Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Wave 2021

Krátky opis
Wave~centum nezávislej kultúry v Prešove uvádza nový hudobný projekt HOMETOWN. Formát o hudbe, ktorá formuje lokálnu scénu, ktorá sa v meste tvorí, počúva, organizuje...V siedmom vydaní sa konečne stretneme naživo na našom Dvore v spoločnosti kapely Kvaskova. Album Papierový drak bol nominovaný v Radio_Head Awards za rok 2020 medzi debutmi.
Fotogaléria
Názov podujatia
HOMETOWN: KVASKOVA

Miesto konania / kraj
Prešov / Prešov

Termín konania
11.06.2021

Popis projektu


Wave~centum nezávislej kultúry v Prešove uvádza nový hudobný projekt HOMETOWN. Formát o hudbe, ktorá formuje lokálnu scénu, ktorá sa v meste tvorí, počúva, organizuje...


V siedmom vydaní sa konečne stretneme naživo na našom Dvore v spoločnosti kapely Kvaskova. Album Papierový drak bol nominovaný v Radio_Head Awards za rok 2020 medzi debutmi.


A Kvaskova nám na Dvore zahraje aj 2 nové piesne!


Debutový album Papierový drak východoslovenskej kapely Kvaskova prezentuje bohato vrstvené kompozície, do ktorých razantne vstupuje gitara s opakovanými melodickými motívmi na pozadí syntetizátorových zvukov a rafinovanej rytmiky.


Temné a melancholické hudobné plochy striedajú energické pasáže s baladickým nádychom a sugestívny hudobný prejav zdôrazňuje speváčka rusínskeho pôvodu svojim podmanivým hlasom. Jej texty piesní majú intímny charakter a odrážajú vnútorný stav duše, ktorá sa vysporadúva s vonkajším svetom. „Rusínsky jazyk je krásny, veľmi citovo podfarbený. V dnešnej dobe niektorí moji rusínsky rovesníci už takto z rôznych dôvodov nehovoria, je to podľa mňa smutné. Robím texty v rusínskom jazyku a zároveň ich prepájam so súčasnou hudbou. Takto je možné si predstaviť tento jazyk v novom kontexte, že dokáže fungovať aj v modernom svete. Nie je sa začo hanbiť, práve naopak, treba ho vnímať, ako zaujímavú črtu odlišnosti,“ hovorí Zdenka a zároveň dodáva: „V slovenskom aj rusínskom jazyku som začala písať úplne spontánne. Sprvoti (už veľmi dávno ) aj anglické texty, takýto kľúč používali viacerí, ale pochopila som veľmi rýchlo, že toto nie je moja cesta a to čo mi plynie priamo z duše, a bytostne sa ma dotýka, nemôžem tlmočiť v cudzom jazyku.“


Kapelu tvoria hudobníci, ktorí už predtým pôsobili v iných hudobných formáciách. V tejto zostave pôsobia od roku 2017 - Jaroslav Ďurček - gitara, Peter Mladý - basgitara, Janko Čura - bicie, vokály a Zdenka Kvasková - spev, syntetizátor.


„Viacero ľudí sa ma pýta, prečo sme s debutom neprišli skôr. Pravdou je, že kým človek nemá pri sebe tých správnych ľudí, nejde to. Zároveň mám pocit, že všetko bolo nakoniec dobre načasované. Počkala som si na materiál, ktorý som dokázala podať v takejto podobe až teraz. Asi musel ležať, kým som ho bola schopná spracovať. Nažiť, uchopiť a podať tak, ako by to skôr možné nebolo. Počkať si na chvíľu, kedy človek má čo povedať a vie to povedať. Robiť zbytočné pokusy, s ktorými by som nebola spokojná nechcem. Podstatná je výpoveď, nie dať za každú cenu niečo von,” doplnila Zdenka.


Album ešte nebol dokončený, keď proces tvorby preťala pandémia. Posledné fázy nahrávania albumu, sa odohrali doslova doma v obývačke s komunikáciou na diaľku. Dokončiť ho, sa napokon podarilo.


Takto pekne to zhrnula Bibiána Grebeňova Šedivá, ktorá napísala prvý dojem po vypočutí albumu: „Papierový drak je ako rieka vyvierajúca v areáli psychiatrickej liečebne. V nej zatvorení pacienti nie sú však chorí ľudia. Len trocha inak vnímajú svoje okolie a silne cítia srdcom, čím nezapadajú do 'normálneho sveta'. Rieka ako živel preteká areálom liečebne, tečie ďalej do sveta a nesie so sebou ich myšlienky a osudy, ktoré jej porozprávali...až do mora.“


Predpredaj: https://tootoot.fm/sk/events/60b77b0d7219fe0e882e269c?fbclid=IwAR2DrQGMnRm2lFga_T_Fwh9UHxBdHKbhfwgkQwM7iQgk9QQvUX9HhMmVa2E" rel="nofollow noopener" role="link" tabindex="0" target="_blank">https://tootoot.fm/sk/events/60b77b0d7219fe0e882e269c?fbclid=IwAR2DrQGMnRm2lFga_T_Fwh9UHxBdHKbhfwgkQwM7iQgk9QQvUX9HhMmVa2E" class="o9v6fnle cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql">Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Ďalšie vydanie HOMETOWN bude už 18. júna. Zostaňte naladení!


Názov prímateľa
Združenie WAVE

Celkový rozpočet:
57 500,00 €

Výška podpory:
50 000,00 €