Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

DIVADLO+ ŠKOLA = 2020

Krátky opis
Divadelno-edukačný projekt OZ Rázcestie, Bábkového divadla na Rázcestí a 4 základných škôl v Banskej Bystrici a Hriňovej. Projekt nadväzuje na úspešné spolupráce BDNR a OZ Rázcestie so ZŠ, ktoré kontinuálne rozvíja 3 desiatky rokov. Projekt sleduje úzky kontakt žiakov a žiačok s umením, vyzdvihuje pozitívne ľudské hodnoty cez estetické vplyvy, rozvíja tvorivý potenciál dieťaťa . Jeho súčasťou sú divadelné, paradivadelné a spoločenské aktivity organizované v škole a v divadle.
Fotogaléria
Názov podujatia
(VÝ)ČINY SLOVENČINY

Miesto konania / kraj
Banská Bystrica / Banská Bystrica

Termín konania
26.06.2020

Popis projektu

PREMIÉRA divadelnej jednoaktovky s okoštovaním vybraných slov. 

Pozývame vás do divadelného obydlia dvoch jazyčníkov, ktorí nás ohybne a neomylne prevedú svetom (nielen) vybraných slov.  Pýtate sa, či to má zmysel? Y a I, to je významný výmysel!

Ide o paradivadelnú aktivitu pre žiakov, žiačky 3. a 4. stupňa ZŠ do tried. Scenár inscenácie vznikol z historických záznamov zachytávajúcich procesy okolo kodifikácie slovenčiny, rozhodnutí ohľadom uzákonenia písania ypsilonu a mäkkého i, kombináciou rôznych hier z oblasti kreatológie a tvorivého písania, hier s vybranými slovami a pod. 
Premiéra inscenácia sa mala uskutočniť na jednej z partnerských škôl. Kvôli situácii súvisiacej s pandémiou sa premiéra koná v v divadelnej sále BDNR.


Niektorým z nás by tvrdé y nechýbalo. Mohlo by sa zrušiť, všakže?

Traduje sa, že zakladateľ spisovnej slovenčiny pán Štúr ypsilon nechcel.

Píš, ako počuješ, tvrdil... ibaže všetko je inak.

Od r. 1851 sa s nimi učíme vychádzať a ich tajomstvá nachádzať.

Teda viac ako 170 rokov robíme hrubice  a drvíme sa vybrané slová po b, m, p, v, z, s a r. 


Abi nám nepočarovaly ribi a nerobyly sme chibi.

Teda, akože sa to udjalo? Kto to vikonal?

Uvidíte! Ak vás privítame, všetko vychytáme.

Cesta s jazikom je cestou fantazije a krási.

 

Cesta s jazykom je cestou fantázie a krásy. 


Scenár, réžia : Iva Rečislawa

Na librete spolupracovali : Mária Šamajová, Filip Štrba

Hudba : výber, archív divadla (Liliputánska rozprávka)

Hudba, piesne : Katarína Máliková

Výprava : Terézia Krnáčová

 

ÚČINKUJÚ

JAZYČNICA:  MÁRIA ŠAMAJOVÁ

JAZYČNÍK:  FILIP ŠTRBA

Názov prímateľa
Občianske združenie Rázcestie

Celkový rozpočet:
4 315,00 €

Výška podpory:
4 000,00 €