Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kytica viazaná zo slov 8

Krátky opis
Literárny večer
Fotogaléria
Názov podujatia
Rendezvous pod schodmi č.14

Miesto konania / kraj
Ružomberok / Ružomberok

Termín konania
23.02.2017

Popis projektu

dňa 23. 2. 2017 o 16.00 hod. 

Hosť večera:
PhDr. MIKULÁŠ KSEŇÁK
bájkar, spisovateľ, dramatik, scenárista, pedagóg, bývalý predseda Spolku rusínskych spisovateľov Slovenska
Spoluhosť:
Marián Mydlo
publicista, autor literatúry faktu, ekologický aktivista

Prednedávnom medzinárodný stavovský Literárny klub ružomberských spisovateľov (LKRS), Spolok slovenských spisovateľov – Krajská odbočka Žilina a Mestská knižnica v Ružomberku zorganizovali Rendezvous s predsedom Zväzu ukrajinských spisovateľov na Slovensku Ivanom Jackaninom a ďalšími ukrajinskými spisovateľmi. Rezonovala nielen téma zakázaných ukrajinských spisovateľov, ale aj vzťahov medzi rusínskou a ukrajinskou komunitou na Slovensku. Pomyselné pokračovanie témy sa stalo skutočnosťou 23.2.2017 v Mestskej knižnici v Ružomberku, kde bol hlavným hosťom Ružomberčan, bývalý predseda Spolku rusínskych spisovateľov na Slovensku a člen Literárneho klubu ružomberských spisovateľov (LKRS)  PhDr. Mikuláš Kseňák. Čestný občan mesta Ružomberok (medzi členmi LKRS sú čestnými občanmi mesta okrem neho ešte dve ďalšie osobnosti – spisovateľ Jaroslav rezník st. a akademický maliar a spisovateľ Ján Mráz), spisovateľ, bájkar, pedagóg (dlhoročný riaditeľ gymnázia v Ružomberku), dramatik, ktorý patrí medzi najuznávanejšie rusínske osobnosti na Slovensku, vniesol do témy - a nielen do nej - pokoj a vysvetlenie. Vo fundovanom príhovore priblížil prítomným históriu a osobnosti Rusínov na Slovensku i predmetné vzťahy oboch spomínaných komunít. Myslím si, že jeho slová by malo počuť celé Slovensko a vziať si z počutého príklad. Majstra Kseňáka na akcii predstavil podpredseda Spolku slovenských spisovateľov PhDr. Peter Mišák.

Význam Kseňákovej literárnej tvorby a osobnostnej autority podčiarkuje aj fakt, že Svetový kongres Rusínov, ako svoje prvé publikácie ktoré vydal, boli práve knihy M. Kseňáka Vybrané bájky (Vybrany bajky) a Bieda Rusínov z domu vyháňala (Bida Rusyniv z domu vyhanjala). Kseňáka dnes literárna kritika i veda pozná ako jediného žijúceho rusínskeho bájkara, i ako azda aj jediného slovenského bájkara.  Doteraz vydal 8 kníh bájok a viacero ďalších publikácií – napr. Rozprávka o drotárovi, knihu poviedok O kamienskych majstroch, Formovanie rusínskej identity atď. Je autorom aj mnohých dramatických diel, ktoré odohrali v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove. PhDr. Mikuláš Kseňák sa na stretnutí vyznal zo vzťahu k bájkam i Ružomberku.

Štrnástym spoluhosťom obľúbených podujatí bol autor literatúry faktu a cestopisných čŕt i samizdatov, publicista, ekologický aktivista, komunálny politik, expert na bavlnu a tajomník LKRS Marián Mydlo. Na podujatí M. Mydlu predstavil dlhoročný člen predstavenstva Spolku slovenských spisovateľov a podpredseda Kontrolnej komisie Spolku slovenských spisovateľov Ing. Radislav Kendera, PhD., ktorý Rendezvous 14 aj moderoval. Ten prítomným priblížil životnú púť M. Mydlu, ktorý ako nákupca bavlny navštívil nespočetné množstvo štátov Európy, Ázie, Afriky i Južnej Ameriky. Z týchto ciest čerpá aj v literárnej tvorbe – či už vo svojej knihe cestopisných čŕt Vždy som sa vrátil, alebo v periodikách Ružomberský hlas (Keď vodka páchla benzínom), Rozhľady po kultúre a umení a pod. Je aj autorom samizdatu Hviezda v osídlach moci i knižky o zániku jedného bavlnárskeho podniku. Ako občiansky aktivista stál pri ekologických aktivitách v meste Ružomberok pred rokom 1989 a je o. i . signatárom známej výzvy z pred Zamatovej revolúcie Niekoľko viet. Angažuje sa aj v športovej oblasti (bol aktívny futbalista) a je zakladateľom viacerých športových podujatí v Ružomberku (Silvestrovský beh).

V Mestskej knižnici v Ružomberku zazneli ukážky z tvorby oboch hostí v podaní samotných autorov i recitátorky Oľgy Jurčovej. Sprievodným podujatím bola aj výstavka kníh z dielne Mikuláša Kseňáka i Mariána Mydlu. Prítomní sa dozvedeli veľa z rôznych oblastí literatúry, života vôbec a uvítali by ešte ďalšie stretnutie s protagonistami večera, lebo mnohé ostalo nevypovedané.

R. A. Ružomberský

 Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Názov prímateľa
Mestská knižnica Ružomberok

Celkový rozpočet:
2 135,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €