Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Diera do sveta 2021

Krátky opis
Šport je bez pochýb najpopulárnejší fenomén v histórii ľudstva. Len sledovanosť finále futbalových majstrovstiev sveta dosiahla cez miliardu divákov a diváčiek. V rámci pôsobenia na hráčskom truhu však športovci podstupujú špecifickú premenu na komodity. Kombináciou športovej vedy a technológií sa jedinci menia na biomechanické stroje fyzickej výkonnosti. FB event: https://www.facebook.com/events/283754563198316
Fotogaléria
Názov podujatia
Filozofia a ideólogia športu pre 21. storočie / prednáška Vojtěcha Ondráčka

Miesto konania / kraj
Liptovský Mikuláš / Liptovský Mikuláš

Termín konania
23.03.2021

Popis projektu


Šport je bez pochýb najpopulárnejší fenomén v histórii ľudstva. Len sledovanosť finále futbalových majstrovstiev sveta dosiahla cez miliardu divákov a diváčiek. V rámci pôsobenia na hráčskom truhu však športovci podstupujú špecifickú premenu na komodity. Kombináciou športovej vedy a technológií sa jedinci menia na biomechanické stroje fyzickej výkonnosti.
Neoliberálna etika založená na sebadisciplinácii, sebavykorisťovaní a odcudzení stiera rozdiely medzi profesionálnym a amaterskym športom. A to je umocnené tým, že každý a každá z nás v živote aspoň raz športovala. Šport je tak výsostne politický - je riadený športovými klubmi, ktoré fungujú ako globálne korporácie, mnohokrát adoruje autoritatívne sily a najmä, základným športovým imperatívom je túžba poraziť toho druhého.
Aj napriek tomu si šport ponecháva utópiu hry, z ktorej plynie kolektívna emancipácia ako aj individuálna politická subverzia. V prednáške Vojtěcha Ondráčka sa pozrieme, ako filozofia nazerá na súčasný šport, ako sa kriticky vzťahuje k jeho povahe a prejavom a ako môže odhaliť nielen jeho ideologickú funkciu, ale aj dominantné spoločenské sily, ktoré menia šport samotný.
.
Vojtěch Ondráček je doktorand na Katedre občianskej výchovy a filozofie Pedagogickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Vo svojej záverečnej práci sa zaoberá politickou a sociálnou filozofiou športu so zameraním na kritickú teóriu a marxizmus. Publikuje pre časopis A2, komentuje pre web a2larm.cz a moderuje reláciu Tribuna na Rádiu Wave. Predtým sedem rokov pracoval ako futbalový reportér a redaktor.
Názov prímateľa
Diera do sveta

Celkový rozpočet:
63 000,00 €

Výška podpory:
55 000,00 €