Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Fotozdruženie YMCA (KSTL) Bratislava (vznik, vývoj, aktivity, výstavná činnosť, prínos pre estetiku, médium fotografie, kinematografiu)
Fotozdruženie YMCA (KSTL) Bratislava.
Realizácia historického výskumu aktivít a činnosti Združenia fotografov amatérov YMCA, (neskoršie Fotozboru KSTL a Fotoskupiny KSTL Bratislava) je datovaná do dvoch časových línií – od druhej polovice 20. rokov po rok 1938 pod hlavičkou medzinárodnej organizácie YMCA, a od rozdelenia Československa a vzniku Slovenského štátu od 1939 – 1947 pod celoslovenskou štruktúrou KSTL Slovensko. Fotoklub YMCA bol založený v roku 1923, aktívnu činnosť začal vyvíjať až príchodom Ing. Miloša Jurkoviča, správcu a neskoršieho riaditeľa SNM, Miloša Dohnányho, inšpektor železničných dráh Československa, Viliama Malíka, finančného úradníka Penzijnej spoločnosti, Jaroslava Horáka, Františka Kráľa, Štefana Chmulíka, Dr. Ján Bedárka, Jozefa Cincíka, Štefana Morávku a ďalších. V druhej polovici 30. rokov sa stal najpočetnejším fotoklubom v rámci Krajiny Slovenska. Od roku 1928 bol združený v Svaze československých klubov fotografov amatérov (SČSKFA) s centrálou v Prahe. V tomto období sa stalo Fotozdruženie YMCA v rámci Československa prirodzenou autoritou a metodicky zastrešoval aktivity viacerých slovenských fotoklubov. Známe sa stali večerné kurzy fotografie a založenie kinofilmovej sekcie, prednášky, poprední členovia fotoklubu YMCA viedli v slovenských časopisoch fotorubriky s cieľom edukácie, propagácie a popularizácie fotografie. V roku 1934 a 1938 inicioval celoštátne projekty – 1. Slovenská Krajinská výstava (1934) a Jubilejná putovná výstava – Slovensko vo fotografii (1938). Po vzniku Slovenského štátu (1939) sa transformovalo fotoamatérske hnutie pod celoslovenskú organizáciu Klubu slovenských turistov a lyžiarov. Vznikol organizačný celok Fotozbor KSTL, ktorý metodicky usmerňoval všetkých organizovaných fotoamatérov v rámci regionálnych štruktúr – Fotoskupín KSTL. Významnými aktivitami v období 1941 – 1943 boli najmä dva celoslovenské projekty – Prvá celoslovenská súťaž Fotozboru KSTL (1941) a Celoštátna výstava bratislavskej Fotoskupiny KSTL (1943). Od roku 1944 evidujeme postupný útlm aktivít jednak pre veľké finančné problémy spôsobené vojnovým konfliktom v Európe, generačnou výmenou nositeľov aktivít (tragický odchod M. Dohnányho na jeseň 1944) a celkovou neistotou politickej budúcnosti Slovenska. Po obnovení Československa a neskoršom februárovom prevrate (1948) sa činnosť Fotozdruženia YMCA a Fotoskupiny KSTL v rozsahu a podobe 30. a 40. rokov 20. storočia už neobnovila. Skratky:
SČSKFA – Svaz československých klubov fotografov amatérov
YMCA – Young Man‘s Cristian Association
KSTL – Klub slovenských turistov a lyžiarov
SNM (ZM) – Slovenské národné múzeum, predtým Zemědelské muzeum
Jozef Sedlák
Celkový rozpočet:
0,00 €
Výška podpory:
5 065,00 €