Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Reštaurovanie historických rukopisov

Krátky opis
Vitrína s názvom predmet mesiaca uzatvára stálu expozíciu Tekovského múzea v Leviciach umiestnenú na dvoch podlažiach v Kapitánskej budove v areáli Levického hradu. Je to malý výstavný priestor umožňujúci vystavovať solitéry alebo malý počet zbierkových predmetov. Vo vitrínke múzejníci predstavujú nové akvizície, zaujímavosti alebo novinky zo zbierkového fondu. Trojicu reštaurovaných rukopisov si budú môcť návštevníci pozrieť od decembra 2020 do júna 2021.
Fotogaléria
Názov podujatia
Predmet mesiaca

Miesto konania / kraj
Levice / Levice

Termín konania
15.12.2020 - 30.06.2021

Popis projektu

V roku 2020 získalo Tekovské múzeum v Leviciach finančné prostriedky z Fondu na podporu umenia a od svojho zriaďovateľa, Nitrianskeho samosprávneho kraja, na reštaurovanie trojice rukopisov z historického zbierkového fondu. Zreštaurované boli Kronika Lekýrskeho opátstva, Zápisničná kniha Obecného zastupiteľstva v Bajke (1904 - 1921) a Zápisnica Obecného zastupiteľského zboru obci Čajkov (1887 - 1901). Všetky tri rukopisy vykazovali rôznu mieru poškodenia, najmä však poškodenie mikrobiologickými organizmami ohrozovalo zdravie prípadných bádateľov. V rámci reštaurátorských postupov bol vykonaný prieskum rukopisov, ktorý zahŕňa skúšku stability písacích materiálov, meranie ph či mikrobiologický rozbor. Rukopisy prešli dezinfekciou v dezinfikačnej komore, mechanickým čistením a doplnili sa ich chýbajúce časti. Na mieru boli vyrobené špeciálne ochranné puzdra z ph alkalickej lepenky, ktorá ich chráni pred priamym svetlom, nadmernou vlhkosťou a výkyvmi klimatických podmienok. Reštaurátorských prác sa ujal Mgr. Radovan Blaho, reštaurátor so špecializáciou na reštaurovanie kníh. Reštaurovanie týchto zbierkových predmetov umožní bezpečnú a jednoduchú manipuláciu s týmito rukopismi na bádateľskej i výstavníckej úrovni. Zároveň predĺži ich životnosť a zachová tieto vzácne rukopisy aj pre budúce generácie. Rukopisy sú neoceniteľným prameňom k histórii nášho regiónu. 

Názov prímateľa
Tekovské múzeum v Leviciach

Celkový rozpočet:
3 250,00 €

Výška podpory:
2 700,00 €