Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vzdelávanie v neprofesionálnom umení a astronómii II.

Krátky opis
astronomická prednáška a večerné pozorovanie oblohy vo hvezdárni KOS s odborným výkladom
Fotogaléria
Názov podujatia
Večery s astronómiou - prednáška a pozorovanie vo hvezdárni

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
07.08.2020

Popis projektu

PROGRAM VO HVEZDÁRNI KOS - 7. AUGUSTA 2020
20:00 prednáška História tajného sovietskeho lunárneho programu

21:30 – 23:30 pozorovanie oblohy astronomickým ďalekohľadom s odborným výkladom Ing. Juraja Pecháča

Pri tomto večernom pozorovaní pre verejnosť začneme trochu netradične nie s Mesiacom, ako je väčšinou zvykom, ale najväčšou planétou našej slnečnej sústavy Jupiterom a jeho najväčšími mesiacmi: Io, Európa, Ganymedes  a Kalisto. Potom budeme pokračovať s výnimočným Saturnom, kde si budeme môcť doslova vychutnať jeho stále naplno roztvorené  prstence a uvidíme aj jeho najväčší mesiac Titan. K dispozícii budeme mať stále aj prekvapenie letnej oblohy - kométu C/2020 F3 (NEOWISE), ktorá v tomto termíne už nebude tak jasná, ale skúsime ju vyhľadať a preveríme, ako sa jej darí. Na záver nášho večerného pozorovania bude vychádzať aj Mesiac a tak si prezrieme, ako obvykle, jeho najzaujímavejšie krátery a rôzne povrchové útvary pozdĺž celého terminátora.

Ak stihneme, tak nahliadneme aj do viacnásobných hviezdnych sústav v súhvezdiach Herkulesa a Labute a ukážeme si aj aktuálne asterizmy.

V prípade nepriaznivého počasia sú v ponuke namiesto pozorovania dokumenty s astronomickou tematikou a rozhovory s lektorom na rôzne astronomické témy. 

Názov prímateľa
Krajské osvetové stredisko v Nitre

Celkový rozpočet:
16 965,00 €

Výška podpory:
14 000,00 €