Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Výstava Fashion LIVE! 2018
Ľudová kultúra a ľudový odev už od konca 19. storočia inšpirovali umelcov a výrobcov rôznych profesií a ich záujem pretrváva až do dnešných dní. Výnimkou nie sú ani súčasní odevní dizajnéri, ktorí sa vracajú k tradičným remeselným technikám i materiálom. Prepojenie prináša inovatívny prístup ako k móde tak aj k tradičným technikám. Súčasných slovenských odevných dizajnérov inšpiruje detail, farebnosť a tvorivo uplatňujú tiež samotné tradičné technológie, overené predchádzajúcimi generáciami. Invenčné prepojenie dávno vytvorených hodnôt v kombinácii so súčasnými estetickými kritériami, módnymi trendmi, praktickými požiadavkami súčasníkov a spoločné použitie nových aj tradičných materiálov dáva výslednú podobu dielam súčasných slovenských odevných a textilných návrhárov. Výsledkom sú umelecké artefakty, ktoré priťahujú pozornosť na domácej pôde a reprezentujú náš odevný dizajn v zahraničí. Pri výzdobe tradičného ľudového odevu na Slovensku sa stretávame s používaním celého radu ručných textilných techník. Okrem tkaných farebných vzorov bolo obľúbenou výzdobnou technikou vyšívanie a paličkovanie. Po zániku nosenia tradičného odevu, na ktorom mala paličkovaná čipka široké uplatnenie, si táto technika získala veľkú obľubu opäť koncom 20. storočia a dnes početné čipkárky realizujú svoje či prevzaté vzory predovšetkým pri tvorbe odevných doplnkov. Ožíva aj stará technika plstenia vlny, využívaná dnešnými profesionálnymi a amatérskymi výrobcami na výrobu odevných doplnkov i úžitkových predmetov. Vlna, ako tradičný materiál, im poskytuje možnosť kreatívneho spracovania a vytvárania nápaditých farebných kompozícií. Cieľom projektu je prezentovať formou výstavy prepojenie tradičného ľudového odevu so súčasným progresívnym odevným dizajnom. Prepojenie sa bude odrážať aj vo všetkých sprievodných komentovaných prehliadkach ako aj v katalógu. Výstava odprezentuje tradičné techniky typické pre Slovensko ako sú potlač, tkanie, výšivka, plissé, modrotlač, spracovanie kožušín, spracovanie a perforácia kože a spracovanie peria a ich zrkadlo v súčasnom odevnom dizajne, tvorbe progresívnych slovenských módnych dizajnérov. Prezentovaných bude 6 dizajnérov.
MÓLO, o.z.
Celkový rozpočet:
7 160,00 €
Výška podpory:
5 000,00 €