Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Akvizícia hračiek

Krátky opis
Vďaka podpore z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia sa podarilo Kysuckému múzeu v Čadci obohatiť zbierku hračiek o 25 dobových hračiek od 1. pol. 20. stor. po 70./80. roky v hodnote 2635 eur. Zakúpené boli predmety ako detská toaletná biedermeierová súprava, plechové modely bicykla, bicykel s kotlíkom, traktor Zetor, bábiky so starožitnými kreslami, rôzne spoločenské a stolové hry. Vidieť ich môžete na výstave Keď sme boli deti.
Fotogaléria
Názov podujatia
akvizícia

Miesto konania / kraj
Čadca / Čadca

Termín konania
01.07.2019 - 30.06.2020

Popis projektu

K úspešným akvizíciám z minulého roku 2019, ktoré návštevníci v súčasnosti môžu obdivovať na výstave Keď sme boli deti, patrí akvizícia dobových hračiek od prvej polovice 20. storočia po sedemdesiate – osemdesiate roky v hodnote 2635 eur.

Vďaka úspešnému projektu sa prostredníctvom dotácie z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia podarilo obohatiť zbierku hračiek o napr. detskú toaletnú biedermeierovú súpravu z konca 19. – začiatku 20. storočia, plechové modely bicykla, bicykla s kotlíkom, traktor Zetor, bábiky so starožitnými kreslami. Zaujímavé sú rôzne spoločenské a stolové hry - od kociek, rulety, malej zoológie, elektronickej násobilky až po detské náradie, skladaciu abecedu, dominá, nábytoček, kuchynku, šijací stroj a iné. Celková hodnota hračiek bola 2635 eur, FPU ako hlavný partner projektu podporil akvizíciu sumou 2500 eur. Okrem toho múzeum vlastnými prostriedkami a tiež do daru získalo nové predmety do fondu hračky. V zbierkach tak pribudli plyšoví macovia zo 40.tych, 60.tych a 70.tych rokov, hojdací kôň, kočiar pre bábiky, súbor spoločenských hier spred roku 1950 a iné (Ukáž, čo vieš, Skládanka, Pochváľ sa...). Získali sa tiež plyšové hračky, dve celuloidové bábiky z 50tych rokov, autodráha a pod. Celkovo sa tento fond v minulom roku rozšíril o 77 predmetov (47 predmetov získaných darom a 30 predmetov získaných kúpou).
Časť hračiek je pre návštevníkov vyinštalovaná v Expozícii meštianskeho bývania v radoľskom kaštieli, všetky hračky získané z podpory FPU ako aj ďalšie zbierkové predmety z tohto fondu môžu priaznivci múzea vidieť na výstave „Keď sme boli deti“ vo výstavných priestoroch na Moyzesovej ulici od mája 2020.
Text: Mgr. Andrea Paráčová, historička a kurátorka Kysuckého múzea v Čadci

Názov prímateľa
Kysucké múzeum

Celkový rozpočet:
2 635,00 €

Výška podpory:
2 500,00 €