Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Hlávka do krásy odetá

Krátky opis
Kysucké múzeum pozýva na výstavu Hlávka do krásy odetá, ktorá bude od 17.5. do 31.10.2021 k dispozícii pre všetkých návštevníkov v sídelnej budove v Čadci. Uvidieť môžete bohatú zbierku čepcov, čepčekov, šatiek, vencov, ale aj paceriek, či mužských klobúkov. Súčasťou bude aj prezentácia tradičného svadobného kroja či ukážka účesov naštylizovaných z parochní. Výstavu, ktorej súčasťou budú aj tvorivé dielne, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.
Fotogaléria
Názov podujatia
Výstava Hlávka do krásy odetá

Miesto konania / kraj
Čadca / Čadca

Termín konania
17.05.2021 - 31.10.2021

Popis projektu

Kysucké  múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu, ktorá nesie názov Hlávka do krásy odetá. Výstavu aj tvorivé dielne, ktoré sú jej súčasťou, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

Cieľom novej výstavy, ktorá bude od 17. mája do 31. októbra k dispozícii v Kysuckom múzeu v Čadci, je poukázať na mnohorakosť využitia tradičného materiálu a techník používaných v ľudovej kultúre na pokrývkach hlavy. Jej úlohou je predstaviť nielen tieto ozdoby hlavy, ale zároveň predviesť aj ukážky tradičných dobových účesov.

Hlavnú časť prezentácie budú tvoriť čepce, ktoré sú v zbierkovom fonde Kysuckého múzea bohato zastúpené, a ktorých bude na výstave viac ako 40. Zastúpené budú rôznou farebnosťou, druhmi a technikami výšivky. Nezabudli sme ani na detské čepčeky, ktoré tvorili pokrývku hlavy detí od narodenia do 3-4 rokov. Okrem čepcov a čepčekov si môžete pozrieť aj bohatú zbierku šatiek, vencov, ale aj paceriek (náhrdelníkov), či mužských klobúkov. Súčasťou výstavy bude aj prezentácia tradičného svadobného ľudového odevu (kroja). Zastúpené budú aj účesy naštylizované z parochní, ktoré budú umiestnené na polystyrénových hlavách. Na ilustráciu poslúžia aj fotografie účesov z dokumentačného fondu múzea. O fotografie budú doplnené aj banery, na ktorých budú podrobne rozpísané jednotlivé súčasti výstavy, ale aj fotopríbehy s postupmi viazania šatiek a tvorby účesov. Fotografický materiál na výstave je z našej dokumentácie, zbierok ale aj aktuálnych fotografií, ktorý vznikli pri tejto príležitosti v Múzeu kysuckej dediny.  

Súčasťou výstavy Hlávka do krásy odetá budú aj tvorivé dielne, na ktorých sa žiaci a študenti, ale aj rodiny s deťmi oboznámia s tradičnými materiálmi a technikami, ktoré sa používali pri výrobe ženskej ozdoby hlavy - venca. Pod vedením reštaurátorky, výtvarníčky a pedagogičky Kysuckého múzea v Čadci si vyrobia tento ozdobný prvok hlavy. Dielne potrvajú v prípade uvoľnených protipandemických opatrení od 24. mája do 18.6.2021. Výstavu i tvorivé dielne z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Kysucké múzeum

Celkový rozpočet:
3 660,00 €

Výška podpory:
2 500,00 €