Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

X. sezóna Multimediálneho priestoru pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12

Krátky opis
Koncet DRŤ 6.mája 2021 o 13:40 Michal Kaščák - vokál Miroslav Tóth - saxofón Marek Buranovský - gitara Lucia Chuťková - klávesy Jozef Krupa - bicie Márton Czernovsky - basgitara
Fotogaléria
Názov podujatia
Koncert: DRŤ: Michal Kaščák - vokál Miroslav Tóth - saxofón Marek Buranovský - gitara Lucia Chuťková - klávesy Jozef Krupa - bicie Márton Czernovsky - basgitara

Miesto konania / kraj
Topoľčany / Topoľčany

Termín konania
06.05.2021

Popis projektu

Slovensko-maďarská kapela Drť vydala 15. mája cez vydavateľstvo festivalu Pohoda debutový album Puntičkár. Ten je venovaný obetiam perzekúcií, represií a vrážd komunistického režimu. Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth, známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Okrem neho sú súčasťou kapely ďalší známi muzikanti – skladateľka Lucia Chuťková, Marek Buranovský (Vojdi), Márton Csernovszky (The Best Bad Trip), Áron Porteleki (Thisnis, Dorota) a Michal Kaščák (Bez ladu a skladu). Piesne vznikli zhudobnením výrokov bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenca, o ktorých štylizáciu sa postaral Marek Kundlák.

Posledný šéf ŠtB Alojz Lorenc poskytol v roku 2014 denníku SME rozhovor, v ktorom hovoril o svojom pôsobení vo vedení štátnej bezpečnosti koncom osemdesiatych rokov, ako aj o živote po Nežnej revolúcii, keď pomáhal PENTE v pozícii riaditeľa firemných rizík (ich spolupráca pokračuje dodnes). Lorencov príbeh je jedným z príkladov transformácie spoločnosti z obdobia totality do dnešných dní. Výroky niekdajšieho člena tajnej služby (a kryptológa) sa stávajú nástrojom prispôsobovania a znejasňovania činov komunistického režimu, ktorý prenasledoval a kruto trestal svojich odporcov – pričom mnohí za svoje odvážne postoje zaplatili životom. Vo svetle tejto historickej paralely vyznievajú Lorencove výroky zo spomínaného rozhovoru mimoriadne cynicky.

Autor hudby Miroslav Tóth o albume povedal: „V prvom rade si sám uvedomujem, že zatiaľ čo ja komentujem v dnešných časoch demokracie výroky generála ŠTB, tak pred rokom 1989 boli mnohí ľudia, ktorí sa postavili režimu, prenasledovaní alebo dokonca zabití pre ich postoje. Ich príbehy dodnes dostatočne nepoznáme. Lenže stále žijú ich rodiny a pozostalí. Myslíme hlavne na nich a až potom na generála. Puntičkár je prvým dielom malého príspevku k pochopeniu dejín zahmlievania.“ Artwork albumu vytvorila grafička Teraza Maco. Vyobrazený portrét psa s náhubkom je reminiscenciou udalosti z augusta 1986, keď vlčiaci pohraničnej stráže na slovensko-rakúskej hranici roztrhali mladého klarinetistu a študenta Hartmuta Tautza.

Názov prímateľa
Nástupište 1-12

Celkový rozpočet:
40 810,00 €

Výška podpory:
37 000,00 €