Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Tijana Radenković - Eden Immortal Place

Krátky opis
Kurátorka výstavy: Petra Housková Uvedenie výstavy: 15. 4. 2021 o 18.00 / FB Šopa Gallery Výstava potrvá: 16. 4. - 16. 5. 2021
Fotogaléria
Názov podujatia
Tijana Radenković - Eden Immortal Place

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
15.04.2021 - 16.05.2021

Popis projektu

Kurátorka výstavy: Petra Housková

Uvedenie výstavy: 15. 4. 2021 o 18.00 / FB Šopa Gallery

Výstava potrvá: 16. 4. - 16. 5. 2021

Otváracie hodiny: PO – PIA, 16.00 — 18.00



Samostatný výstavný projekt Eden Immortal Place je pokračovaním autorkinho výskumu v otázkach týkajúcich sa identity, solidarity či v určitom zmysle hľadania stability, pričom pracuje s metódami privlastňovania, archivácie a vytvárania rôznych typov zbierok. Projekt sa opiera o fenomén „biofílie“. Tento pojem prvýkrát použil psychológ Erich Fromm a ďalej ho rozvinul americký biológ Edward O. Wilson, ktorý poukázal na dôsledky odlúčenia sa od prírody. Autorka sa snaží o rekonštrukciu ideálneho miesta, Rajskej záhrady, predstavujúcu nesmrteľnosť, utópiu postavenú na mytológii, no zároveň je pokusom o rekonštrukciu spoločnosti – je reflexiou rozkladajúcich sa systémov, ktorých svedkami sme boli v minulosti, súčasnosti a nevyhnutnej budúcnosti.


Tijana Radenković ukončila magisterské štúdium Fakulte výtvarného umenia v Belehrade, kde prednedávnom získala aj doktorandský titul. Počas doktorandského štúdia v roku 2017 sa vďaka programu ERASMUS zúčastnila pobytu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde pôsobí aj v súčasnosti. Samostatne a skupinovo vystavovala v Srbsku, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine, Francúzsku, Taliansku a Nemecku. Výstava v Šopa Gallery je autorkinou prvou samostatnou výstavou na Slovensku a je výsledkom jej dvojmesačnej rezidencie v rámci projektu KAIR.


Výstavy tejto galérie a rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.


Projekt Tijany Radenković ďalej podporil aj Fond národnostných menšín.

Za spoluprácu na produkcii výstavy ďakujeme Jozefovi Vančovi / GUTENART a Michalovi Mitrovi.

Názov prímateľa
BIIIF

Celkový rozpočet:
42 950,00 €

Výška podpory:
36 000,00 €