Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vzdelávanie v neprofesionálnom umení a astronómii III.

Krátky opis
Komentované pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka vo hvezdárni KOS v Nitre cez solárny ďalekohľad
Fotogaléria
Názov podujatia
Večery s astronómiou - pozorovanie oblohy vo hvezdárni

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
10.06.2021

Popis projektu

Začiatkom júna, 10.6.2021 od 12:00 do 13:30 hod., vás pozývame do kupoly Krajského osvetového strediska v Nitre na pozorovanie zatmenia Slnka, ktoré bude na Slovensku pozorovateľné len ako čiastočné. Procesom vás bude sprevádzať Ing. Juraj Pecháč, člen Slovenského zväzu astronómov. Vo hvezdárni máme špeciálny solárny ďalekohľad, ktorý je uspôsobený na pozorovanie našej najbližšej životodárnej hviezdy.

 

10. júna sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku. Keďže Mesiac bude v tom čase na svojej eliptickej dráhe okolo Zeme pomerne ďaleko od Zeme,  jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a aj počas najväčšej fázy zatmenia, nezakryje celý slnečný kotúč. Aj v miestach s najväčšou fázou (Sibír, Grónsko, severná Kanada) nebude zatmenie úplné, ale prstencové. U nás bude toto zatmenie viditeľné ako čiastočné – na severozápade Slovenska zakryje Mesiac 12% slnečného disku, na juhovýchode 9%. Zatmenie začne o 1202m, maximálna fáza bude o 12h 47m, koniec zatmenia 13h 34m.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: V žiadnom prípade sa nepozerajte na Slnko voľným okom, priamo cez ďalekohľad alebo cez slnečné okuliare. Odporúčame použiť buď kvalitný filter alebo priemet Slnka z ďalekohľadu na papier alebo špeciálne okuliare, ktoré ochránia Vaše oči pred poškodením

Názov prímateľa
Krajské osvetové stredisko v Nitre

Celkový rozpočet:
18 205,00 €

Výška podpory:
15 000,00 €