Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Con spirito 2020 - 40.ročník Hudobnej jari a Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote

Krátky opis
Na poslednom koncerte 40. ročníka Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote, ktorý vzhľadom na pandemické opatrenia realizujeme 25.mája 2021, vystúpia súrodenci Jordana Palovičová (klavír) a Ivan Palovič (husle). V programe odznejú diela od Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Nepomuka Hummela, Ilja Zeljenku, Fazila Saya a Yorka Bowena.
Fotogaléria
Názov podujatia
Con spirito 2020 - 40.ročník Hudobnej jari a Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
25.05.2021

Popis projektu

JORDANA PALOVIČOVÁ

študovala hru na klavíri na Konzervatóriu v Bratislave (Juraj Mašinda), na VŠMU (Daniela Varínska), na Royal College of Music v Londýne v triede Yontyho Solomona a na Musik hochschule Lübeck v Nemecku v triede Jamesa Tocca. V rokoch 2002 až 2004 bola štipendistkou DAAD. V rámci medzinárodných majstrovských kurzov spolupracovala s ďalšími významnými pedagógmi (Lazar Berman, György Sándor, Eugen Indjić, Jan Wijn, Aci Bertoncelj, Peter Toperczer, Marian Lapšanský). V súčasnosti pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU v Bratislave. V roku 2016 jej bola udelená Cena Jána Cikkera za aktívne šírenie tvorby skladateľa. Realizovala nahrávky pre rôzne spoločnosti. Pri príležitosti 100. výročia narodenia Jána Cikkera nahrala CD s jeho dielami pre klavír sólo a Concertino pre klavír a orchester op. 20 v spolupráci s dirigentom Oliverom Dohnányim a ŠKO Žilina. V roku 2014 vydala jej CD Ján Cikker: Piano Works londýnska spoločnosť Toccata Classics. Participovala aj na nedávnom projekte 4CD Eugen Suchoň: Klavírne dielo 1928 – 1984. V roku 2019 vydala spolu s Ivanom Palovičom CD venované tvorbe pre violu a klavír. Aktuálne je súčasťou viacerých nových titulov – DVD KLAVIA2RA, CD Konvergencie 2020 Live  a CD Ján Cikker. Inštrumentálna tvorba, kde v jej podaní v duu s Jakubom Čižmarovičom zaznieva Cikkerova Slovenská suita op. 22 pre dva klavíry. Sólisticky, aj ako komorná hráčka sa predstavila na mnohých festivaloch doma i v zahraničí. Pri príležitosti 100. výročia narodenia Jána Cikkera sa v rámci cyklu Ventd´Est, Ventd´Ouest predstavila recitálom v parížskej Invalidovni. V oblasti komornej hry spolupracuje so širokým spektrom partnerov. Sólisticky účinkovala s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami.

                                  

IVAN PALOVIČ

Študoval hru na husliach na Konzervatóriu v Bratislave v  triede Jozefa Kopelmana, Bohdana Warchala ml. a Františka Töröka. Neskôr pokračoval v štúdiu v odbore hra na viole na HTF VŠMU (Jozef Hošek), na Hochschule für Musikund Theater Zürich ako štipendista švajčiarskej vlády (Nicolas Corti) a na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede Petra Langgartnera. V rámci medzinárodných interpretačných kurzov spolupracoval s ďalšími renomovanými pedagógmi ako Minčo Minčev, Siegfried Führlinger, Nobuko Imai, Ulrich Eichenauer. V rokoch 2011 až 2014 si štúdium dopĺňal hodinami u Nobuko Imai. V roku 2018 obhájil titul PhD. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na Katedre strunových a dychových nástrojov HTF VŠMU a na Konzervatóriu v Bratislave. V roku 2004 získal na medzinárodnej interpretačnej violovej súťaži „Beethovenův Hradec“ 1. cenu v 2. kategórii, ako aj „Cenu za najlepšiu interpretáciu skladby L. van Beethovena” a „Cenu Nadácie Český hudobný fond za najlepšiu interpretáciu skladby súčasného českého autora”. V rámci medzinárodných interpretačných kurzov „Sommer akademie Prag-Wien-Budapest” získal „Cenu Bohuslava Martinů“. V roku 2006 bol nominovaný na „Cenu Ľudovíta Rajtera". Na medzinárodnej súťaži „Talentsfor Europe 2013" získal ocenenie za najlepšieho pedagóga za úspešné vedenie víťaza violovej kategórie a najlepšieho slovenského účastníka Emila Hasalu. Ivan Palovič bol členom  viacerých domácich, resp. zahraničných profesionálnych orchestrov. V roku 2005 sa predstavil ako člen Arensky kvarteta v Tonhalle Zürich, resp. s Moyzesovým  kvartetom v rámci cyklu Slovenskej filharmónie. Realizoval sólové a komorné nahrávky pre Český rozhlas, Slovenský rozhlas a ORF. V roku 2013 participoval na CD-nahrávke komorných diel významného slovenského skladateľa Juraja Hatríka. Taktiež sa podieľal na unikátnej nahrávke diel Antona Aschnera. V uplynulom roku vydal profilové CD spolu s Jordanou Palovičovou BOWEN / REGER / MACHAJDÍK / BRAHMS (Pavlík Records). Sólisticky vystúpil so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnou filharmóniou Košice, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Komornou filharmóniou. V oblasti komornej hry spolupracoval o. i. s Jordanou Palovičovou, Norou Skuta, Petrom Bielym, Jozefom Horváthom, Danielom Turčinom, Veronikou Prokešovou, Juliánom Vevericom, Eugenom Prochácom, Jozefom Eliášom, Enikö Ginzery, Danielou Baňasovou, Petrou Noskaiovou. Popredné miesto v jeho repertoári zastáva slovenská literatúra (Vladimír  Godár, Iris Szeghy, Pavol Bagin, Juraj Hatrík, Marcel Seneši, Peter Machajdík, Peter Zagar, Ľuboš Bernáth, Jana Pondelíková a i.). 

Názov prímateľa
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Celkový rozpočet:
4 300,00 €

Výška podpory:
3 500,00 €