Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

U nás taká obyčaj...

Krátky opis
Folklórne večery v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave prezentujú ľudové zvyky, obyčaje v mestskom prostredí.
Fotogaléria
Názov podujatia
U nás taká obyčaj...., Zvyky a obyčaje počas pôstu

Miesto konania / kraj
Rožňava / Rožňava

Termín konania
28.02.2018

Popis projektu

U nás taká obyčaj... 

Zvyky a obyčaje počas pôstu

Účinkujú: Folklórny súbor Dubina z Rožňavy

Termín: 28. február 2018

Čas: 18:00 hod.

Miesto: Dom tradičnej kultúry Gemera v Rožňave

 

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva v stredu 28. februára 2018 do Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave na ďalšie stretnutie s ľudovými zvykmi a zaujímavými remeslami, ktoré sa v Gemeri zachovali.

V minulosti, keď skončilo fašiangové obdobie už sa nekonali zábavy, zabíjačky ani svadby, nastal pôst. Zavládla zmena aj v stravovaní, hlavne sa obmedzilo jedenie mäsa, slaniny, sladkostí i požívanie alkoholu. Počas pôstu sa ľudia pripravovali fyzicky aj duševne na jeden z najdôležitejších sviatkov v roku – Veľkú noc. Ale aj v pôstnom období boli práce, ktoré sa museli dokončiť do jari, lebo potom už bola robota na poliach. Pracovali väčšinou doma, menej sa stretávali, navštevovali sa len rodiny.

„Na tomto pôstnom folklórnom stretnutí Vám predstavíme folklórny súbor Dubina z Rožňavy aj z inej strany. Je to jedna veľká rodina priaznivcov ľudovej kultúry a viacerí  jeho členovia okrem spevu a tanca ovládajú aj tradičné remeslá. Dokážu vyrobiť hudobné nástroje aj na nich zahrať, ale aj zhotoviť krásne vyšívané kožúšky, ručne vystrúhať šindle, ale aj ďalšie tradičné výrobky,“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska.

 Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Názov prímateľa
Gemerské osvetové stredisko

Celkový rozpočet:
2 500,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €