Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Elity Kysúc

Krátky opis
Kysucké múzeum v Čadci pozýva do Kaštieľa Radoľa na novú výstavu Elity Kysúc, prezentujúcu menej známe, no významné regionálne osobnosti zo sveta literatúry, umenia, pedagogiky, techniky, zdravotníctva ale i múzejníctva. Výstava, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, potrvá od 27.7.2020 do 31.1.2021.
Fotogaléria
Názov podujatia
Výstava Elity Kysúc

Miesto konania / kraj
Radoľa / Kysucké Nové Mesto

Termín konania
27.07.2020 - 31.01.2021

Popis projektu

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pozýva všetkých priaznivcov múzea do Kaštieľa Radoľa na novú výstavu s názvom Elity Kysúc, ktorú pripravil historik Daniel Husárik. Na výstave nájdete zbierkové predmety jednak z fondu Kysuckého múzea, ale i pár predmetov pochádzajúcich z partnerského Považského múzea v Žiline, dokumentujúce napr. život „sociológa“ Kysúc, lekára Ivana Hálka. Okrem tejto výnimočnej postavy sa môžu návštevníci tešiť na spoznávanie spisovateľov (R. Matter, Štefan A. Brezány, R. Jašík, J. Hnitka), učiteľov (Bielekovci, D. Choluj), sochárov (otec a syn Kuricovci), kňazov (A. Majer ‐ Dlhomír Poľský), múzejníkov (Ľ. Janota, etnológ A. Pranda) či technikov zastúpených J. Harvančíkom. Mozaiku elít dopĺňa redaktor J. Hranec či dirigent J. Potočár. Oblasť športu a turistiky reprezentuje zas V. Galvánek. Ženskou reprezentantkou je Hana Janotová, spoluzakladateľka Červeného kríža na Kysuciach. Uvidieť tak návštevníci môžu autentické exponáty, ktoré približujú nielen život a povolanie vybraných elít, ale aj spoločenský a kultúrny život doby, v ktorej tieto menej známe osobnosti žili a pôsobili. O rôznych nuansách z ich činorodého života sa navyše priaznivci histórie a biografistiky môžu dozvedieť viac v novembri 2020 prostredníctvom plánovaného odborného seminára, ktorý bude pokračovaním konferencie Elity v dejinách regiónov. Pre žiakov a študentov zas budú na vyžiadanie pripravené populárno‐náučné prednášky. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia, ktorý na realizáciu výstavy poskytol dotáciu z verejných zdrojov. Výstava trvá v období od 27. júla 2020 až do 31. januára 2021.

Názov prímateľa
Kysucké múzeum

Celkový rozpočet:
8 900,00 €

Výška podpory:
7 500,00 €