Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Akvizícia judaík

Krátky opis
Akvizícia vzácnych a cenných judaík sa Kysuckému múzeu v Čadci podarila v r. 2019 vďaka úspešnému projektu, keď Fond na podporu umenia z verejných zdrojov ako hlavný partner projektu podporil nákup chanukového svietnika, nádoby na olej z hnedého skla, budíka, sedrovej misy na pesah a nábytku z bytu rabína zo židovskej fary. Tieto vzácne judaiká boli medzičasom odborne spracované, aby mohli byť prezentované návštevníkom.
Fotogaléria
Názov podujatia
akvizícia

Miesto konania / kraj
Čadca / Čadca

Termín konania
01.07.2019 - 30.06.2020

Popis projektu

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, bolo v minulom roku 2019 veľmi úspešné v akvizičnej činnosti aj vďaka projektom z Fondu na podporu umenia. Vďaka financiám z FPU pribudli do múzea nové zaujímavé predmety zo života židovskej komunity – judaiká – v celkovej hodnote 5985 eur.
Fond judaík sa v múzeu začal budovať v roku 2007 a hoci nie je rozsiahly – obsahuje 48 predmetov z náboženského i osobného života židovského obyvateľstva – má obrovskú kultúrnohistorickú a umeleckú hodnotu.

Vďaka minuloročnej dotácii získalo múzeum chanukový svietnik, vysoký 48 cm, postriebrený, značený M. JARRA, skladajúci sa z dvoch častí – štíhleho profilovaného drieku na okrúhlej základni a ramena s ozdobne tepanými konzolami v podobe okrídlených mýtických tvorov (možno grifov). Na ramene je osem kalíškov na olej, kolmo naň vychádza krátke ozdobné rameno s deviatym svetlom (kalíškom), od ktorého sa zapaľujú ostatné. Z opačnej strany sa nachádza háčik na zavesenie nádobky s olejom, ktorá je v podobe baňatého džbánika so širokým pyštekom súčasťou svietnika.

Získaná bola tiež mohutná nádoba na olej z hnedého skla. Nádoba má valcovité telo s vyobrazením symbolov judaizmu – sedemramenného svietnika (menora ), Dávidovej hviezdy a páru symetricky umiestnených levov ako ich ochrancov. Zaujímavým predmetom, ktorý pribudol do zbierok, je budík (mosadz, sklo, kov) s okrúhlym hebrejským ciferníkom s kolorovanou kresbou židovskej radnice v Prahe a nápisom (Magistrata domo de Hebroj Praha Prague) a taktiež strieborný tepaný pohár rakúsko – uhorskej proveniencie vysoký 16,5 cm s rýdzosťou Ag 800/1000.
Ďalším predmetom získaným vďaka dotácii FPU je sederová misa resp. podnos, používaná pri rituálnej večeri na sviatok Pesah, ktorý pripomína odchod Izraelcov z Egypta. Misa je okrúhla, mosadzná, maľovaná, s bohatými výjavmi z odchodu z Egypta. Po obvode sú priehlbiny na jednotlivé rituálne jedlá, označené nápismi.
Okrem toho, zakúpený bol aj nábytok pochádzajúci z bytu rabína zo židovskej fary, ktorá stála pôvodne na dnešnej Palárikovej ulici. Ide o jedálenský stôl so štyrmi stoličkami, posteľ a nočné stolíky.

Získané judaiká, nadobudnuté vďaka finančným prostriedkom poskytnutých z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, sa v nasledujúcom období plánujú využiť spolu s ďalšími zbierkovými predmetmi z fondu judaík na výstave, na vydanie katalógu, potom by sa mohli stať súčasťou stálej expozície.

Text: Mgr. Andrea Paráčová, historička, kurátorka Kysuckého múzea v Čadci

Názov prímateľa
Kysucké múzeum

Celkový rozpočet:
5 985,00 €

Výška podpory:
5 685,00 €