Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kytica viazaná zo slov

Krátky opis
Literárny večer
Fotogaléria
Názov podujatia
Rendezvous pod schodmi č.8

Miesto konania / kraj
Ružomberok / Ružomberok

Termín konania
30.08.2016

Popis projektu

dňa 30.8.2016 (utorok) o 14.45 hod.

Hosť večera:

JÁN MRÁZ
akademický maliar, spisovateľ a hudobník

Spoluhosť: 
Mgr. Miroslav Bartoš
spisovateľ, výtvarník, pedagóg

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. 

Stretnutie s akad. mal. Jánom Mrázom žijúcim v nemeckom Mníchove a s Mgr. Miroslavom Bartošom žijúcim v Turčianskych Tepliciach  resp. Hornej Štubni, konané v Mestskej knižnici Ružomberok bolo výnimočné. Na svojich, po svete roztratených spolurodákov, sa tešil opäť nejeden Ružomberčan. Tak ako básnik, dramatik, režisér, herec a vysokoškolský pedagóg Jozef Mokoš, ktorý bol s J. Rezníkom v predchádzajúcom Rendezvous, boli aj aktéri ôsmeho pokračovania stretnutí pod schodmi  ružomberskými literárnymi legendami.

Čestný občan mesta Ružomberok, akademický maliar, publicista, spisovateľ, folklorista a hudobník Ján Mráz, predstavoval vo svojej dobe jedinú mladú kultúrnu stopu z Ružomberka. V jeho študentských časoch sa z ružomberského gymnázia okrem neho nikto neetabloval v oblasti kultúry – slova, hudby alebo výtvarného umenia. Na Vysokej škole výtvarných umení bol vtedy z Ružomberčanov sám. Taktiež bol jediný z umelcov zo sútoku Revúcej a Váhu, ktorý v r. 1968 na protest proti okupácii ČSR, opustil republiku. Stal sa osamelým pútnikom v cudzom kultúrnom priestore.

Pedagóg, výtvarník a spisovateľ Mgr. Miroslav Bartoš sa stal legendou tým, že po normalizačnej červenej Ružomberku a jeho osobnostiam v r. 1976 sa odvážil vydať svoju prvú básnickú zbierku V letokruhu. Tým odštartoval ďalšiu vlnu literátov Ružomberskej literárnej skupiny, ktorých debuty sa po tomto odvážnom čine začali objavovať ako huby po daždi: Mišák, Kuniak, Lajčiak, Jarina, Kenda, Štrelinger, Winkler, Mikolaj, Holbová, Kučera, Mikovič... Týmito aktivitami pokračovali a nadviazali na úspešný kultúrny jav tzv. Ružomberskej literárnej skupiny a stali sa jeho výraznou súčasťou.

Literárne obe osobnosti predstavil  PhDr. Peter Mišák  a výtvarne kunsthistorička Mgr. Katarína Matúšková. Po otázkach moderátora a scenáristu  podujatia Ing. Radislava Kenderu, PhD. sa prítomní dozvedeli veľa informácií zo života aktérov. Priblížili prítomným aj komplikovanú dobu šesťdesiatych rokov minulého storočia, uchytenie sa v cudzom kultúrnom prostredí, pochválili sa svojimi rodnými domami v meste pod Čebraťom, či vyznali verejne svoj vzťah k rodisku.

Svoje osobnosti prišli pozdraviť členovia folklórneho súboru Lúčanskí hudci pod vedením ďalšej hudobnej ružomberskej legendy Mgr. Vladimíra Struhára a Oľga Jurčová priblížila tvorbu hostí. Podujatie pokračovalo spoločenskou časťou s autogramiádou a pútavými rozhovormi.

R. A. Ružomberský

Ján Mráz (* 17. február 1935, Ružomberok) je slovenský akademický maliar, grafik a publicista.
Navštevoval gymnázium v rodnom Ružomberku, dokončil štúdium na Vyššej pedagogickej škole (smer výtvarná výchova – slovenský jazyk) a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (odbor maľba a grafika u prof. Vincenta Hložníka). V rokoch 1963 až 1968 bol na voľnej nohe ako slobodný umelec. V roku 1968 odišiel do Mníchova, kde žije a pôsobí aj dnes. Pracoval ako reklamný grafik, neskôr ako ilustrátor detských kníh (hlavne pre japonské vydavateľstvá, napr. GAKKEN), vo voľnej grafike a venoval sa maľbe. Ťažiskom posledných rokov je portrétová maľba. Vystavoval svoje práce v Mníchove, Hamburgu a Berlíne, v Berne, Lausanne a Zürichu, vo Francúzsku, Taliansku, USA, Kanade a Japonsku. Na Slovensku mal výstavu v Bratislave, v ružomberskom Liptovskom múzeu aj v Synagóge, vystavoval tiež v Matici Slovenskej a v martinskom Slovenskom komornom divadle. Písal do Horizontu, Neuer Zürcher Zeitung a Abendzeitung, po roku 1989 do Národnej obrody, Verbumu, Národných novín a Katolíckych novín. V roku 2008 vydal v edícii Rozhľady po kultúre a umení svoje Spomienky ružomberského maliara, ktoré sa dočkali dvoch ďalších pokračovaní.

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu

Názov prímateľa
Mestská knižnica Ružomberok

Celkový rozpočet:
1 600,00 €

Výška podpory:
1 500,00 €