Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Košice Artist in Residence 2020

Krátky opis
Výstava reaguje na tému rezidenčného programu (INTERCONNECTEDNESS / prepojenosť), ktorá poukazuje na nutnosť súčasnej spoločnosti uvedomiť si jej previazanosť s prostredím za hranicou vlastného regiónu, štátu alebo národa, ale aj za hranicu ľudského druhu.
Fotogaléria
Názov podujatia
LUCIA GAŠPAROVIČOVÁ – PRACTICE OF SOLITUDE

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
03.09.2020 - 09.10.2020

Popis projektu

Hosť: Ján Skaličan

Otvorenie výstavy: 3.9. 2020 o 19.00 hod.

Trvanie výstavy: 4.9.  — 9. 10. 2020

Otváracie hodiny: PO – PIA / 16.00 – 18.00

Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice


Výstava reaguje na tému rezidenčného programu (INTERCONNECTEDNESS / prepojenosť), ktorá poukazuje na nutnosť súčasnej spoločnosti uvedomiť si jej previazanosť s prostredím za hranicou vlastného regiónu, štátu alebo národa, ale aj za hranicu ľudského druhu. Aj keď žijeme v vzájomne prepojenej spoločnosti, ak hovoríme o komunikácii, dostupnosti informácií alebo trhu, mnohí z nás nepremýšľajú o prepojenom svete v kontexte nášho konania. Na jednej strane ide o vplyv bohatých regiónov na rozvojové krajiny v otázkach stavu životného prostredia, ekonomiky či politických vplyvov. Na tej druhej, sústredenie sa na antropocentrický humanizmus vedie k vytvoreniu línie medzi ľudským a zvieracím. Človek je v tejto dichotómii vnímaný ako správca prírody s fundamentálnym právom na využívanie jej zdrojov. V tomto spoločenskom nastavení výrazne trpí životné prostredie a tí, ktorí nie sú chránení spoločenskou zmluvou vrátane detí, ľudí bez občianstva, ľudí s postihnutím a minorít. Spolupráca a starostlivosť sú dôležité pri navrhovaní riešení veľkých problémov, akými je chudoba a zmena podnebia, ktorá ovplyvňuje biosféry prekračujúce národné hranice.


Lucia Gašparovičová je vizuálna umelkyňa pôvodom zo Žiliny momentálne žijúca v Bratislave. V roku 2019 ukončila doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Popri štúdiu sa zaoberala galerijnou pedagogikou, formami sprostredkovávania výtvarného umenia verejnosti a hľadania spôsobov interakcie medzi výtvarnými dielami a divákmi. Cez tvorbu objektov, fotografického obrazu, autorských kníh, site-specific inštalácií sa venuje skúmaniu a zaznamenávaniu prostredí a javov, ktoré súvisia s vnímaním každodennosti. Snaží sa programovo upozorňovať a vizualizovať fenomény, ktoré sú takpovediac „neviditeľné”, a tým pádom aj ignorované, do súčasnosti. Zúčastnila sa mnohých skupinových i samostatných výstav doma i v zahraničí. Lucia Gašparovičová prešla na strednej škole klasickým remeselným školením a svoje zručnosti a princípy práce s materiálom, prevažne kovom, prenáša do tvorby v širokom spektre výtvarných médií. Možnosť vyrušenia z každodennosti, a tým pádom príležitosť nahliadnuť na ňu s odstupom, Lucia hľadá vo vystavovaní sa extrémnejším podmienkam v zimných mesiacoch na rezidenčných pobytoch na Islande. Nadvláda prírody a samota jej otvárajú ďalšie témy, ktoré sa premietli aj do tvorby počas rezidencie v rámci programu K.A.I.R. Košice Artist in Residence v Košiciach.


Program tejto galérie a rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Ďalej je projekt realizovaný s finančnou podporou Mesta Košice.  

Názov prímateľa
KAIR

Celkový rozpočet:
52 700,00 €

Výška podpory:
40 000,00 €