Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

podpora pre maliarsku tvorbu s presahom do inštalácie

Krátky opis
maliarska inštalácia a vytvorenie diel ktoré sú súčasťou výstavného projektu
Fotogaléria
Názov podujatia
Cesta Hrdinky

Miesto konania / kraj
Žilina / Žilina

Termín konania
07.11.2019 - 28.08.2020

Popis projektu

Cesta hrdinky 

Názov výstavy je inšpirovaný svetoznámou knihou Josepha Campbella Tisíc tvárí hrdinu a jeho konceptom "hrdinovej cesty". Campbell vo svojej najslávnejšej publikácií rozvíja tézu, že všetky mýty na celom svete naprieč storočiami majú rovnaký základ, rozprávajú s určitými obmenami rovnaký príbeh. Schéma "cesty hrdinu" pritom znázorňuje nielen univerzálny mýtus, ale aj individuálny životný osud a duchovné hľadanie každého človeka.

Výstava si požičiava túto ideu, aby s ňou voľne pracovala jednak v zmysle posunu od "hrdinu" smerom k žene – "hrdinke", a tiež aby ju naplnila špecifickým obsahom, ktorý prostredníctvom maľby spracúva Jana Farmanová.

Podobne, ako ľudové rozprávky, aj Farmanovej obrazy umožňujú viac rovín čítania. Od roviny doslovnej sa môžeme voľne presúvať cez rovinu psychologickú (resp. psychoanalytickú) až k univerzálnemu, kozmickému významu. 

O autorkinej tvorbe je známe, že sa dotýka predovšetkým jej osobného, rodinného života. Maľuje seba, manžela, ale najmä svoje dve dcéry, pričom skúma intímne vzťahy matky a potomkov, detský svet, či premenu dievčaťa na ženu. To všetko platí (v uvedenej doslovnej rovine) aj pre maľby prezentované na aktuálnej výstave, z ktorých väčšia časť je vystavená vôbec po prvýkrát. Zároveň však majú tieto diela univerzálnejší význam a znázorňujú odveký mýtus o zrodení, putovaní, prekážkach a ich prekonávaní, starnutí, zomieraní a následnom znovuzrodení...tvoriac tak kruh bez konca, prítomný vo všetkých mýtoch na celom svete.

Jana Farmanová po prvý krát doplnila svoju maliarsku výstavu objektom . Tento objekt v duchu antropogického princípu čítania výstavy predstavuje symbolicky aj názvom objektu " obydlie predkov", je to celopriestorová ,  rozmer 4, 5x 5 x 2, 5 m inštalácia-  samonosný bambusový objekt ktorého súčasťou je 17 malieb tušom na japonskom ryžovom papieri. 

Názov prímateľa
Jana Farmanová- Šabíková

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
2 862,00 €