Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Doplnenie a skompletizovanie zbierky historickej potápačskej techniky Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote

Krátky opis
Každý mesiac predstaví Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote popri expozíciách a výstavách aj jeden pozoruhodný alebo výnimočný predmet. V mesiaci február je takýmto predmetom unikátny potápačský oblek FATRA - MICHELIN. Voľba pre tento predmet bola jednak z dôvodu jeho unikátnosti, ale i ako forma propagácie projektu Doplnenia a skvalitnenia zbierky historickej potápačskej techniky, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Fotogaléria
Názov podujatia
Predmet mesiaca Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote - Unikátny potápačský oblek FATRA - MICHELIN

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
01.02.2018 - 28.02.2018

Popis projektu

Tlačová správa

 

Názov: Unikátny potápačský oblek MICHELIN – FATRA

Termín: február 2018

Miesto: Gemersko – malohontské múzeum v Rimavskej Sobote

 

Predmetom mesiaca február je suchý potápačský oblek československej produkcie od výrobcu FATRA Napajedla (dnes Česká republika). Pochádza z roku 1952. Farba obleku je maskáčovej štvorkombinácie: zelená, svetlokávová, sivá a hnedá. Jeho súčasťou je tiež kukla. Vo viacerých smeroch ide o unikátny zbierkový predmet. Je to jeden z dvoch zachovalých oblekov tohto typu používaných už v roku 1954 pri speleopotápačskom prieskume Ing. Viliamom Rozložníkom v Slovenskom krase. Tieto vodotesné obleky, s označením MICHELIN, boli začiatkom 50. rokov 20. storočia pre potreby ženistov Československej ľudovej armády (ČSĽA) vyrobené z materiálu získaného priamo od významnej francúzskej gumárenskej firmy MICHELIN. Okrem toho spočíva výnimočnosť tohto typu obleku predovšetkým v spojení s človekom, ktorý ho používal. Ing. Viliam Rozložník (*1920 Dobšiná – †1959 Rožňava) bol baníkom, jaskyniarom a priekopníkom speleopotápania na Slovensku. Z pohľadu Slovenska je považovaný za prvého speleopotápača. Výrazne prispel aj k rozvoju slovenského jaskyniarstva. Bol pri objavovaní Gombaseckej jaskyne, Brzotínskej jaskyne a zúčastnil sa prieskumu priepastí Plešivskej planiny, priepasti Zvonica (Zvonivá jama), vyvieračky Buzgó a ďalších. Bol mimoriadne činorodým a univerzálnym človekom.  Z pohľadu speleopotápania v priekopníckom období pre neho nebola problémom ani absencia častí výstroja. Mnohé veci si dokázal vyrobiť alebo upraviť sám. O jeho význame svedčí, že vypracoval novú metódu objavovania jaskýň, ktoré nazval ako otvárka zdola. Mal tiež výtvarné nadanie. Mnohé jeho nákresy zachytávajú vizuálne zaujímavé podoby z prieskumu jaskýň. Napriek mnohým úspechom a priekopníctvu, ešte výraznejším výsledkom zabránila jeho predčasná tragická smrť.

 

Tento unikátny potápačský oblek bol získaný v rámci projektu „Doplnenie a skompletizovanie zbierky historickej potápačskej techniky Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote“. Realizáciu projektu a akvizíciu doplňujúcej časti zbierky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Gemersko-malohontské múzeum tak skompletizovalo zbierku potápačskej techniky, ktorú pôvodne vlastnil na Slovensku najväčší zberateľ potápačskej techniky a znalec problematiky Peter Ferdinandy z Revúcej. 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia


Názov prímateľa
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote

Celkový rozpočet:
1 500,00 €

Výška podpory:
1 400,00 €