Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vzdelávanie v neprofesionálnom umení a astronómii II.

Krátky opis
Prednáška o M. R. Štefánikovi ako o letcovi a astronómovi a následne pozorovanie oblohy vo hvezdárni s odborným výkladom
Fotogaléria
Názov podujatia
Večery s astronómiou - prednáška a pozorovanie vo hvezdárni

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
24.07.2020

Popis projektu

Pozývame vás do Krajského osvetového strediska v Nitre 24.7.2020 o 20:00 na prednášku o M. R. Štefánikovi, o jeho astronomických úspechoch a prínose. Prednáška sa koná pri príležitosti výročia 140. výročia jeho narodenia. Prednášku vedie astronóm Mgr. Peter Poliak. Po prednáške ponúkame v kupole hvezdárne KOS pozorovanie astronomickým ďalekohľadom s odborným výkladom astronóma Ing. Juraja Pecháča. Pozorovateľný bude Mesiac, atraktívne planéty Jupiter a Saturn a snáď aj kométa.

Podrobnejší popis: Ako v každom večernom pozorovaní pre verejnosť, tak aj v tomto termíne bude hlavným pozorovaným objektom náš Mesiac aj so svojimi najzaujímavejšími krátermi a rôznymi povrchovými útvarmi pozdĺž celého terminátora, kde sú vždy najvýraznejšie a najkontrastnejšie. Budeme si môcť doslova naplno vychutnať dve najkrajšie a aj najväčšie planéty našej slnečnej sústavy a to: Jupiter so svojimi najväčšími mesiacmi: Io, Európa, Ganymedes  a Kalisto a pohľadaný Saturn s neodmysliteľnými prstencami a najväčším mesiacom Titanom. A ak sa nič mimoriadne nestane s novou kométou C/2020 F3 (NEOWISE), ktorá bola zatiaľ začiatok júla pomerne jasná a dokonca pozorovateľná na rannej oblohe (cca od 3 hod.) nad SV obzorom aj voľným okom, tak samozrejme si ju pozrieme aj naším ďalekohľadom.

Ak stihneme, tak nahliadneme aj do viacnásobných hviezdnych sústav v súhvezdiach Lýry, Herkulesa a Labute a ukážeme si aj aktuálne asterizmy. 

Názov prímateľa
Krajské osvetové stredisko v Nitre

Celkový rozpočet:
16 965,00 €

Výška podpory:
14 000,00 €