Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Kytica viazaná zo slov 9
Decembrové jubilejné Rendezvous pod schodmi sa nieslo vo vianočnej atmosfére. Dňa 20. 12. 2018 zaplnili sálu ružomberskej mestskej knižnice sviatočné tóny populárnej ľudovej hudby Lúčanskí hudci. To aj preto, že jej zakladateľ Mgr. Vladimír Struhár so svojim synom PhDr. Víťazoslavom Struhárom, boli hosťami tridsiateho pokračovania Rendezvous pod schodami, tradične konaného v priestoroch Mestskej knižnice v Ružomberku. Slovenský folklorista, hudobník, textár, skladateľ, pedagóg presadzujúci do vyučovacieho procesu na školách regionalistiku a autor odbornej literatúry Mgr. Vlado Struhár, o. i. švagor známeho ružomberského a slovenského spisovateľa Petra Štrelingera a PhDr. Viťo Struhár, historik, archeológ, spisovateľ, redaktor, vydavateľ, publicista a vysokoškolský pedagóg odvíjali pred publikom svoje životné a tvorivé príbehy. Od Vlada Struhára sa prítomní dozvedeli, koľko kapiel rôzneho žánru založil, resp. koľkých bol členom, že spolupracoval a spolupracuje s osobnosťami folklóru – Jurajom Kubánkom, Klimentom Ondrejkom, Annou Grelovou, Vojtom Littvom, Annou Hulejovou, Jánom Mrázom..., že zložil množstvo piesní, bol organizátorom nespočetného množstva podujatí a pod. Syn Viťo Struhár zase prezradil mnoho zaujímavého z histórie Ružomberka - napríklad i to, že veža v Kaštieli sv. Žofie v Ružomberku na Mikovínyho mape Liptova patrí najstaršiemu kostolu v Ružomberku (a pravdepodobne nie len v ňom), alebo že pôvodná občina Revúca (predchodkyňa Ružomberka) sa rozkladala v predmetnom priestore. Porozprával ako zakladal Archeopark Liptova v Partizánskej Ľupči, či o festivale včasného stredoveku Utgaro. Obaja aktéri prezradili aj svoj vzťah k Ružomberku a svoje životné krédo. Odzneli aj ukážky z ich prác - v hudobnej, či hovorenej forme.
Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.
Mestská knižnica Ružomberok
Celkový rozpočet:
2 135,00 €
Výška podpory:
2 000,00 €