Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Podajme tradíciu nasledovníkom 3

Krátky opis
Kurz drotárstva. Tvorivé dielne ľudových remesiel pre záujemcov o remeslo a tradičnú ľudovú kultúru.
Fotogaléria
Názov podujatia
Drotárstvo

Miesto konania / kraj
Prievidza / Prievidza

Termín konania
19.09.2020 - 20.09.2020

Popis projektu

Projekt Návrat k tradičným remeslám" je ponukou tvorivých dielní ľudových remesiel pre dospelých, učiteľov, študentov, remeselníkov a záujemcov o remeslo a tradičnú ľudovú kultúru. Jedná sa o remeslá typických pre región, ktoré sa dostávajú do úzadia. Cieľom projektu je tieto techniky znovu uviesť do života, odovzdať jedinečné remeselné postupy a techniky, aby neupadli do zabudnutia. Ponúknuť účastníkom dielní priestor na vlastnú realizáciu, rozvoj talentu a remeselnej zručnosti.

 Drotárstvo – dozviete sa viac o histórii remesla, absolvujete teoretickú časť i praktickú časť.

Drotárstvo na Slovensku predstavuje špecifický a jedinečný fenomén, preto je aj zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Vznik tohto vandrovného zamestnania v 18. a 19. storočí podmienili chudobné podmienky v kopaničiarskych oblastiach. Vďaka blízkemu Sliezsku s rozvinutým železiarstvom muži začali používať drôt na opravy hlinených nádob ako i výrobu drobných predmetov. Podnikavejší slovenskí drotári začali v cudzine zakladať dielne. Najväčšie s úspechom pracovali v Poľsku, Rusku, Maďarsku, Rumunsku, bývalej Juhoslávii, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku a USA. Po 1. svetovej vojne začalo drotárstvo upadať.

Intenzívny kurz pre začiatočníkov - dospelých

Lektor: Tibor Bartoš

Názov prímateľa
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Celkový rozpočet:
6 890,00 €

Výška podpory:
5 000,00 €