Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Výstava Crack in the Shell
Kde leží hranica medzi bezpečím a otvorením sa druhému? Možno ju hľadať na okraji praskliny v škrupine nášho osobného mentálneho priestoru? Participatívna inštalácia Lucie Veselej sa zaoberá práve možnosťami dialógu tvárou v tvár ale i v pomerne novom segmente online komunikácie, ktorá v našich životoch získava čoraz väčší podiel. Táto situácia sa s príchodom pandémie prehĺbila a podporila vznik osobných bublín. Steny niektorých sú ľahko priechodné, iné sa však podobajú opevneným úkrytom, z ktorého je ťažké vystúpiť.
Lucia Veselá vytvára objekty z prírodných či prirodzených materiálov, ktoré evokujú abstraktné intímne miesta, úkryty určené pre uľahčenie komunikácie. Oblé formy a farebnosť papierových objektov odkazujú na prírodnú ochranu zraniteľnosti v podobe vaječnej škrupiny či ulity. Každá z nich je veľmi krehkým brnením, ktoré je v prípade túžby po blízkosti možné preraziť. Treba len nájsť odvahu.
Tieto prírodné formy doplňujú jemné a poddajné steblá trávy, ktoré vytvárajú intímny priestor a zároveň odkazujú na fyzické či mentálne odlúčenia sa od blízkeho. Krehkosť a subtílnosť ich vzhľadu je odkazom na citlivosť medziľudských vzťahov. Objekt Úkryt vo vnútri električky Veselá dopĺňa audio stopami. Do objektu je možné vojsť a započúvať sa. Obsahuje zvukové nahrávky, mapujúce rôzne diskusie a príspevky z internetových platforiem, ktoré evokujú dialóg s virtuálnymi blízkymi. Jedná sa pritom o odkazy veľmi osobné až závažné, ktoré sú však napriek tomu (alebo práve preto) zdieľané s anonymnými cudzincami na webe skôr ako s dotyčnou blízkou osobou. Vonkajší objekt ponúka divákovi možnosť nadviazať kontakt, respektíve zanechať odkaz ostatným okoloidúcim podobne anonymne ako na internetových fórach.
Oba objekty tak slúžia k stretu virtuálneho kontaktu s kontaktom priamym, s cieľom aktivovať dialóg participantov projektu naživo vo vnútri inštalácie alebo zanechaním odkazu v objekte, čím zároveň spolupretvárajú jeho podobu v priebehu výstavy.
Lucia Veselá reaguje na problematiku miznúcej prirodzenosti a blízkosti v živote človeka. Nekritizuje ju však, skôr hľadá kreatívne spôsoby ako ju obnoviť v nových podobách a životných situáciách súčasnosti.
text: Jana Babušiaková
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.
Lucia Veselá
Celkový rozpočet:
0,00 €
Výška podpory:
2 880,00 €