Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Diera do sveta 2021

Krátky opis
Hermetechnics Inc. v tejto prednáške predstavia veštectvo, mágiu a iné okultné tradície - nie ako kuriozity z New Age festivalov, ale ako živé, hlboko zakorené systémy poznania, komunikácie a politického boja. Na fenomén veštectva sa pozrieme cez objektív feministického a dekolonizovaného chápania sveta.
Fotogaléria
Názov podujatia
Veštby zo Silicon Valley / prednáška okultného startupu Hermetechnics Inc.

Miesto konania / kraj
Liptovský Mikuláš / Liptovský Mikuláš

Termín konania
15.04.2021

Popis projektu
Divinačné systémy sú vo svojej podstate starostlivo nadizajnovaný nástroj na spoznávanie sveta. Prakticky každá ľudská spoločnosť si vyvinula zvyky, v ktorých sa z prírodných alebo abstraktných fenoménov získavajú odpovede na otázky, na ktoré vtedajšie chápanie sveta neponúkalo odpovede. Mnohé z týchto domorodých tradícií boli vo vedecky zaujatom 20. storočí zavrhnuté ako iracionálne alebo primitívne. No s príchodom internetu a globálnej kultúry sa z nášho sveta stáva extrémne prepojená a komplexná sieť, ktorú je čoraz ťažšie uchopiť - čisto racionálny prístup k spoločnosti a životnému prostrediu sa ukazuje byť nedostatočný.
Hermetechnics Inc. v tejto prednáške predstavia veštectvo, mágiu a iné okultné tradície - nie ako kuriozity z New Age festivalov, ale ako živé, hlboko zakorené systémy poznania, komunikácie a politického boja. Na fenomén veštectva sa pozrieme cez objektív feministického a dekolonizovaného chápania sveta. Načrieme do psychológie C. G. Junga, americkej sci-fi literatúry, filmov Alexandra Jodorowského a biblického mysticizmu. Preskúmame, ako princípy a archetypy tradičného okultného poznania prenikajú do internetovej kultúry, a podmieňujú samotné technické základy digitálnej spoločnosti.
-
Hermetechnics Inc. je imaginárnou korporáciou zo Silicon Valley. Naším cieľom je stiahnuť pradávne poznanie priamo z Cloudu, a s pomocou mágie vytvoriť pridanú hodnotu pre našich investorov. S výdatnými investíciami a správnym postojom ovládneme ezoterický trh novými druhami mágie. Spoločnosť Hermetechnics Inc. bola založená ako kritický výskum techno-okultizmu, startupovej kultúry Silicon Valley a úlohy ezoterických tradícií v surveillance kapitalizme.
Jakub Fiala je umelec a softvérový inžinier pôsobiaci v Berlíne. Jeho zameraním je algoritmické, zvukové a interaktívne umenie, ako aj umelá inteligencia. Jeho tvorba bola vystavená vo Veľkej Británii, Španielsku, Japonsku, Taliansku a v Južnej Kórei. Vo svojej umeleckej praxi skúma vzťah medzi prirodzenom a nadprirodzenom a komplexitu vyvstávajúcu z jednoduchosti.
Karin Vališová má niekoľko umeleckých a hudobných projektov, zväčša zameraných na rôzne odrody západného okultizmu. Jej výskum sa zameriava na mystickú Kabalu, C. G. Junga a šamanskú prax. V súčasnosti sa venuje projektu Hermetechnics - Tarot of the Latent Spaces, v ktorom skúma vizuálne archetypy tarotu skrze umelú inteligenciu. V profesionálnej sfére je softvérovou inžinierkou v odvetví Natural Language Processing.
Názov prímateľa
Diera do sveta

Celkový rozpočet:
63 000,00 €

Výška podpory:
55 000,00 €