Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Interdisciplinárny výskum a prezentácia stredovekých objektov vo Švábovciach

Krátky opis
Výstupom projektu, zameraného na analýzy celého spektra archeologických nálezov s cieľom charakterizovať činnosti, ktoré prebiehali na lokalite v stredoveku, interpretovať archeologické objekty a spresniť ich datovanie, je aj online prezentácia náleziska, archeologického výskumu a jeho výsledkov na webstránke múzea formou interaktívnej 3D mapy, vystavanej do budúcnosti tak, aby v nadväznosti na vedecké výstupy bolo možné dopĺňať ďalšie údaje a prvky a rozširovať záujmové územie projekcie.
Fotogaléria
Názov podujatia
Postprocessing v archeológii alebo vykopali sme a čo ďalej (Prezentácia na online 3D platforme stredovekých objektov vo Švábovciach)

Miesto konania / kraj
Kežmarok / Kežmarok

Termín konania
05.11.2021 - 31.12.2021

Popis projektu

Archeologický výskum v intraviláne obce, ktorej počiatky siahajú do 13. storočia, realizovaný v blízkosti stredovekého kostola a pozostatkov panského sídla, priniesol objav neznámej lokality z 13. až 15. st..  Odkryté objekty prevažne hospodárskeho charakteru predstavujú zaujímavé spektrum činností - kováčska dielňa, pec, zásobnicová jama, stopy po pálení vápna, kamenné odlievacie formy (vzácne na stredovekých sídliskách), kostené šidlá. Ich prevažná časť je datovaná do obdobia 2. tretiny 13. až 1. pol. 14. st. a súvisí priamo so vznikom súčasnej obce.  Interdisciplinárny výskum je zameraný na analýzu archeologických nálezov a archívny výskum. Okrem vedeckých výstupov je dôležitá aj prezentácia výsledkov výskumu tak, ako sa budú postupne javiť, aj v okruhu širšej verejnosti. Prezentácia prostredníctvom digitálnych médií  ponúka viacero úrovní predstavenia výsledkov výskumu na pomerne malom priestore, pričom je dostupná, bez väčších vlastných nákladov a nutnosti presúvať sa na miesto výstavy v kamennom múzeu, pre veľký okruh záujemcov. Virtuálne spracované nálezisko ponúka takmer neobmedzené formy prezentácie.  Či už online alebo offline. Online prezentácia náleziska a doterajších výsledkov výskumu formou interaktívnej mapy ako jeden z výstupov projektu má tú výhodu, že je možné ju priebežne rozvíjať a dopĺňať podľa postupného rozširovania poznatkov o lokalite. Pre účely online prezentácie bude využitá „online 3D platforma“, ktorá umožní priame umiestnenie 3D modelu lokality na web inštitúcie.  Na digitálnej 3D mape terénu, vykresľujúcej aj reliéf danej oblasti,  budú zobrazené anotácie (body záujmu) s informatívnym popisom k danej téme. Body záujmu sa budú viazať v prvom rade k preskúmaným objektom, pripojené budú aj 3d skeny nájdených exponátov. Užívateľ si bude tak bude môcť, okrem pohľadov na jednotlivé objekty a k nim viazaným údajom, detailne prezrieť vo virtuálnej realite nájdené predmety bez toho aby hrozilo ich poškodenie. 

Názov prímateľa
Múzeum v Kežmarku

Celkový rozpočet:
6 830,00 €

Výška podpory:
6 000,00 €