Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kytica viazaná zo slov 9

Krátky opis
Autorská beseda pre dospelých
Fotogaléria
Názov podujatia
Stopy dávnej minulosti/ Cesty Čínou - Pavel Dvořák jr.

Miesto konania / kraj
Ružomberok / Ružomberok

Termín konania
05.12.2018

Popis projektu

PAVEL DVOŘÁK  jr.

STOPY DÁVNEJ MINULOSTI - Posledný Turek 
CESTY ČÍNOU

dňa 5. 12. 2018  (streda) o 16.30 hod.
Podhora 33, odd. beletrie  

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

„Každý má v živote moment, keď spraví objav, ktorý úplne zmení jeho život. Môj moment sa udial, keď som prvýkrát videl film Jackie Chana, mal som vtedy  asi desať. Okamžite som sa zamiloval do Číny! Odvtedy som všetko prispôsoboval tejto stále rastúcej vášni. Od ukončenia štúdia sinológie žijem v Šanghaji a svoju vášeň k Číne som premenil na povolanie: Prebúdzam v ľuďoch záujem o Čínu...“

Čína – to nie je len čínsky múr a terakotová armáda. V predmikulášsku  stredu 5.12. sa o tom mohli presvedčiť i návštevníci knižnice, ktorí sa stretli s Pavlom Dvořákom mladším,  sinológom, cestovateľom, blogerom a fotografom, synom historika, vydavateľa a autora mnohých publicistických programov Pavla Dvořáka.  Sympatický Dvořák junior počas svojej prezentácie predstavil nielen najnovšie tituly  ich rodinného vydavateľstva Rak - predovšetkým deviaty diel série Stopy dávnej minulosti a novú životopisnú knihu Barbory Dvořákovej Tatove odkryté dejiny. Predstavil i krajinu, ktorej žije a pôsobí: „Pôvodne som tam cestoval ako tlmočník len na 4 prázdninové týždne s cestovnou kanceláriou. Po  pár dňoch som ale zavolal domov,  nech mi sem pošlú počítač, že ostávam,“ hovorí mladý autor. Dnes tam žije už desiaty rok, našiel svoju lásku a podniká v cestovnom ruchu.  

Otázky divákov sa týkali najmä úrovne vzdelania, mimoriadne náročného školskému systému, ešte len rozvíjajúceho sa systému sociálneho zabezpečenia, kultúry a samozrejme - jazyka:  vedeli ste napríklad, že čínština nemá slovo nie, ale až 8 druhov záporu? Čínska klávesnica je veľmi podobná našej, to počítač podľa kontextu priraďuje zodpovedajúce znaky v texte. Predpokladom pre prvú úroveň gramotnosti je asi  200 čínskych znakov, čo je znalosť bežného prváčika. Ten kto ovláda 7-10 tis. znakov, je považovaný za mimoriadne vzdelaného a kultúrneho človeka.

Samostatnou kapitolou je jedlo. K tomu ale autor pripravuje spolu so sestrou vydanie špeciálnej zážitkovej  kuchárky,  takže - máme sa na čo tešiť...

 

Názov prímateľa
Mestská knižnica Ružomberok

Celkový rozpočet:
2 135,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €