Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
“sezóna 7“ – cyklus výstav v Galérii Schemnitz 2020
GALÉRIA SCHEMNITZ
YOUNG & WILD
Oskar Felber, Kryštof Strejc, Margaréta Petržalová
So stay there
'Cause I'll be coming over
And while our blood's still young
It's so young, it runs
And won't stop 'til it's over
(The Temper Trap – Sweet Disposition)
Projekt Young & Wildreaguje na aktuálne tendencie a prejavy v súčasnom maliarstve a zároveň voľne tematizuje ľahkosť mladého bytia. Vizuálna esej rozpráva o nespútanej mladosti (duchom, nie vekom), ktorá je signifikantná introspektívnym prežívaním, organickým prístupom k životu a tvorbe a bezhraničnou otvorenosťou voči experimentovaniu a skúšaniu nových vecí. Koncepcia výstavy spojila autorku a autorov najmladšej generácie česko-slovenskej výtvarnej scény, ktorí sa venujú primárne tradičnej maľbe a občasným presahom v intenciách expandovanej maľby, tvorbe priestorových objektov a kresbe. Vystavujúcu trojicu okrem vzťahu k maliarskemu uvažovaniu spája aj generačná príbuznosť (všetci sú minuloroční absolventi rozličných vysokých škôl) a formou nezaťažený vizuálny eklektizmus prekvitajúci od začiatku ich aktívnej tvorby.
Vystavené diela spája záujem o telesnosť, prostredníctvom ktorej autorka a autori rozvíjajú témy späté so zobrazovaním, dešifrovaním a skúmaním identity a postavenia jednotlivcov (i seba) v súčasnej spoločnosti. K figuratívnemu zobrazovaniu využívajú rôznorodé formálne a ideové prístupy. Na výstave sa tak striedajú figurálne motívy so symbolizujúcim charakterom a dôrazom na sebareflexiu (Kryštof Strejc) s telami, ktoré nič neskrývajú – sú zachytené v banálnych momentoch a neprikrášlených záchvevoch reality so silným emocionálnym podfarbením (Margaréta Petržalová). Zobrazovanie telesnosti vedie až k jej absolútnej absencii a zostáva prítomná len použitou farebnosťou pripomínajúcim farbu kože, gestickou expresivitou a motívmi inšpirovanými tetovaniami a hororovou kultúrou (Oskar Felber). Hlavnou inšpiráciou vystavujúcich sú témy vychádzajúce z najbližšieho okolia a vlastného životného štýlu. Prirodzený záujem o banalitu bežných dní, mystifikácií výjavov, ironizovaní (umeleckej) scény či hlboko zakorenený interes o výňatky z populárnej kultúry tvorí tematickú mozaiku vystavených obrazov. Tvorba autorky a autorov je na tepe doby a prekvitá v prostredí sociálnych sietí. Fyzický kontakt s dielami však zostáva stále nevyhnutný.
Aj napriek tomu, že diela Oskara Felbera, Margaréty Petržalovej a Kryštofa Strejca sa v priebehu ostatných rokov formálne rozvíjali, vždy mali blízko k expresívnej maľbe v rozličných podobách. V najnovších maľbách Kryštofa Strejca pozorujeme odklon od dlhodobo príznačného kresebného charakteru diel k čistejšej práci s olejom, v ktorej sa formálna expresívnosť transformovala do vnútorného vypätia postáv a atmosféry zobrazených scén (Rationalize everything). Neprehliadnuteľný gestický maliarsky temperament v tvorbe Oskara Felbera výrazne zakceleroval a prešiel až do fyzických zásahov, deštrukcii a rekonfigurácií maliarskych plátien (Act first, think later). Maľba Margaréty Petržalovej je už zo svojej podstaty organicky divoká a zmyselne telesná. Energický rukopis dopĺňa dynamickým vymývaním farieb, ktoré podčiarkujú dočasný charakter momentu (Anything goes).
Michal Stolárik
Vernisáž: 26. 6. 2020
Trvanie výstavy: 27. 6. – 23.8. 2020
Združenie na podporu umenia - terra artis
Celkový rozpočet:
21 328,00 €
Výška podpory:
20 000,00 €