Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

1. slovenské vydanie knihy Stiga Dagermana Nemecká jeseň

Krátky opis
Ukážka z knihy švédskeho reportéra Stiga Dagermana, ktorá vychádza 22.10. v preklade Miroslava Zumríka v knižnej edícii Denníka N.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ukážka z knihy - Stiga Dagermana Nemecká jeseň

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
20.10.2020 - 31.03.2021

Popis projektu

Ukážka z knihy švédskeho reportéra Stiga Dagermana, ktorá vychádza 22.10. v preklade Miroslava Zumríka v knižnej edícii Denníka N. 

https://dennikn.sk/2096915/nemali-so-sebou-nic-okrem-hladu-a-smadu-nemecko-na-jesen-1946-zaplavili-utecenci-z-vychodu/?ref=list

https://medziknihami.dennikn.sk/clanky/nemecka-jesen/

https://dennikn.sk/2096915/nemali-so-sebou-nic-okrem-hladu-a-smadu-nemecko-na-jesen-1946-zaplavili-utecenci-z-vychodu/?ref=list">https://dennikn.sk/2096915/nemali-so-sebou-nic-okrem-hladu-a-smadu-nemecko-na-jesen-1946-zaplavili-utecenci-z-vychodu/?ref=list

https://medziknihami.dennikn.sk/clanky/nemecka-jesen/

class="western" style="-webkit-font-smoothing: antialiased; margin-bottom: 10px; padding: 0px; border: 0px; overflow-wrap: break-word;" open="" sans",="" sans-serif;="" font-size:="" 14px;"="">Mal dvadsaťštyri rokov, za sebou niekoľko osobných tragédií, dva úspešné romány a sľubne rozbehnutú kariéru reportéra. Vyzbrojený mimoriadnou vnímavosťou, literárnym talentom a schopnosťou zachovať si odstup bez straty súcitu vyrazil v roku 1946 do Nemecka, aby napísal sériu reportáží pre švédsky denník Expressen. Tak vznikla ojedinelá zbierka štylisticky vybrúsených reportáží, ktoré zachytávajú apokalyptickú atmosféru povojnového Nemecka – krajiny porazených, krajiny páchateľov, krajiny, ktorá sa rúca navonok aj vo vnútri.

Dagerman sarkasticky popisuje absurdné denacifikačné súdy, prostredníctvom ktorých sa Nemci snažili vyrovnať s nacizmom, vysvetľuje triedne rozdelenie povojnového Nemecka, sugestívne a do detailov opisuje útrpné putovanie hladujúcich obyvateľov v preplnených vlakoch, život v pivniciach zaliatych vodou, v troskách rozbombardovaných miest. Vníma útrapy presídlencov a preživších z koncentračných táborov, no čo je ojedinelé, všíma si najmä utrpenie tých, u ktorých sa považuje za zaslúžené – bývalých nacistov, mladíkov, ktorí sami pred sebou aj pred súdom obhajujú svoj vstup do Hitlerjugend, predávajúcih sa nemeckých dievčat či správcu domu, ktorý udával svojich nájomníkov.

Názov prímateľa
N Press, s.r.o.

Celkový rozpočet:
6 340,00 €

Výška podpory:
3 140,00 €