Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kytica viazaná zo slov 9

Krátky opis
Autorská beseda pre dospelých
Fotogaléria
Názov podujatia
Biodromálny cyklus človeka - Katarína Nádaská

Miesto konania / kraj
Ružomberok / Ružomberok

Termín konania
03.05.2018

Popis projektu

KATARÍNA NÁDASKÁ:   
Biodromálny cyklus človeka (od narodenia po smrť) 
3. mája 2018 (štvrtok) o 15.30 hod.  

PhDr. Katarína Nádaská, PhD. (1968) v roku 1993 skončila štúdium na FF UK v Bratislave (etnológia – história – religionistika). Od roku 1993 do roku 2011 pôsobila ako vedecko-výskumná pracovníčka na FF UK, prednášala na UCM Trnava, UKF Nitra, FF UK Praha. Absolvovala viacero vedeckých stáží na európskych univerzitách. Od roku 2011 do 2013 pracovala ako kurátorka a literárna historička v Múzeu mesta Bratislava (zameranie etnológia, história, literatúra). Od roku 2014 pracuje ako odborná pracovníčka v Divadelnom ústave. 

Je autorkou monografií Slovenský rok vo výročných obradoch a sviatkoch (Fortuna Libri 2012), Čím žila slovenská rodina – rodinné zvyky, slávnosti a tradície v našej ľudovej kultúre (Fortuna Libri, 2014), Čary a veštby – mágia v ľudovej kultúre Slovenska (Fortuna Libri, 2014). V roku 2015 vyšla vo Fortune Libri publikácia Čerti, bosorky a iné strašidlá, v roku 2016 Rok v slovenskej ľudovej kuchyniJe spoluautorkou 8 regionálnych monografií, autorkou 90 vedeckých štúdií a vyše 100 popularizačných článkov. Je spoluautorkou série 12 etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie. 
Venuje sa popularizácii vedy, najmä histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre. Odborne sa venuje náboženskej etnológii (ľudová religiozita, mariánsky kult a jeho prejavy, nová religiozita, rané náboženské formy a idey), etnomedicíne, ľudovej mágii, výročným zvykom, vizuálnej antropológii, muzeológii a kultúrnemu dedičstvu (dejiny ochrany pamiatok, základy muzeológie), dejinám kresťanstva na území Slovenska, judaizmu, regionálnym dejinám, praktickým kurátorským vedomostiam a zručnostiam v múzejníctve. V roku 2013 sa prezentovala autorskými a kurátorskými výstavami Konopná nostalgiaBratislava v premenách času 1993 – 2013, obe výstavy získali ocenenia odborníkov i verejnosti.
Vo vydavateľstve Fortuna libri vyšla v roku 2017 jej ostatná publikácia s názvom V Choči je naisto čosi /Veľké i malé dejiny očami našich predkov, pomocou ktorej sa sa cez povesti a rozprávania dostanete do domácností ľudí, ktorí žili v našom kraji pred stáročiami. Možno vás prekvapí, ako menšie i väčšie dejiny zasiahli do ich osudov...  

"Okrem trpezlivého štúdia v archívoch a knižniciach je práca v teréne pre mňa najúžasnejšia. Ideálne je, keď sa s určitým časovým odstupom vraciam na rovnaké miesta. Pri výskume ľudovej mágie som sa snažila niekoľko mesiacov, ba až rokov žiť s domácimi, aby si na mňa zvykli a nebrali ma ako cudzí element. Pokiaľ chcem mať hodnotné výsledky, musím sa pohybovať v teréne čo najdlhšie. Nie vždy sa to podarí, ale vždy je dôležitá úcta k ľuďom, s ktorými sa rozpráva.

Podujatie je pripravené ako súčasť Dní mesta Ružomberok.
Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Názov prímateľa
Mestská knižnica Ružomberok

Celkový rozpočet:
2 135,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €