Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Nôta v dreve ukrytá

Krátky opis
V projekte ide o výrobu nových hudobných nástrojov zoskupenia Trombitáši Štefánikovci. Ich častými vystúpeniami , neustálymi presunmi a manipuláciou sú nástroje z krehkého dreva polámané. Sprievodnou akciou na vystúpeniach je aj ukážka pastierskeho folklóru a účastníci na folklórnych podujatiach si môžu fujary, trombity, píštaly vyskúšať. Rokmi používania sú nástroje technicky, intonačne a vzhľadovo opotrebované. Ďalším výstupom tohto projektu bude tvorivá dielňa pre žiakov pána Ivana Bobota.
Fotogaléria
Názov podujatia
Pastierske hudobné nástroje-pastierske rohy, 4 ks

Miesto konania / kraj
Zliechov / Ilava

Termín konania
15.02.2020 - 29.02.2020

Popis projektu

Pastierske rohy sú v podstate skrátené verzie fujary trombity, ktorá patrí medzi naše najväčšie hudobné nástroje. Tento signálny nástroj využíval na dorozumievanie medzi pastiermi oviec, dobytka, či ako starodávny telefón, ktorým hlásili pastieri nebezpečenstvo z kopca dolu do doliny. Aj keď sa môže zdať že technologicky je výroba trombity, alebo aj pastierskeho rohu jednoduchšia ako výroba fujary, ide o naozaj namáhavú prácu. Drevo vhodné na jej výrobu, rovnako ako pri iných nástrojoch,  reže pán Ivan Bobot v zimných mesiacoch. Vhodnými stromami sú napríklad vŕba, lipa, javorovec, či podobné dreviny, ktoré nie sú priveľmi tvrdé a ťažké. Po zrezaní materiál schne 3-5 rokov. Pri výrobe pastierskeho rohu je v prvom rade potrebné dať konáru požadovaný tvar. Náradie vhodné na tento úkon sú poriez, hoblíky a pilníky. Po vytvarovaní sa polotovar prereže na polovicu. Až teraz prichádza najnamáhavejšia časť pri výrobe pastierskeho rohu,  a to jeho vydlabanie. Dve rovnaké polovice vzniknuté prerezaním konára Ivan Bobot vyžlabí dlátom tak, aby vznikla po ich spojení trubica. Na spojenie sa používa lepidlo na drevo. Kvôli vyššej odolnosti voči vlhkosti sa trubica preleje lakom. Následne skracovaním dĺžky prichádza na rad ladenie nástroja do jeho základného tónu. V tejto fáze je už nutné použiť nátrubok, ktorý sa vyrába z tvrdého dreva. Ak je pastiersky roh naladený na požadovaný tón, ostáva len jeho telo omotať konopným špagátom. Ten bude nástroj chrániť pred poškodením. Finálnou úpravou je hotový pastiersky roh pretrieť lakom kvôli vyššej pevnosti.

Názov prímateľa
Ivan Bobot

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
5 220,00 €