Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Oživené remenárske remeslo starých majstrov

Krátky opis
Na výstave sa odprezentujú výsledky projektu Petra Krnáča "Oživené remenárske remeslo starých majstrov". Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Zámerom projektu bolo oživiť niektoré zabudnuté remeselné techniky a ornamenty pri výrobe a výzdobe tradičných remenárskych výrobkov. Peter Krnáč sa tradičnej výrobe z kože a kovu venuje od roku 1999. Povolaním je strojár a výrobe sa venuje len ako koníčku.
Fotogaléria
Názov podujatia
Oživené remenárske remeslo starých majstrov. Prezentácia tvorby Petra Krnáča.

Miesto konania / kraj
Hrušov / Veľký Krtíš

Termín konania
22.08.2020 - 23.08.2020

Popis projektu

Na výstave sa odprezentujú výsledky projektu Petra Krnáča "Oživené remenárske remeslo starých majstrov". Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.  Zámerom projektu bolo oživiť niektoré zabudnuté remeselné techniky a ornamenty pri výrobe a výzdobe tradičných remenárskych výrobkov. Na základe štúdia v depozitároch múzeí  (Etnografické múzeum v Martine, Múzeum ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV v Stupave, Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici, Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni a i.) ako aj v súkromných zbierkach a tiež na základe štúdia odbornej literatúry sa autor snažil  preniknúť do výtvarného a remeselného cítenia „starých majstrov“ a na tomto základe vytvoriť remeselné výrobky v duchu pokračovania v ich „remeselných šľapajách“. Každý majster mal väčšinou aj svoje typické ornamenty, i keď celkový charakter opasku vrátane praciek bol regionálne ukotvený. Charakteristickú výzdobu a často aj spôsob zhotovenia opasku prevzali aj jednotliví učni a vytvorili sa tak akési „školy majstrov“. V súčasnosti sa však takéto rozdielne „školy“ u aktívnych mladých výrobcov do istej miery stierajú, cieľom projektu preto bolo znovuoživenie bohatstva ornamentálnej výroby tradičných kožených opaskov a spôsobov ich zhotovenia.

Peter Krnáč sa tradičnej výrobe z kože a kovu venuje od roku 1999. Povolaním je strojár a výrobe sa venuje len ako koníčku. Remeslu ho od mala priúčal jeho strýko, Ján Krnáč z Detvy-Krného, ktorý v roku 2013 získal titul Majster ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV.


Názov prímateľa
Peter Krnáč

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
5 220,00 €