Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kytica viazaná zo slov 8

Krátky opis
Vzdelávacia beseda pre deti
Fotogaléria
Názov podujatia
Keď pôjdeš horou - Jaroslav Slašťan

Miesto konania / kraj
Ružomberok / Ružomberok

Termín konania
23.11.2017

Popis projektu

Jaroslav Slašťan  

dňa 23. 11. 2017 (štvrtok) o 8.00 hod. a 10.30 hod.  
odd. pre deti a mládež          

Kúsok prírody vo štvrtok 23. novembra predpoludním priblížil mladým ľudom dobrovoľný strážca prírodyJaroslav SlašťanTento mladý ochranár je autorom a usporiadateľom viacerých vzdelávacích podujatí pre deti, mládež i dospelých, v rámci svojich prezentácií sa zaoberá   problematikou ochrany prírody, povinnosťami a právami dobrovoľných strážcov prírody, ale i napríklad  biorekordami zo života živočíchov a rastlín. Vo štvrtok si pre mladšie ročníky našich čitateľov do knižnice pripravil interaktívnu besedu na tému „Po medvedích stopách“ o výskyte medveďov vo svete ale i na Slovensku. Dotkol sa  tém ich početnosti, spôsobov správania, malí zvedavci sa mohli dozvedieť, akým spôsobom prebieha monitoring medveďa a  iných živočíchov, vysvetlili si pojem medvedí kult. Pre starších žiakov bola určená prednáška „Detektív v prírode“ o znakoch a zvieracích stopách, s ktorými sa v prírode môžeme stretnúť a naučiť sa ich rozpoznávať.

Obe prednášky boli spojené s premietaním fotodokumentácie a názornými ukážkami zo zdrojov matky prírody, diváci si mohli chytiť do ruky lebku líšky, srnčí či jelení zhod, perie jastraba alebo odtlačok laby medveďa. „Prednášky sa snažím robiť zaujímavou formou, vždy donesiem so sebou nejaké predmety, premietam fotografie, hovorím svoje zážitky z prírody. Kam ma zavolajú, tam sa snažím prísť, lebo si uvedomujem potrebu viesť ľudí k úcte k prírode,“ hovorí J. Slašťan. Jaroslava Slašťana si mnohí pamätajú z  televíznej obrazovky, kde sa viackrát vyjadroval v rámcipríspevkov týkajúcich sa aktuálnej  ekologickej a spoločenskej problematiky. Pôsobí ako  bloger, fotograf, autor publicistických a odborných článkov, pracuje ako externý redaktor časopisu Život. Je odborným garantom celoslovenskej vedomostnej súťaže ZOOOlympiáda, ktorá je zameraná na zvýšenie záujmu detí, žiakov a študentov slovenských škôl o zoológiu, ekológiu a enviromentálne povedomie. Žije a pôsobí v Kremnici, kde pracuje ako knihovník v Knižnici Jána Kollára. O ZOOOlympiáde sa viac môžete dozvedieť aj na http://zoobojnice.sk/zooolympiada-2017/" style="color: rgb(51, 51, 51); text-decoration-line: underline; display: inline-block; font-size: inherit;">http://zoobojnice.sk/zooolympiada-2017/" style="margin-bottom: 10px; color: rgb(51, 51, 51); padding: 10px; text-align: justify; font-family: arial;">Témy prednášok:
- Po medvedích stopách - všetko, čo chcete vedieť o medveďoch, výskyt, početnosť, etológia
- Biorekordy - to NAJ zo sveta živočíchov a rastlín
- Detektív v prírode - znaky a stopy zveri
- Stráž prírody - beseda o ochrane prírody a vybavení, povinnostiach a právach strážcu

Prednáška 23. november 2017:
  8.30 hod.:  Po medvedích stopách
10.30 hod.: Detektív prírode

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Názov prímateľa
Mestská knižnica Ružomberok

Celkový rozpočet:
2 135,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €