Kontexty mesta: Umelecké intervencie v Prešove
Umelecké realizácie vo vybraných mestských priestoroch (Kumšt, Staromestský park, Krajské múzeum v Prešove, Wave), autorov Kataríny Bajkayovej, Michala Machciníka, Samuela Velebného, Martina Hrvola a ateliéru Zerozero, budú mať povahu miestne
špecifických vizuálnych komentárov k topografii a situáciám Prešova pod kurátorským vedením Petra Megyešiho.
Zamerajú sa na priestorový, sociálny a historický kontext vybraných
lokalít, ich potenciál a zmeny perspektívy zažitého vnímania.
17:00 vernisáž (wave~cnk)
17:30 komentovaná prehliadka s autormi (Kumšt, Staromestský park, Krajské múzeum v Prešove, Wave)
20:00 krst debutového albumu kapely Kvaskova (wave~cnk)
++++++++++
Michal Machciník (1989) absolvent magisterského i doktorského štúdia na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Zameriava na skúmanie sochárstva a priestorovej tvorby z pozícii súčasných filozofických a umeleckohistorických teórií, ako je obrat k objektu, a špekulatívny realizmus. Je preňho typický pohyb po nepreskúmaných terénoch a snaha prekračovať bežne vytýčené hranice pojmov a kategórií.
Martin Hrvol (1989) absolvent magisterského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa najmä tvorbe priestorových inštalácií, často pracuje s prírodnými materiálmi, tematizuje mýty a prácu s architektonickými formami. Je víťazom deviateho ročníka ceny EXIT 2019.
Katarína Bajkayová (1994) absolventka magisterského štúdia na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Venuje sa tvorbe priestorových inštalácií. Využíva keramiku v kombinácii s inými materiálmi. Zaujíma sa najmä o témy intimity, bývania a časovosti, ktoré skúma najmä v kontextoch speleológie, balneológie, architektúry a literatúry.
Samuel Velebný (1990) absolvent magisterského i doktorského štúdia na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Študoval i na Glasgow School of Art a Kunstuniversität Linz. Je multimediálnym umelcom, ktorý sa zaoberá interdisciplinárnym výskumom. Predmetom jeho záujmu sú procesy prenikajúce naprieč kultúrou, technológiou a prírodou.
zerozero bolo založené v roku 2002 v Prešove a operuje na poli architektúry a urbanizmu. Výkon architektonickej praxe dopĺňa pedagogická činnosť na Fakulte umení v Košiciach. Mnohé ich diela boli nominované a ocenené prestížnymi cenami ARCH, CEZAAR a Cena Dušana Jurkoviča. Architekti zerozero sa aktívne zaujímajú o mesto a občasne tvoria architektúru výstav i temporárne site-specific inštalácie.
++++++++++
Organizátor: Združenie Wave.
Partneri: Krajské múzeum Prešov, zerozero, archima, FEAD, lightroom
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.