla, s ktorou sa podieľala na vzniku diela Lingering Games, odprezentovaného na festivale v Taipei. Od roku 2017 do roku 2020 bola Paulína členkou tanečného súboru Blacbkox Dance Company v Dánsku. Spolupracovala s choreografmi ako Ben Wright, Jason Mabana, Marie Brolin-Tani a Tina Tarpgaard a zúčastnila sa mnohých turné v Dánsku aj v zahraničí (Švédsko, Grónsko, Tanzánia, Južná Kórea, Rwanda). V septembri 2020 bola súčasťou projektu v Nórsku s choreografom Tendai Makurumbandi, ktorého výsledkom bol tanečný film. Od októbra 2020 pôsobí Paulína ako umelec v slobodnom povolaní v Bratislave, kde tiež vyučuje hodiny súčasného tanca.

6. – 19. 2. 2021, Divadlo Pôtoň, Bátovce

1. – 7. 3. 2021, Záhrada Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica

15. – 28. 3. 2021, Salaš Zbojská, Pohronská Polhora

5. – 14. 4. 2021, Divadlo Pôtoň, Bátovce

ONLINE PREMIÉRA: 13. 4. 2021, utorok o 19:00

VSTUPENKY na: https://tootoot.fm/sk/events/606c9a79965fb811a438c70f" style="font-stretch: inherit; line-height: inherit; margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; vertical-align: baseline; outline: 0px;">https://tootoot.fm/sk/events/606c9a79965fb811a438c70f" style="margin-bottom: 15px; padding: 0px; border: 0px; font-variant-numeric: inherit; font-variant-east-asian: inherit; font-stretch: inherit; line-height: inherit; vertical-align: baseline;">Viac čerstvých informácii o projekte Charon sledujte na špeciálnej https://tootoot.fm/sk/events/606c9a79965fb811a438c70f" style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; font-stretch: inherit; line-height: inherit; vertical-align: baseline; outline: 0px;">Facebookovej stránke. Z verejných zdrojov projekt podporil https://tootoot.fm/sk/events/606c9a79965fb811a438c70f" style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; font-stretch: inherit; line-height: inherit; vertical-align: baseline; outline: 0px;">Fond na podporu umenia. Ďakujeme.

Názov prímateľa
TRAKT

Celkový rozpočet:
17 350,00 €

Výška podpory:
15 000,00 €