Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Podajme tradíciu nasledovníkom 3

Krátky opis
Projekt je rozdelený na teoretickú časť v RKC a praktickú (zážitkovú) časť vo včelej záhrade a ponúkame ho pre školopovinné deti. Poďte s nami spoznávať zázrak prírody!
Fotogaléria
Názov podujatia
Hodina s kamarátkou včielkou

Miesto konania / kraj
Prievidza / Prievidza

Termín konania
20.07.2020 - 31.12.2020

Popis projektu

Projekt "Hodina s kamarátkou včielkou"

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia

Na základe minuloročnej úspešnej realizácie tohto vzdelávacieho projektu, keď zaznamenal pozitívne ohlasy u  detí i pedagogičiek, rozhodli sme sa ho v tomto roku reprízovať. Naším cieľom bolo rozšíriť medzi školopovinnými deťmi informácie o včele medonosnej a zoznámiť ich s tradičnými remeslami využívajúcimi včelie produkty, ako sú med a včelí vosk. Deti do projektu vstupujú aj vlastnými aktivitami: ozdobia si medovníček v tvare včely a vyrobia sviečku z včelieho plástu. Bonusom projektu je zážitkový program priamo vo včelej záhrade v centre mesta Prievidza.

Projekt Hodina s kamarátkou včielkou je rozdelený na teoretickú a praktickú (zážitkovú) časť. Prednášateľmi sú Marek Měrka – predseda a člen ZO Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi a Ing. Katarína Minichová – včelárka a členka ZO Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi.

Žiaci sa oboznámia so životom včiel medonosných tak, aby porozumeli významu opeľovania, spoznali produkty včiel (med, propolis, peľ, vosk v podobe plástu). Zoznámia sa so včelárskymi potrebami – pomôckami, ktoré im predvedieme v reálnej podobe a deti sa ich môžu dotknúť a vyskúšať ich (klasický drevený i slamený úľ, dymák, rozperák, metlička, výchytka na matku, včelárska kombinéza s klobúkom).

Zážitkový program v kvetinovej záhrade s tromi úľmi prebieha pod odborným dohľadom. Žiaci v kombinézach s klobúkmi môžu nahliadnuť do úľa jednej včelej rodiny a prezrieť si vytiahnuté plásty v rámikoch, po ktorých lozia včely. Naučia sa rozlišovať včely, ako vyzerajú robotnice a trúdy. Pre deti, ktoré majú rešpekt pred včelami, je k dispozícii školský sklenený úľ. Táto nová učebná pomôcka umožňuje sledovať život včiel za sklom.

Teoretická prednáška a tvorivé aktivity pre žiakov ZŠ

Odborník deťom porozpráva o význame včiel, práci včelára, predvedie včelárske pomôcky, deti si vyskúšajú zdobenie medovníkov a výrobu sviec. Hotové výrobky si môžu odniesť domov.

Miesto: Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Záhradnícka 19
Kapacita: max. 10 detí / stretnutie
Trvanie: 60 min.
Vstupné: 3 € / žiak (v cene je zahrnutá aj návšteva včelej záhrady)

Návšteva včelej záhrady

Deti nahliadnu vo včelárskych klobúkoch do úľov a zoznámia sa so včelami pod odborným vedením.

Miesto: Q-ZETT spol. s r. o., Duklianska 60/19, Prievidza
Kontakt: Mgr. Jana Hvojniková, 046 512 18 26, jana.hvojnikova@rkcpd.sk
www.rkcpd.sk


Poďte s nami spoznávať zázrak prírody!

Podujatie v rámci projektu „Podajme tradíciu našim nasledovníkom 3“ podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Celkový rozpočet:
6 890,00 €

Výška podpory:
5 000,00 €