Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Ochrana depozitárov germicídnymi žiaričmi

Krátky opis
Oravská galéria spravuje zbierkový fond, ktorý obsahuje viac ako 8600 zbierkových predmetov. Historická budova Župného domu, v ktorej galéria sídli, má nevhodné klimatické podmienky, ktoré nepriaznivo vplývajú na stav diel. Problémami s vyššou vlhkosťou trpeli predovšetkým zbierkové predmety v depozitároch. Podporený projekt umožnil zakúpenie germicídnych žiaričov, ktoré ich budú dlhodobo chrániť pred biologickým napadnutím plesňovými a hubovými infekciami.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ochrana depozitárov germicídnymi žiaričmi - tlačová správa o podporených projektoch Oravskej galérie

Miesto konania / kraj
Dolný Kubín / Dolný Kubín

Termín konania
01.09.2017 - 28.02.2018

Popis projektu

Oravská galéria spravuje zbierkový fond, ktorý obsahuje viac ako 8600 zbierkových predmetov z oblasti maliarstva, sochárstva, grafiky, kresby, fotografie, umeleckého remesla, úžitkového umenia a grafického dizajnu, pričom zahŕňa aj intermediálne polohy výtvarného umenia. Historická budova Župného domu, v ktorej galéria sídli, má nevhodné klimatické podmienky, ktoré nepriaznivo vplývajú na stav zbierkových predmetov. Problémami s vyššou vlhkosťou, spôsobenými nedostatočnou izoláciou budovy proti zemnej vlhkosti a jej polohou v tesnej blízkosti potoka, trpia predovšetkým zbierkové predmety v depozitároch. Vysoká vzdušná vlhkosť vedie k rastu nežiaducich plesní a mikroorganizmov, ktoré ohrozujú stav diel. Podporený projekt umožnil zakúpenie germicídnych žiaričov, ktoré tomuto riziku dokážu zamedziť. Germicídny žiarič dezinfikuje vzduch pomocou UVC žiarenia, ktoré účinne hubí mikroorganizmy a spôsobuje fotochemický rozpad ich DNA. Zakúpené mobilné germicídne žiariče boli uvedené do prevádzky a v depozitároch Oravskej galérie budú využívané s cieľom dlhodobej ochrany zbierkových predmetov pred biologickým napadnutím plesňovými a hubovými infekciami. 


                Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.


Názov prímateľa
Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Celkový rozpočet:
1 800,00 €

Výška podpory:
1 700,00 €