Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
#8 E-tika vo virtualnej realite (hosť: Lucia Mendelová)
Virtuálna a rozšírená realita sa postupne stávajú významnými informacnymi technológiami. Získavajú čoraz širšie uplatnenie nielen zábavnom priemysle, ale aj v obchode či klasických priemyselných odvetviach. V dnešnom dieli sa pozrieme na to ako virtuálna realita vstúpila do našich životov ale aj na to, kde všade by jej účinky mohli vytvárať spoločenské napätie. Budeme sa pýtať, ktoré otázky by sme si pri nasadzovaní a používaní VR mali klásť a na čo by sme sa ako jej používatelia, ale aj ako jej tvorcovia mali do buducna pripravit. O spoločenskom rozmere virtuálnej a rozšírenej reality budeme rozprávať s Luciou Mendelovou. Lucia pracuje ako dizajnérka a softvérová vývojárka aplikácií virtuálnej a rozšírenej reality v Nemecku, kde aj posledných 12 rokov žije.
Digitálne a informačné technológie nám zlepšujú a zjednodušujú život. Ale vyvolávajú aj nové spoločenské otázky a výzvy. V podcaste E-tika sa moderátori Miroslav Pikus (IT konzultant a publicista) a Juraj Podroužek (IT manažér a filozof) spolu s hosťami rozprávajú o spoločenskom a etickom rozmere digitálnych technológií. V ôsmich častiach sa pýtajú, čo z toho, čo je technicky možné, je aj dobré. Pojednávajú o etike vo virtuálnej realite, o umelej inteligencii, nezodpovedných inováciách, ale aj o etickom rozmere chytrých miest. Pokúšajú sa nájsť odpovede na otázky, či môže byť hacker etický, alebo či nám ešte vôbec záleží na súkromí.
Miroslav Pikus je bývalý hacker a jeden zo zakladateľov počítačového undergroundu na Slovensku. Vyštudoval ekonómiu, ale celý život sa pohybuje okolo informatiky. Priťahujú ho rôzne subkultúry, ale pracoval najmä v korporáciách. Je spoluzakladateľom spolku E-tika.
Juraj Podroužek aktuálne vedie Customer Success v spoločnosti Pygmalios, pomáha pracovnej skupine pre reguláciu a etiku slovak.AI a angažuje sa v spolku E-tika, ktorý spoluzakladal. V minulosti pôsobil na Filozofickom ústave SAV, kde sa zaoberal analytickou filozofiou a sémantikou. Svoju filozofickú minulosť neskrýva.
Nástupište 1-12
Celkový rozpočet:
52 780,00 €
Výška podpory:
50 000,00 €