Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Slovenské ľudové hudobné nástroje z projektu Instrumentum Excellens FSP Detva 2001-2020 (stála expozícia v Podpolianskom múzeu v Detve)
Expozícia s výrazným edukatívno-náučným charakterom predstavuje verejnosti ľudové hudobné nástroje z prestížnej súťaže výrobcov Instrumentum Excellens Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve (2. a 3 cyklus). Približuje širokej verejnosti aktivity Folklórnych slávností pod Poľanou zamerané na výrobcov ľudových hudobných nástrojov a uchovávanie výroby ľudových hudobných nástrojov ako významnej súčasti kultúrneho dedičstva Slovenska, morálne oceňuje a prezentuje diela – ľudové hudobné nástroje a ich výrobcov nadobudnuté zo súťaže INSTRUMENTUM EXCELLENS FSP Detva 2001 – 2020 do zbierkového fondu Podpolianskeho múzea v Detve. Zároveň je vzdaním pocty žijúcim i nežijúcim majstrom výrobcom - vynikajúcim hráčom na ľudové hudobné nástroje. Má tiež aktivizovať potenciálnych záujemcov - pokračovateľov pre ďalšie zachovávanie tradícií, pomôcť v uchovávaní a pokračovaní majstrovstva výroby ľudových hudobných nástrojov v neprerušenej tradícií a v generačnej kontinuite. V moderne a nadčasovo riešenej expozícii je prezentovaná celá kolekcia získaných nástrojov, t. j. 118 nástrojov od 47 výrobcov Slovenska. Expozíciu dopĺňajú interaktívne prvky – LCD obrazovka s bohatými audiovizuálnymi nahrávkami a dokumentáciou súťaže, súbor nástrojov určených pre verejnosť, atmosféru expozície podčiarkuje nainštalovaný bazový strom, rovnako tak cielené osvetlenie či ozvučenie nástrojov. Vzácnym súborom je kolekcia medailí akademického sochára Jána Kulicha (†2015) zhotovenými k 1. cykle súťaže. Svojím poslaním a významom má expozícia nadčasový charakter so širokým záberom pre laickú i odbornú verejnosť a všetky vekové kategórie.
Kultúrne centrum Andreja Sládkoviča v Detve
Celkový rozpočet:
17 500,00 €
Výška podpory:
13 000,00 €