Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Nomeda & Gediminas Urbonas: Inteligencia močiara

Krátky opis
Swamp Intelligence je produktom projektu Swamp School, vzdelávacieho prostredia, ktoré podporuje kolaboratívne experimenty v oblasti dizajnu, pedagogiky a umeleckej inteligencie na učenie a adaptáciu na bezprostredné neznáme. V časoch poznamenaných radikálnou nestabilitou objasňuje projekt Swamp research životne dôležitý význam ľudského súžitia s inými formami života. Močiar ponúka ideálne podmienky na otestovanie myšlienky sympoiesis – súžitia s cieľom nájsť nový étos koexistencie.
Fotogaléria
Názov podujatia
Nomeda & Gediminas Urbonas: Inteligencia močiara

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
24.09.2020 - 06.11.2020

Popis projektu

Nomeda & Gediminas Urbonas: Inteligencia močiara

výstavný projekt


Kurátorka: Lýdia Pribišová

24. 9. – 6. 11. 2020
Otvorenie výstavy: 24, 9. 2020, 17.00 - 20.00


tranzit.sk, Beskydská 12, Bratislava
Otvorené utorok - štvrtok: 14:00 - 18.00, piatok: 14:00 - 19:00


Revitalizácia močiara na pevnej zemi, ako aj skúmanie jeho komplexnej siete interakcií, sa dnes zdajú byť vzdialené od romantických klišé „ušľachtilého divocha“ a „návratu k prírode“. Nemôžeme sa vrátiť do močiarov, pretože neexistuje objektívne stanovené prostredie, do ktorého by sme sa mohli vrátiť. Inštinktívne a prirodzené správanie nemôže odčiniť našu civilizáciu, skôr vyvoláva konflikt a nespokojnosť so sebou samým aj v rámci nášho vnútra. Tento konflikt vyplýva zo spoločenskej a kultúrnej represie. V časoch poznamenaných radikálnou nestabilitou, hrozbou vojny a environmentálneho kolapsu objasňuje projekt Swamp research (Výskum močiara) životne dôležitý význam ľudského súžitia s inými formami života. Močiar ponúka ideálne podmienky na otestovanie myšlienky sympoiesis – súžitia a spoločného tvorenia s cieľom nájsť nový étos koexistencie – a na uvedomenie si poetickej moci ekológie, ktorá nás obklopuje.

Ako teda močiare podporujú naše myslenie? Každý močiar je v skutočnosti interakciou niekoľkých sietí, v ktorej sa kombinujú heterogénne sily a viaceré vrstvy do komplexných biosystémov fungujúcich ako mozog, ktorý prekračuje zadefinované telesné limity a presakuje do nášho životného prostredia. Okrem iného poukazujú v prvom rade na dva zásadné momenty: vzájomné podmieňovanie medzi „jednotlivcom“ a jeho „prostredím“, a prelínanie umelých a prirodzených prvkov.


Problematický priestor sa stáva dokonalým miestom na úvahy o problematických oblastiach. Na základe čoho sa definuje vlastníctvo alebo teritórium? Ktorí obyvatelia miesta sú aktívni, a ktorí pasívni? Kde nájdeme nový jazyk, a akú novú
estetiku môže ponúknuť? Aký je vzťah medzi hmotou a imagináciou? Čo je zajtra? Možno by sme už dnes mali oslavovať dlho zaznávaný močiar!

Swamp Intelligence (Inteligencia močiara) je výsledkom projektu Swamp School (Močiarna škola) – budúceho vzdelávacieho prostredia, ktoré prijíma močiar ako asociatívnu formu prvotnej technológie a podporuje kolaboratívne experimenty v oblasti dizajnu, pedagogiky a umeleckej inteligencie na učenie a adaptáciu na bezprostredné neznáme.

Koncept: Nomeda & Gediminas Urbonas
Architectúra: Indrė Umbrasaitė
Výskumný tím: Nikola Bojić, Kristupas Sabolius
Programovanie: Thomas Sanchez Lengeling, Jonas Kubilius
Grafický dizajn: Gailė Pranckūnaitė, Serge Rompza
Vedecká rada advisors: Vesta Aleknavičiūtė, Jūratė Sendžikaitė, Onutė Grigaitė


Nomeda a Gediminas Urbonas sú umelci, pedagógovia a spoluzakladatelia http://www.nugu.lt/us/" target="_blank" rel="external" style="color: rgb(202, 15, 254);">Urbonas Studio, interdisciplinárnej výskumnej praxe zameranej na transformáciu občianskeho priestoru a kolektívnej imaginácie. Ich práca často zahŕňa kolektívne aktivity, ktoré prispievajú k medziodborovej výmene: sieťové a participatívne technológie; zmyslové médiá a verejný priestor; návrhy sanácie životného prostredia a priestorová organizácia; ako aj alternatívna integrácia plánovania.

Práca dvojice Urbonas bola prezentovaná na mnohých medzinárodných bienále. Ich tvorba bola predstavená na Bienále v Benátkach, v MACBA v Barcelone; získali mnohé ocenenia vrátane Litovskej národnej ceny (2007), ceny za najlepšieho medzinárodného umelca na Bienále Gwangju (2006) a ceny za najlepší národný pavilón na Bienále v Benátkach (2007). Urbonas Studio sú zakladateľmi Transaction Archive a podieľajú sa na riadení Pro-test Lab Archive. Ich publikácie vydal MIT Press, MACBA Press, Barcelona a Sternberg Press. Gediminas Urbonas je profesorom a v súčasnosti vedúcim programu MIT v oblasti Umeleckej kultúry a technológie v Cambridge, MA v USA; Nomeda je vedeckou pracovníčkou PhD na Norwegian University for Science and Technology, v Trondheim, Nórsko. Žijú a pracujú v Cambridge, MA a Vilniuse, Litva.


Podujatia výstavy:

Diskusia o močiaroch s ekológmi
14. október 2020, 17.00
Hostia: Andrea Froncová, Ján Topercer. Moderuje Lydia Pribišová

http://www.nugu.lt/us/" target="_blank" rel="external" style="color: rgb(202, 15, 254);">Nadácia ERSTE je hlavným partnerom iniciatívy tranzit. Z verejných zdrojov podporil http://www.nugu.lt/us/" target="_blank" rel="external" style="color: rgb(202, 15, 254);">Fond na podporu umenia a http://www.nugu.lt/us/" target="_blank" rel="external" style="color: rgb(202, 15, 254);">Nadácia mesta Bratislavy a Lietuvos kultūros taryba.

Názov prímateľa
PILOT

Celkový rozpočet:
9 250,00 €

Výška podpory:
4 800,00 €