Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Ako sa hrali naši...

Krátky opis
Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a hračiek sa otvára pred návštevníkom práve pred Vianocami. Výstava potrvá do 9.1.2022. Dáva si za cieľ strieť generačné rozdiely a je vyvrcholením dvojročného vzdelávacieho projektu. Výstava pozostávajúca z dvoch častí, klasickej a interaktívnej, prinesie zábavu, ale aj mnoho informácií o historických hračkách.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ako sa hrali naši...

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
12.12.2020 - 09.01.2022

Popis projektu

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... 

Autorka Mgr. Marta Janovíčková predstavuje zbierkový fond hračiek. Prezentáciu zbierkového fondu hračiek Múzea mesta Bratislavy obsahujúceho takmer 3000 predmetov z obdobia od druhej polovice 19. do konca 20. storočia predstavuje kurátorka zbierky a autorka výstavy Mgr. Marta Janovíčková. Podstatnú časť zo zbierkového fondu hračiek má návštevník možnosť vidieť na výstave ako autentické exponáty. Formovanie zbierky neprebiehalo systematicky, iba v posledných rokoch sa začalo s aktívnejším získavaním hračiek najmä z druhej polovice 20. storočia. Z tohto dôvodu výstavu nemožno považovať za dokumentáciu histórie hračiek, ale predovšetkým ako pozvánku do sveta detí a ukážku toho ako sa hrali generácie pred nami.

Výstava je realizovaná tímom odborníkov zvučných mien: Mgr. art. Pavel Choma, Mgr. art. Peter Nosáľ a Mgr. art. Juraj Blaško pôsobiacich na VŠVU z katedry vizuálnej komunikácie.

Autorky interaktívnej časti výstavy PhDr. Beáta Husová a PaedDr. Martina Pavlikánová, PhD. spájajú generácie a tvrdia: hra je zábava, ale aj vážna vec. Interaktívna časť výstav nadväzuje na klasickú formu výstavy. Interaktívnu časť výstavy autorky začali pripravovať v rámci dvojročného projektu (2019 – 2020) v Apponyiho paláci a Ateliéri Múzeum má budúcnosť pre verejnosť. Už v počiatkoch úzko spolupracovali s autorkou výstavy. Programy ovplyvnili vypracovanie interaktívneho projektu. Jeho zámerom bolo oživiť výstavu hrou, získaním nových poznatkov o histórii. Projekt bol úspešný a podporený nemalou čiastkou financií z Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnertnerom  projektu. Interaktívna časť pozostáva zo šiestich špeciálnych priestorov. V kuchynke sa návštevníci môžu usadiť v zväčšenej kópii nábytku podľa originálu malého kuchynského nábytku pre deti. Na stene je pripravená aj magnetická verzia kredenca v štýle art déco s maketami riadov. Vĺčik zotrvačník je už historická hračka, ktorá odhaľuje význam zotrvačníka a pre lepšie pochopenie si jednoduchý zotrvačník návštevníci môžu vyrobiť a vziať domov. Človeče,  nehnevaj sa je obľúbená hra, ktorá tvorí základ zábavy v rodinách už veľmi dlho a aj na výstave sú pripravené veľkorozmerné figúrky. Obliekacie bábiky pripravené ako magnetická stena s možnosťou výmeny šatočiek pre chlapčeka a dievčatko nabádajú k hraniu. Inšpiráciu našli autorky  v papierových obliekacích bábikách. Pripravený je aj Hlavolam – skladanie zväčšenej kópie kuchynského nábytku, do hranola. Všetky hračky použité ako inšpirácia v interaktívnej časti si návštevník môže nájsť na výstave v origináli. Autorky sa inšpirovali hračkami 20. – 40. rokov 20. storočia, ktoré ponúkajú v zväčšenej forme oproti autentickým hračkám. Čitateľský kútik BUVIK s výzvou – zober knihu a čítaj – je súčasťou trávenia príjemných chvíľ na výstave. Vydavateľstvo BUVIK venovalo svoje kvalitné knihy do kútika plného fantázie, príbehov a ilustrácií. V tejto časti sa bude dať pohodlne usadiť a čítať.

Čas môže návštevník stráviť aj pozeraním príbehov o historických hračkách, zdramatizovaných v podaní Lukáša Latináka. Na stenách sú pripravené texty hádaniek a povedačiek z knihy Zlatá brána / Ľudové rozprávky, pesničky, hádanky, hry a povedačky, ktoré zozbierala Mária Ďuríčková a vydalo ich Vydavateľstvo BUVIK.  

Autorky pripravujú aj množstvo organizovaných sprievodných podujatí pre deti a dospelých. Rozvíjajú zručnosti vo viacerých oblastiach cez workshopy: hravá fyzika, hravá chémia, cibrenie estetického vkusu, spoznávanie histórie cez kópie hračiek a hru, podpora čitateľskej gramotnosti.

Na interaktívnej časti ďalej spolupracoval osvedčený tvorivý tím: Mgr. art. Vladimíra Bahnová, Mgr. art. Milan Rubický a Ing. Gabriel Gurecka.  



Názov prímateľa
Múzeum mesta Bratislavy

Celkový rozpočet:
24 420,00 €

Výška podpory:
18 000,00 €