Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Tvorba a naštudovanie divadelnej inscenácie Pohľad z mosta

Krátky opis
,,Divadlo je pre mňa v prvom rade prostriedkom na vyjadrenie vášne." Arthur Miller
Fotogaléria
Názov podujatia
Pohľad z mosta

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
01.07.2020 - 30.06.2021

Popis projektu

Divadelná hra jedného z najvýznamnejších svetových dramatikov, Arthura Millera, nositeľa mnohých prestížnych ocenení za literatúru a drámu, sa odohráva v Brooklyne v päťdesiatych rokoch 20. storočia.

Arthur Miller ju napísal, podobne ako viaceré svoje práce, na základe skutočných udalostí. Kým v Po páde sa umeleckou formou vyrovnáva so vzťahom k herečke Marilyn Monroe, v Pohľade z mosta, ako sám priznáva vo svojej autobiografii, zobrazuje partnerské vzťahy a bezhraničnú lásku v rámci rodinných vzťahov – v rodine dramatickej postavy Eddieho Carbona, ktorého predkovia prišli do USA zo Sicílie pred mnohými rokmi.

Eddieho (Miroslav Noga) náklonnosť k mladej neteri Catherine (Anna Jakab Rakovská / Sarah Arató a. h.) zhoršuje manželské spolužitie s Beatrice (Anna Šišková) a situácia sa vyhrotí po príchode ďalších príbuzných z Talianska, ktorí po ilegálnom príchode tajne bývajú v Eddieho byte: navonok mierneho pracanta, dobráka Marca (Marián Miezga) a mladého Tonyho (Pavol Šimun), ktorého uchváti Broadway a svetlá rámp New Yorku. Pre povahy hlavných hrdinov sú vlastné emotívne stavy a horkokrvné výpady, postupne smerujúce k dramatickému vyústeniu čoraz napätejšej situácie.

Právo USA sa tu stretáva s právom krajiny prisťahovalcov, kde sa za zradu platí životom a stratou cti, pričom jedno aj druhé sú pre postavy príbehu rovnako cenné.

Príbeh je podaný z pohľadu newyorského právnika Alfieriho (Vlado Černý). Jeho vstupovanie do deja evokuje funkciu antického chóru, kriticky komentuje dianie a stáva sa aj jeho súčasťou, ako zaujatý poslucháč Eddieho problémov i poradca pri právnom probléme rodiny.

Názov prímateľa
Divadlo ASTORKA Korzo ´90

Celkový rozpočet:
43 800,00 €

Výška podpory:
15 000,00 €