Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Podujatia v Dome umenia Arteska

Krátky opis
Pozývame na aktuálne realizovanú výstavu z cyklu Dom Plný Výstav 2021, na ktorej prezentuje svoju tvorbu Gabriel Kosmály. Zatiaľ len virtuálne, snáď neskôr aj naživo. Nenechajte si ujsť zaujímavú fotografickú tvorbu - Gabriel Kosmály si vytvoril svojráznu poetiku, novú estetickú realitu, v ktorej hravosť, radosť z objavovania, citlivosť na svet okolo seba i v sebe, ponúka divákovi bohatý umelecký zážitok.
Fotogaléria
Názov podujatia
Dom Plný Výstav 2021 - GABRIEL KOSMÁLY – VÝBER Z TVORBY + VIRTUÁLNA PREHLIADKA

Miesto konania / kraj
Detva / Detva

Termín konania
10.03.2021 - 30.04.2021

Popis projektu

V prvej tohtoročnej výstave zo série Dom Plný výstav 2021 predstavuje Gabriel Kosmály osobité diela, ktoré môžeme vnímať ako prelínanie viacerých druhov umení – fotografie, klasickej grafiky i maliarstva.

Gabriel KOSMÁLY / 1957

Vyštudoval odbor fotografie u prof. Miloty Havránkovej na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Nitre, kde získal aj doktorát z teórie umenia. Pôsobí ako stredoškolský učiteľ na Strednej umeleckej škole v Leviciach, kde aj žije a tvorí.

Vystavoval na Slovensku /Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Hlohovec, Levice, Nové Zámky, Komárno … /v Českej republike /Děčín, Vsetín, Brno/, v Maďarsku /Šoproň, Ostrihom, Budapešť, Pásztó, Salgótarjan …/, v Poľsku /Krakov/, Luxembursku /Esch/, Japonsku /Kyoto/, Anglicku /Bournemouth/, v Nemecku /Güsteow/, Belgicku /Morstel/ a Portugalsku.

Štúdium fotografie a inklinovanie ku grafike v priebehu štúdia na Pedagogickej fakulte zásadne ovplyvnilo jeho vizuálne smerovanie. Skĺbil výrazové prostriedky oboch umeleckých odborov a pomocou majstrovského technického spracovania za použitia Sabatierovho efektu, solarizácie, izohélie či vlastnými autorskými technikami deštrukčného zasahovania do fotografických matríc, vytvára celkom osobité diela, ktoré môžeme vnímať ako prelínanie viacerých druhov umení – fotografie, klasickej grafiky i maliarstva. Pre Kosmályho to nie je náhodné a dočasné experimentovanie, ale životný umelecký program. Charakter tvorby odráža autorov vlastný psychický i filozofický svet, ktorý miestami nadobúda surrealistický, imaginárny až fantazijný rozmer.

Podujatie Dom plný výstav z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom je Fond na podporu umenia

Virtuálnu prehliadku výstavy môžete navštíviť do konca apríla na stránke:

http://arteska.org/events/gabriel-kosmaly-vyber-z-tvorby-virtualna-prehliadka/


Názov prímateľa
Arteska s.r.o.

Celkový rozpočet:
22 800,00 €

Výška podpory:
20 000,00 €