Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Ján Zelinka - Rekviem pre hada

Krátky opis
Výstupom projektu bola akvizícia a zaradenie diela Rekviem pre hada, (2014) od autora Jána Zelinku. Zelinkova tvorba má existenciálny charakter, v jednotlivých cykloch pracuje s témou života a smrti. V cykle Rekviem pre organizmy (od 2010), prostredníctvom ktorého uvažuje nad etickými problémami i hodnotou nielen ľudského života v minulosti a dnes.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ján Zelinka - Rekviem pre hada

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
01.07.2019 - 30.06.2020

Popis projektu

Výstupom projektu bola akvizícia a zaradenie diela Rekviem pre hada, (2014) od autora Jána Zelinku.

 Zelinkova tvorba má existenciálny charakter, v jednotlivých cykloch pracuje s témou života a smrti. V cykle Rekviem pre organizmy (od 2010), prostredníctvom ktorého uvažuje nad etickými problémami i hodnotou nielen ľudského života v minulosti a dnes, používa spôsob práce pripomínajúci koncept sarkofágu, teda uchovanie tela pre večnosť pochádzajúci z egyptskej kultúry. Nájdené uhynuté zvieratá, obaľuje do sadry a následne zalieva do olova. Uhynuté organizmy pre Zelinku nie sú len ideou, ale sú zároveň jadrom a súčasťou plastiky.   

Dielo Jána Zelinku doposiaľ nie je autorsky v zbierkovom fonde galérie zastúpené. Jeho zaradenie do zbierky kontextuálne doplní fond sochárstva a koncepčne nadviaže na autorov staršej (Bartusz, Filko, Meliš) i mladšej generácie (Čerevka, Kyša, Frešo), ktorých dielo reprezentuje konceptuálne prístupy. Dielo bude prezentované na pripravovanej výstave (rok 2020), ktorá po prvýkrát predstaví expozičný výstup zbierky sochárstva 20. storočia VSG. 

Názov prímateľa
Východoslovenská galéria

Celkový rozpočet:
6 000,00 €

Výška podpory:
5 700,00 €