Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Zimné slávnosti Hornonitria

Krátky opis
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, OZ Hornonitrie, obce pravnianskej doliny a folklórna skupina Lubená z Poluvsia pripravili už tradičný cyklus podujatí venovaný ľudovej kultúre Zimné slávnosti Hornonitria. Ich 15. ročník sa uskutoční vo fašiangovom i pôstnom období od 3. 2. do 9. 3. 2018. Návštevníci sa v rámci slávností môžu tešiť na podujatia tak ako si na ne zvykli, v tomto roku však pribudne aj jedna novinka – inscenované pásmo pašiových hier vo Chvojnici.
Fotogaléria
Názov podujatia
Zimné slávnosti Hornonitria

Miesto konania / kraj
Prievidza / Prievidza

Termín konania
03.02.2018 - 09.03.2018

Popis projektu

Cieľom tohto ojedinelého projektu, ktorý spája do jedného celku sedem tematicky príbuzných podujatí, je nielen doplnenie ponuky kvalitnej kultúry pre obyvateľov a návštevníkov obcí pravnianskej doliny, ale i mapovanie, zachovávanie a šírenie ľudovej kultúry, ako nášho cenného dedičstva po predkoch. 
Otvorenie Zimných slávností sa bude konať 3. 2. 2018 o 15:00 h v obradnej miestnosti Obecného úradu v Nitrianskom Pravne. Jeho súčasťou bude vernisáž výstavy autorských diel i zbierkových predmetov keramikára a zberateľa Rastislava Haronika. Ešte v ten istý deň sa v Dome kultúry v Pravenci o 18.00 h zídu na 27. Zimných slávnostiach folklóru folklórne kolektívy z hornej Nitry, aby opäť ožili fašiangové zvyky, prekáračky a piesne. Po hlavnom programe sa budú folkloristi i návštevníci môcť zabaviť pri ľudovej muzike a nebude chýbať súťaž fašiangových masiek.
Počas ďalšieho víkendu, 11. 2. 2018 o 15:00 h bude nedeľné popoludnie v Nedožeroch-Brezanoch patriť deťom na podujatí Deň detského folklóru. V programoch plných veselých piesní a hier vystúpia detské folklórne súbory z obcí pravnianskej doliny a hosť – známy a úspešný detský folklórny súbor Kornička z Trenčína, finalista súťaže Zem spieva.
Na významného folkloristu hornej Nitry si zaspomíname na Pamätnici Jozefa Strečanského 17. 2. 2018 o 15:00 h v Dome kultúry v Poluvsí. Súčasťou Pamätnice je i súťaž neprofesionálnych interpretov ľudovej piesne. Svojím spevom príde návštevníkov potešiť Ženská spevácka skupina folklórneho súboru Marína zo Zvolena a Seniorský folklórny súbor Burinka z Bratislavy.
Súzvuky – tak znie názov podujatia, ktoré je venované speváckym skupinám spolkov Karpatských Nemcov, ktoré pôsobia na území pravnianskej doliny a ich hosťom. Toto podujatie sa uskutoční 24. 2. 2018 o 15:00 h v Dome kultúry v Malinovej.
Predposledným podujatím Zimných slávností bude stretnutie Majstrov remeselníkov pravnianskej doliny v Dome kultúry v Kľačne 3. 3. 2018 o 15:00 h.
Keďže záver Zimných slávností Hornonitria sa uskutoční už v pôstnom období, organizátori do neho doplnili ešte jedno podujatie, ktorým chcú rozšíriť nielen počet, ale i škálu prezentovaných ľudových zvykov. V piatok 9. 3. 2018 o 17:00 h v Kostole Povýšenia sv. Kríža vo Chvojnici budú môcť diváci zažiť inscenované hudobno-dramatické pásmo Pašiových hier a spevov, tak ako ich kedysi hrávali naši predkovia ako výraz ich hlbokej viery i vlastnej tvorivosti.
Ponuka 15. ročníka Zimných slávností Hornonitria je mimoriadne bohatá a záleží už len na vás, či si nájdete voľný čas a navštívite tento jedinečný putovný sviatok ľudovej kultúry na hornej Nitre.
Vstup na všetky  podujatia je voľný. Projekt sa koná pod záštitou starostov obcí pravnianskej doliny. 
Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Názov prímateľa
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Celkový rozpočet:
2 150,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €